John Fitzgerald Kennedy v Západnom Berlíne: "Ich bin ein Berliner!"

26.06.2023

Pred 60 rokmi sa John Fitzgerald Kennedy vyhlásil za Berlínčana

Pred 60 rokmi, 26. júna 1963, predniesol americký prezident John Fitzgerald Kennedy v Západnom Berlíne prejav, v ktorom - v nemčine - použil legendárnu vetu "Ich bin ein Berliner!" (Som Berlínčan!). Pre obyvateľov rozdelenej metropoly bolo toto symbolické gesto uistením, že Spojeným štátom nie je ich osud ľahostajný.

"Ich bin ein Berliner..."  - slávny prejav J. F. Kennedyho: https://youtu.be/2Ha9GJwlus8

V priebehu roku 1949 vznikli na nemeckom území dva štátne útvary. V oblastiach, ktoré po druhej svetovej vojne obsadili USA, Veľká Británia a Francúzsko, bola vyhlásená Spolková republika Nemecko (SRN). V sovietskom okupačnom sektore vznikla Nemecká demokratická republika (NDR), vybudovaná ako štát s monopolom komunistickej strany na výkon moci.

Hlavné mesto Nemecka, Berlín, postihol rovnaký osud. Jeho západná - demokratická - časť bola akýmsi ostrovom obklopeným zo všetkých strán územím nepriateľského východného Nemecka.

Múr je lepší ako vojna?
V auguste 1961 dalo vedenie NDR obohnať západné sektory Berlína múrom. Reakcia demokratických krajín sa viac-menej obmedzila na formálny protest. Americký prezident Kennedy sa vtedy dokonca nechal počuť, že múr síce nie je veľmi príjemné riešenie, ale je tisíckrát lepší ako vojna.

Neistota ohľadom budúcnosti Západného Berlína nevyhnutne ovplyvňovala životy bežných ľudí.

Kennedyho návšteva v júni 1963 bola pre nich o to významnejšia. V prejave na radnici v západoberlínskej štvrti Schöneberg vyhlásil: "Pred dvetisíc rokmi boli ľudia najviac hrdí na to, že mohli povedať 'civis Romanus sum' ('Som občanom Ríma'). Dnes, vo svete slobody, môžu byť najviac hrdí na to, že môžu povedať 'Ich bin ein Berliner!' ('Som Berlínčan!')... Všetci slobodní ľudia, nech žijú kdekoľvek, sú občanmi Berlína, a preto som ako slobodný človek hrdý na to, že môžem povedať 'Ich bin ein Berliner!'..."

Za tieto slová, ktoré sa zapísali do dejín studenej vojny, zožal od prítomných občanov nadšený potlesk.

Podľa správ nemeckých médií Kennedyho prejav naživo z balkóna radnice videlo (a počulo) viac ako 400 000 ľudí.

Albrightová a Zeman
Analógiu Kennedyho výroku neskôr použili viacerí ďalší politici. Napríklad vtedajšia veľvyslankyňa USA pri OSN a neskoršia ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová počas návštevy obliehaného Sarajeva v marci 1994 vyhlásila: "Som Sarajevanka".

"Všetci sme Gruzínci," povedal zase americký senátor John McCain, keď v auguste 2008 vypukla vojna medzi Ruskom a Gruzínskom o kontrolu nad separatistickým gruzínskym regiónom Južné Osetsko.

V septembri 2020 predseda českého Senátu Miloš Vystrčil povedal zákonodarcom v taiwanskom parlamente: "Som Taiwančan".

A keď napríklad v roku 2015 vtedajší český prezident Miloš Zeman v USA podporil Izraelčanov a vyslovil sa za koordinovaný postup medzinárodného spoločenstva proti islamskému terorizmu, jeho prejav pripomenul práve slová amerického prezidenta Kennedyho od Berlínskeho múru.

"Poznáte ten slávny slogan: Ich bin ein Berliner. Teraz to musíme povedať všetci: Ja som Žid," povedal Zeman v angličtine a poslednú vetu zopakoval v hebrejčine.

Bývalá česká hlava štátu túto vetu vyslovila aj počas minuloročnej návštevy izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga v Prahe.

Filip Šára, Novinky, ČTK

zdroj: 
https://www.novinky.cz/clanek/historie-pred-60-lety-se-john-fitzgerald-kennedy-prohlasil-berlinanem-40435984

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Kto skoro rano vstavať - tot na obid musyť nabyvačku pro telefon hledaty...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať