Mačanka, filipovka aj bobaľky. Ako prežívajú Vianoce gréckokatolíci?
Vianoce - sviatky narodenia Ježiša Krista (cirkevnoslovansky Roždestvo Isusa Christa) patria aj v gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku medzi najväčšie sviatky liturgického roka. Predchádza im 40-dňový pôst, ľudovo nazývaný filipovka, ktorý sa začína 15. novembra, deň po sviatku sv. Filipa. Filipovka je liturgické obdobie podobné adventu v latinskej cirkvi, má však viac pôstny charakter.
Narodenie Ježiša Krista sa spočiatku v celej cirkvi slávilo ako súčasť sviatku Bohozjavenia, ktorého hlavným obsahom bol krst Pána, teda 6. januára. V rímskej cirkvi za pápeža Júliusa I. (337 - 352) sa v 4. storočí tento sviatok oddelil a narodenia Pána sa začalo sláviť ako samostatný sviatok 25. decembra. Táto prax sa koncom 4. storočia rozšírila aj vo východnej cirkvi.
Vo väčšine gréckokatolíckych farností na Slovensku sa v súčasnosti slávia Vianoce podľa tzv. nového, t.j. gregoriánskeho kalendára. Iba v niektorých dedinkách na severovýchodnom Slovensku majú gréckokatolíci Vianoce podľa juliánskeho kalendára, teda o dva týždne neskôr (podobne ako pravoslávna cirkev na Slovensku i v niektorých ďalších krajinách).
Na Štedrý deň (Navečerie Roždestva) - deň pred narodením Pána, teda 24. decembra, zachovávajú gréckokatolíci prísny pôst až do večera. Medzi gréckokatolíkmi rusínskej a ukrajinskej národnosti na severovýchodnom Slovensku sa tento deň zvykne nazývať „Svjatyj večur", keď sa rodina večer schádza na „svjatu večeru".
Mačanka aj juška
Štedrovečerná večera sa začína zvyčajne modlitbou a vianočnými želaniami, ktoré prednesie otec - hlava rodiny. Podávajú sa rôzne jedlá podľa zvykov daného regiónu - med, cesnak, hubová polievka (mačanka), kapustnica (juška), hrach, fazuľa, opekance s makom, nazývané „bobaľky", ryba, varená pšenica s medom a iné.
V tento deň sa v gréckokatolíckych chrámoch ráno slúži bohoslužba kráľovské hodinky (cárske časy), počas ktorej sa čítajú žalmy a čítania zo Starého a Nového zákona, ktoré predpovedali alebo ohlasovali Kristovo narodenie. Názov „kráľovské" pochádza zo skutočnosti, že na tejto bohoslužbe sa voľakedy v Byzancii zúčastňoval cisár so svojím dvorom.
Na Štedrý deň poobede okolo 16.00 h sa slávi veľká večiereň so sv. liturgiou svätého Bazila Veľkého s ôsmimi čítaniami zo Starého zákona, ktoré sa vzťahujú k sviatku narodenia Pána. V gréckokatolíckych chrámoch sa na rozdiel od rímskokatolíckej cirkvi neslúži polnočná sv. omša, ale tzv. veľké povečerie, slávi sa neskoro večer, okolo 21.00, 22.00 hod.
Slávnostná liturgia sa slávi až na samotný sviatok narodenia Pána 25. decembra. Druhý deň po sviatku narodenia Ježiša Krista, 26. decembra, gréckokatolíci slávia Zhromaždenie (Zbor) k Presvätej Bohorodičke.
Sviatok svätého prvomučeníka Štefana majú gréckokatolíci až na tretí deň sviatkov 27. decembra, na rozdiel od rímskokatolíckej cirkvi, ktorá si sviatok sv. Štefana pripomína na druhý deň po sviatku narodenia Pána, teda 26. decembra.
autor: TASR
zdroj:
foto: ilustračné, TASR
Aktuality
Zobraziť všetky15.05.2025
Analýza: V čom sa nacizmus líši od fašizmu?
Je pravda, že Hitler dosiahol ekonomický zázrak? Boli Nemci rusofóbmi? Najdôležitejšie otázky o politickom režime, nad ktorým svet oslavuje víťazstvo 8. a 9. mája.
8. a 9. mája si svet pripomína výročie víťazstva protihitlerovskej koalície v …
15.05.2025
Čo treba vedieť o sovietskom maršalovi z druhej svetovej vojny, ktorému chce Fico stavať pamätník
Ficov dar Putinovi
Stavať u nás sochu sovietskemu maršalovi Konevovi je nezmysel ako voda v koši
Lukáš Krivošík
Diaľnicu do Košíc síce Robert Fico do roku 2010 nevybudoval (ako sľuboval ešte v roku 2007), no možno Slovákom postaví aspoň s…
15.05.2025
Protifašistické hnutie vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi
Slovenské protifašistické hnutie (SPH) vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi.
SITA
Vo verejnej výzve, pod ktorou sú podpísaní Stanislav Mičev, Peter Weiss, Boris Zala, Jozef Ťažký a Miroslav Seget, sa hnutie obrátilo na …
14.05.2025
Tibor Mikloš Popovič ( 1938 – 2025 )
Peter Medviď
Koncom apríla tohto roku prišla z Maďarska smutná správa. Dotĺklo srdce Tibora Mikloša Popoviča, chodiacej legendy rusínskej histórie, významného vedca a činiteľa medzi Rusínmi v Maďarsku, a nielen tam.
Popovič patril medz…
13.05.2025
Čo urobiť s povojnovým Nemeckom?
Diskusie trvali takmer počas celej vojny
Medzi spojeneckými nápadmi na povojnové Nemecko bol aj taký, aby sa celá kedysi hrdá Ríša zmenila na krajinu polí a pastvín. Kto vie, či by k tomu nedošlo, keby nehrozilo nebezpečenstvo zo strany Sovie…
13.05.2025
Odvlečení do GULAGOV
Sovieti odvliekli po oslobodení do gulagov takmer 13-tisíc ľudí zo Slovenska, ukázala nová analýza Múzea obetí komunizmu
Dušan Karolyi
Politikov, ktorí si ctia historické fakty, by malo byť viac počuť, hovorí riaditeľ Múzea obetí komun…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Paraska na bali hvaryť Vasyľovi:
-Po pjaťim koňaku sja z tebe stavať nudnyj džvir...
-Ale ja dnyskaj nič ne pyv...!
-Ale ja hej...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať