Juliánsky a gregoriánsky kalendár
Náš kresťanský kalendár v minulosti mal viacero nedostatkov, o čom svedčia historické skutočnosti. Jednou z nich bola aj nepresnosť Juliánskeho kalendára. Ten zaviedol v Rímskej ríši Gala Július Caesar v roku 45 pred našim letopočtom na základe návrhu alexandrijského astronóma Socigena. Ten už vtedy vedel, že Slnečný rok nie je celistvým násobkom slnečných dní. Preto navrhol, aby každý štvrtý rok mal jeden priestupný deň naviac. Priemerná dĺžka roka potom bola 365,25 dňa. Skutočná dĺžka roka, ktorú poznáme v súčasnosti ako dobu obehu Zeme okolo Slnka, je o niečo kratšia. Je to 365,242 dňa. Preto vzniká v kalendári ročná chyba viac ako 11 minút. Za 129 rokov to bol jeden deň a za 1300 rokov sa táto chyba znásobila na desať dní.
Nicejský koncil, ktorý zasadal v roku 325 nášho letopočtu, stanovil dátum jarnej rovnodennosti na 21. marec, ale v 16. storočí už bola jarná rovnodennosť o desať dní skôr. O nápravu sa zaslúžil pápež Gregor XIII., ktorý na základe návrhu astronóma Clavia pápežskou bulou Intver glavisimus 24. februára 1582 uzákonil zmenu kalendára. Preto v Juliánskom kalendári bolo vynechaných desať dní tak, že po štvrtku 4. októbra 1582 nasledoval hneď piatok 15. októbra 1582. Tým sa vrátila jarná rovnodennosť opäť na 21. marca.
Ešte dôležitejšia bola druhá časť Claviovej opravy, ktorá pozmenila pravidlo priestupných rokov tak, že medzi ne nebudú patriť posledné roky tisícročí, t.j. letopočty končiace číslom 00, pokiaľ príslušný letopočet nie je deliteľný číslom 400. Tento kalendár bol na počesť pápeža nazvaný Gregoriánsky. Niektoré národy, užívajú aj iné kalendáre – židovský, mohamedánsky, indický, japonský a čínsky. Niektorí veriaci aj u nás sa riadia Juliánskym kalendárom (pravoslávni a gréckokatolíci). Spomínanou úpravou sa dosiahla taká presnosť, že priemerná dĺžka roka je iba o 25 sekúnd dlhšia ako skutočná doba obehu Zeme okolo Slnka. Tento rozdiel narastie po 3 456 rokoch na jeden deň. Bude to zohľadnené v roku 4 840, a to tak, že tento rok priestupný nebude.
Michal Havriľak
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
28.04.2025
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Michal Pavlišinovič
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Dilema ujka Vasyľa:
- Čomu bila nytka, kotrov suť povjazany novy ponožky, furt micňiša, jak nytky, z kotrych ponožky vyrobeny...!?

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať