John Fitzgerald Kennedy v Západnom Berlíne: "Ich bin ein Berliner!"

26.06.2023

Pred 60 rokmi sa John Fitzgerald Kennedy vyhlásil za Berlínčana

Pred 60 rokmi, 26. júna 1963, predniesol americký prezident John Fitzgerald Kennedy v Západnom Berlíne prejav, v ktorom - v nemčine - použil legendárnu vetu "Ich bin ein Berliner!" (Som Berlínčan!). Pre obyvateľov rozdelenej metropoly bolo toto symbolické gesto uistením, že Spojeným štátom nie je ich osud ľahostajný.

"Ich bin ein Berliner..."  - slávny prejav J. F. Kennedyho: https://youtu.be/2Ha9GJwlus8

V priebehu roku 1949 vznikli na nemeckom území dva štátne útvary. V oblastiach, ktoré po druhej svetovej vojne obsadili USA, Veľká Británia a Francúzsko, bola vyhlásená Spolková republika Nemecko (SRN). V sovietskom okupačnom sektore vznikla Nemecká demokratická republika (NDR), vybudovaná ako štát s monopolom komunistickej strany na výkon moci.

Hlavné mesto Nemecka, Berlín, postihol rovnaký osud. Jeho západná - demokratická - časť bola akýmsi ostrovom obklopeným zo všetkých strán územím nepriateľského východného Nemecka.

Múr je lepší ako vojna?
V auguste 1961 dalo vedenie NDR obohnať západné sektory Berlína múrom. Reakcia demokratických krajín sa viac-menej obmedzila na formálny protest. Americký prezident Kennedy sa vtedy dokonca nechal počuť, že múr síce nie je veľmi príjemné riešenie, ale je tisíckrát lepší ako vojna.

Neistota ohľadom budúcnosti Západného Berlína nevyhnutne ovplyvňovala životy bežných ľudí.

Kennedyho návšteva v júni 1963 bola pre nich o to významnejšia. V prejave na radnici v západoberlínskej štvrti Schöneberg vyhlásil: "Pred dvetisíc rokmi boli ľudia najviac hrdí na to, že mohli povedať 'civis Romanus sum' ('Som občanom Ríma'). Dnes, vo svete slobody, môžu byť najviac hrdí na to, že môžu povedať 'Ich bin ein Berliner!' ('Som Berlínčan!')... Všetci slobodní ľudia, nech žijú kdekoľvek, sú občanmi Berlína, a preto som ako slobodný človek hrdý na to, že môžem povedať 'Ich bin ein Berliner!'..."

Za tieto slová, ktoré sa zapísali do dejín studenej vojny, zožal od prítomných občanov nadšený potlesk.

Podľa správ nemeckých médií Kennedyho prejav naživo z balkóna radnice videlo (a počulo) viac ako 400 000 ľudí.

Albrightová a Zeman
Analógiu Kennedyho výroku neskôr použili viacerí ďalší politici. Napríklad vtedajšia veľvyslankyňa USA pri OSN a neskoršia ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová počas návštevy obliehaného Sarajeva v marci 1994 vyhlásila: "Som Sarajevanka".

"Všetci sme Gruzínci," povedal zase americký senátor John McCain, keď v auguste 2008 vypukla vojna medzi Ruskom a Gruzínskom o kontrolu nad separatistickým gruzínskym regiónom Južné Osetsko.

V septembri 2020 predseda českého Senátu Miloš Vystrčil povedal zákonodarcom v taiwanskom parlamente: "Som Taiwančan".

A keď napríklad v roku 2015 vtedajší český prezident Miloš Zeman v USA podporil Izraelčanov a vyslovil sa za koordinovaný postup medzinárodného spoločenstva proti islamskému terorizmu, jeho prejav pripomenul práve slová amerického prezidenta Kennedyho od Berlínskeho múru.

"Poznáte ten slávny slogan: Ich bin ein Berliner. Teraz to musíme povedať všetci: Ja som Žid," povedal Zeman v angličtine a poslednú vetu zopakoval v hebrejčine.

Bývalá česká hlava štátu túto vetu vyslovila aj počas minuloročnej návštevy izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga v Prahe.

Filip Šára, Novinky, ČTK

zdroj: 
https://www.novinky.cz/clanek/historie-pred-60-lety-se-john-fitzgerald-kennedy-prohlasil-berlinanem-40435984

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ: Ja bars rad smotrju na TV, de inde bym sja doznal, jak sja mam dobri...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať