Koločena fasoľa môže byť veľkou neznámou. Rýchlokurzom prevedú rusínske gazdinky

30.07.2023


Zamiešate si ju vlastnou „koloťuvkou".

POLONINY. Uprostred augusta pekne vidieť Mliečnu dráhu a teplo je v najvýchodnejšie položenom národnom parku tak akurát.

Štvrtý ročník zážitkového festivalu Objavte Poloniny bude o niečo iný. Rozšíri sa o jeden deň, program štartuje vo štvrtok 17. augusta a potrvá do nedele 20. augusta.

Vybrať si možno z 30 zážitkov roztrúsených v niekoľkých obciach v srdci Národného parku Poloniny.

Ak netušíte, čo je to zbojská „koločena fasoľa“ miešaná vlastnou „koloťuvkou“, nevadí.

Zistíte to počas rýchlokurzu varenia od pravých rusínskych gazdiniek, ktoré prezradia recepty na tradičné rusínske jedlo vrátane prípravy postnej lokše pečenej na platni šporáka. Bruchá si zaplníte v parku v obci Zboj.

Hladní nebudete odchádzať ani od Jarky, ktorá vás v Uliči zasvätí do varenia tatarčaných pirohov.

Rusínsky trojhlasný spev
Pre deti je zase pripravený program v rusnáckej minizoo v Uliči.

Chovateľ, hudobník a milovník zvierat Čiko vám ukáže, ako vyzerá život v spojení s prírodou a tradíciou. Naučí vás, ako sa starať o zvieratá, ktoré boli bežnou súčasťou domácností.

Pohladkáte si králiky a ovečky, podojíte si kozu a vyrobíte hrudkovitý syr, ponaháňate sliepočky a preveziete sa na koni. Dokonca uvidíte aj netradičné zvieratá ako kaňa alebo had.

Rusínske hudobné dedičstvo, to sú aj trojhlasné spevy. Možno aj vám vybehla husia koža, keď ste ich počuli v podaní Rusínskeho TRIA v relácii Zem spieva.

Tentoraz si trojhlasný spev môžete vyskúšať pod vedením Dominiky Novotnej, interpretky ľudových, najmä rusínskych piesní, ktorá svoj život zasvätila spevu a folklóru.

Konope a pohánka
Cenným suvenírom tiež môžu byť fotky z konopného „pralesa“. Organizátori festivalu pozývajú na konopnú farmu v Pčolinnom, kde sa v ekologickom poľnohospodárstve siedmy rok pestuje technické konope.

Povieme si o úskaliach pestovania tejto rastliny, ale aj o tom, prečo sa aktuálne dostáva znovu na výslnie, ktoré jej patrí. Ukážeme si aj tradičné spracovanie konopy.

Nielenže ochutnáte konopné produkty, ale si aj vlastnoručne nazbierate lístky na konopný čaj alebo kúpeľ.

Obdobný program s výkladom je pripravený aj u pestovateľov pohánky v Kolonici, ktorí sa jej venujú už 30 rokov.

Niečo pre cyklistov
Pre športovcov je tiež vhodné cyklotúlanie okolo Stariny. Cyklisti vyrazia zo Stakčína, našliapu 67 kilometrov a 1100 výškových metrov.

Cyklotúra prevedie príbehmi a zákutiami regiónu, o ktorých mnohí ani netušia. Navštívime drevené chrámy.

Dozvieme sa veľa o vodnej nádrži Starina a vysťahovaných obciach, ktoré zanikli preto, aby sme my ostatní mali dostatok pitnej vody.

Zistíme, koľko a aké vojnové fronty prešli touto oblasťou a kde nájdeme spomienkové miesta.

Obdobne si možno zabicyklovať aj poloninskými ikonami.

Hviezdy v dvoch úlohách
Už tradičným zážitkom festivalu je pozorovanie nočnej oblohy v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Pripravený je tiež kurz fotenia nočnej oblohy s astrografom.

Výhodou festivalu je jeho nemasovosť a možnosť vybrať si zážitky šité na mieru.

Pre masovejšie publikum je pripravený voľne dostupný sprievodný program a „hlavný stan” v obci Ulič, kde bude situovaná aj gastro ponuka a predaj miestnych produktov.

Eva Kocanová, spoluorganizátorka podujatia približuje, že sprievodný program bude tento rok naozaj pestrý.

V Topoli sa budú v rámci Kina pod hviezdami premietať „Filmy z batoha", teda staré snímky o Poloninách.

V Uliči sa zase môžete zasmiať na rusínskom stand-upe od „Kaderníčky z Uliča". V rovnakej obci sa tiež uskutoční vystúpenie mužského speváckeho súboru Rusinija a večerná tancovačka.

Katarína Gécziová
zástupkyňa šéfredaktora

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23200183/kolocena-fasola-moze-byt-velkou-neznamou-rychlokurzom-prevedu-rusinske-gazdinky.html

foto:
Pozorovanie nočnej oblohy je jedným z top zážitkov festivalu Objavte Poloniny. (zdroj: objavtepoloniny.sk)

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ. Zo žyvota. Optimizmus
-Moja susida, zos devjatoho štoka/poschoďa, kiď myje oblaky, ta soj bere do kešeňi kľuč... Pro prypad, že vypade z oblaka...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať