Ľubovniansky hrad a skanzen ponúkajú viaceré novinky
Môžete si pozrieť drevenice z Veľkého Lipníka, kópiu kaplnky z Hniezdneho či Hospodársky trakt z Ruskej Vole.
STARÁ ĽUBOVŇA. Sedemdesiatstranový sprievodca skanzenom pod hradom Ľubovňa a tri nové sprístupnené objekty sú novinky, ktoré svojim návštevníkom ponúka počas jesene Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni.
Návštevníci si tak môžu pozrieť drevenice z Veľkého Lipníka, kópiu kaplnky z Hniezdneho či sprístupnený Hospodársky trakt z Ruskej Vole.
Ten ponúka expozíciu stropných trámov venovanú etnológovi a folkloristovi Jánovi Lazoríkovi a tiež expozíciu poľnohospodárskych strojov.
Otvorený bol aj depozitár Ľudového odevu a kachlíc v budove niekdajšieho barokového kaštieľa.
Historicky po prvýkrát sprievodcu verejnosti predstavili počas medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Rodina vo vidieckej tradícii v aspekte multikulturality na hrade Ľubovňa.
V Starej Ľubovni si tento rok pripomínajú sprístupnenie skanzenu pod hradom v roku 1985.
Oslavuje aj Oblastné múzeum v poľskom Novom Sonči, ktoré si počas tohto roku pripomína 40. výročie svojho Etnografického parku.
Obe inštitúcie sa tak dohodli na tom, že významné výročia oslávia spoločným projektom s názvom Spolu máme 70 rokov. Jeho vyvrcholením bola spomínaná konferencia v dňoch 13. až 16. septembra.
„Na vedeckej konferencii sa zúčastnilo 120 profesionálov z oblasti etnografie, etnológie, folkloristiky a múzeí zo Slovenska, Poľska, Česka a Ukrajiny," informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Sprístupnili tri objekty aj depozitár
Okrem troch objektov, ktoré počas nej Ľubovnianske múzeum sprístupnilo, si môžu návštevníci pozrieť aj ponuku depozitára Ľudového odevu a kachlíc. Je v ňom takmer tritisíc zbierkových predmetov.
Samotná inštalácia je venovaná slávnostnému odevu nevesty. Návštevníci si môžu obzrieť aj kolekciu dobovej obuvi. Takouto formou majú podľa Mikulíka možnosť vidieť zákulisie múzejnej práce.
Výročie skanzenu si v Starej Ľubovni pripomínajú viacerými podujatiami počas celého roka, medzi inými aj výstavou „Ars Liturgica... toto robte na moju pamiatku“.
Ide o výstavu predmetov súvisiacich s kresťanskou liturgikou, ako sú napríklad bohoslužobné rúcha, knihy a ďalšie liturgické predmety. Tie pochádzajú z obdobia 17. storočia až polovice 20. storočia.
Z vlastných zbierok sa medzi predmetmi výstavy nachádza aj Antifonár, teda kniha žalmov z roku 1612 a slávnostný Pluviál z roku 1813, ktorý pochádza z rímskokatolíckej farnosti Plavnica.
Umelecky obohacujú výstavu aj biskupské insígnie z prelomu 19. a 20. storočia a liturgické odevy východnej cirkvi dopĺňajú aj predmety, ktoré zapožičalo Slovenské národné múzeum – Ukrajinské múzeum vo Svidníku.
K spoločným aktivitám Ľubovnianskeho múzea a múzea v Novom Sonči patrila počas uplynulých mesiacov aj propagácia jubilujúcich skanzenov, výmenné národopisné programy zamerané na propagáciu ľudovej kultúry susedných regiónov či napríklad výroba dokumentárneho filmu o skanzene v Starej Ľubovni.
Zdroj:
Foto: youtube.com
Lubló vára, Ľubovniansky hrad (látványrajz)
Aktuality
Zobraziť všetky15.05.2025
Analýza: V čom sa nacizmus líši od fašizmu?
Je pravda, že Hitler dosiahol ekonomický zázrak? Boli Nemci rusofóbmi? Najdôležitejšie otázky o politickom režime, nad ktorým svet oslavuje víťazstvo 8. a 9. mája.
8. a 9. mája si svet pripomína výročie víťazstva protihitlerovskej koalície v …
15.05.2025
Čo treba vedieť o sovietskom maršalovi z druhej svetovej vojny, ktorému chce Fico stavať pamätník
Ficov dar Putinovi
Stavať u nás sochu sovietskemu maršalovi Konevovi je nezmysel ako voda v koši
Lukáš Krivošík
Diaľnicu do Košíc síce Robert Fico do roku 2010 nevybudoval (ako sľuboval ešte v roku 2007), no možno Slovákom postaví aspoň s…
15.05.2025
Protifašistické hnutie vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi
Slovenské protifašistické hnutie (SPH) vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi.
SITA
Vo verejnej výzve, pod ktorou sú podpísaní Stanislav Mičev, Peter Weiss, Boris Zala, Jozef Ťažký a Miroslav Seget, sa hnutie obrátilo na …
14.05.2025
Tibor Mikloš Popovič ( 1938 – 2025 )
Peter Medviď
Koncom apríla tohto roku prišla z Maďarska smutná správa. Dotĺklo srdce Tibora Mikloša Popoviča, chodiacej legendy rusínskej histórie, významného vedca a činiteľa medzi Rusínmi v Maďarsku, a nielen tam.
Popovič patril medz…
13.05.2025
Čo urobiť s povojnovým Nemeckom?
Diskusie trvali takmer počas celej vojny
Medzi spojeneckými nápadmi na povojnové Nemecko bol aj taký, aby sa celá kedysi hrdá Ríša zmenila na krajinu polí a pastvín. Kto vie, či by k tomu nedošlo, keby nehrozilo nebezpečenstvo zo strany Sovie…
13.05.2025
Odvlečení do GULAGOV
Sovieti odvliekli po oslobodení do gulagov takmer 13-tisíc ľudí zo Slovenska, ukázala nová analýza Múzea obetí komunizmu
Dušan Karolyi
Politikov, ktorí si ctia historické fakty, by malo byť viac počuť, hovorí riaditeľ Múzea obetí komun…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Vasyľ prychodyť domiv pjanyj i ostro do Paraski:
-Ta chto tu holova rodyny..!?
Paraska mu takoj jednu vylipyť zaucho/po gambi/po pysku
a Vasyľ už mirňiše:
-Ta to sja už ne možu any zvidaty...?!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať