Novú knihu Vojnová minulosť zaviata časom posypali ihličím zo stromov na Dukle

09.03.2015

 
Autor sa venuje aj ženám vo vojne
Vojnová minulosť zaviata časom - takýto názov nesie nová kniha historika Jozefa Rodáka. Do knižného sveta ju symbolicky uviedli v pondelok 23. februára v zasadačke Mestského úradu vo Svidníku.
 
Knihu ihličím zo stromov na Dukle posypali primátor Svidníka Ján Holodňák, viceprimátor Peter Pilip, riaditeľ Regionálnej rozvojovej agentúry vo Svidníku Miron Mikita a pracovníčka spomínanej agentúry Gabriela Bilaninová. Podľa slov historika Jozefa Rodáka kniha je venovaná 70. výročiu Slovenského národného povstania a 70. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie. Tieto výročia sme si pripomenuli v minulom roku. „Čitateľovi je predkladaná publikácia Vojnová minulosť zaviata časom, ktorá svojim obsahom popisuje rôzne bojové udalosti, ktoré sa odohrali počas bojov v 2. svetovej vojne na sovietskom, poľskom a československom území. Medzi aktérmi sú príslušníci 1. československého armádneho zboru v Sovietskom zväze, ktorí v našej zahraničnej jednotke bojovali od samotného vzniku až do ukončenia svojej bojovej cesty. Jednotlivé príbehy sú autorom zapísané na základe rozprávania a spomienok tých, ktorí prežili peklo duklianskych bojov a navždy si uchovali tieto hrôzostrašné dni v pamäti. Popri smutných príbehoch boli i veselšie dni, popisujú to príbehy, ktoré sa odohrali vo voľných chvíľach, pri odpočinku alebo sa stali náhodne vo vojenskom živote,“ píše sa v úvode knihy.
 
 Kniha prináša aj poznatky poľských občanov, ktorí prežili najťažšie boje. Čitateľ sa dozvie nové informácie o dobytí výšiny Obšar pri Nižnom Komárniku. Ide o výpoveď priameho účastníka bojov. Zaujímavosťou je, že kniha prináša aj informácie o ženách vo vojne. „Málo sa vie o účasti našich žien v 1. československom armádnom zbore na rôznych úsekoch bojovej činnosti, o ich hrdinstve a osudoch. Život prinášal aj frontové manželstvá. Novinkou v 2. svetovej vojne boli detské domovy pre deti bojujúcich rodičov,“ dopĺňame z úvodu knihy.
 
Historik Jozef Rodák na slávnostnej prezentácii knihy hovoril, že ženy zastupovali mužov nielen pri rádiostaniciach a telefónnych ústrediach. Nielen tam však boli ženy. Niektoré totiž opustili pohodlie domova a obliekli uniformu a priamo sa zúčastnili bojov proti nacizmu. V knihe sa venuje viacerým ženám a prináša aj ich fotografie. „Vďaka ženám v armáde bolo možné uvoľniť mužov pre boj do predných línií, zastupovali mužov pri poľných rádiostaniciach, telefónnych ústredniach, či pri obsluhe protilietadlových diel chrániac bezpečnosť vzdušného priestoru. Mužov nahrádzali v rôznych pozíciách, všade, kde to bolo potrebné. Veľkú úlohu zohrali ženy v zdravotníckej službe, ale boli tiež dobrými vodičkami alebo opravárkami. Nezanedbateľná bola úloha žien v poľných pekárňach, práčovniach a v iných tylových zariadeniach, práce to nebola ľahká, akoby sa na prvý pohľad zdalo, častokrát bolo potrebné vynaložiť nemalé fyzické úsilie s nasadením vlastného zdravia i života. Aj plákanie zakrvavenej bielizne v ľadovej vode v Karpatoch si žiadalo svoje...,“ píše autor v knihe v kapitole Ženy v boji za slobodu.
 
V knihe sa autor venuje aj hrdinovi Sovietskeho zväzu Josefovi Buršíkovi, nové informácie prináša o čestnom občanovi Svidníka generálovi O. Kvapilovi. Čitateľ sa dozvie aj ďalšie informácie o generálovi K. S. Moskalenkovi a nemeckom generálovi G. Heinricim. Kniha je doplnená o viaceré fotografie.
 
Vojnová minulosť zaviata časom je autorovou treťou knihou, ktorá prináša informácie o bojoch na Dukle. Historik Jozef Rodák je autorom textov, na knihe sa podieľali aj Miron Mikita a Gabriela Bilaninová. Jazykovú úpravu zrealizovala riaditeľka ZŠ 8. mája Ingrid Fedorkovičová. Tento projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Výtlačky odovzdajú do knižníc i škôl.
 
O autorovi
Jozef Rodák sa narodil 13. júna 1943 v Krajnej Poľane. V roku 1947 sa jeho rodičia presťahovali do obce Dobroslava, kde prežil detstvo a mladé roky. Je absolventom Pedagogickej fakulty v Prešove v odbore slovenčina-dejepis. Ako čerstvý absolvent vysokej školy nastúpil 1. augusta 1966 do Vojenského múzea vo Svidníku, v ktorom pracoval do 31. decembra 2008. Začínal ako lektor, postupne sa vypracoval na post riaditeľa. Dnes je na dôchodku a naďalej sa aktívne venuje publikačnej činnosti. Historik Jozef Rodák totiž osobne kontaktoval stovky priamych účastníkov duklianskych bojov a zapisoval si ich spomienky. Tie sú pre neho prameňom v jeho publikačnej činnosti.
 
foto a text (ks)

Aktuality

Zobraziť všetky
15.05.2025

Analýza: V čom sa nacizmus líši od fašizmu? 

Je pravda, že Hitler dosiahol ekonomický zázrak? Boli Nemci rusofóbmi? Najdôležitejšie otázky o politickom režime, nad ktorým svet oslavuje víťazstvo 8. a 9. mája. 8. a 9. mája si svet pripomína výročie víťazstva protihitlerovskej koalície v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.05.2025

Čo treba vedieť o sovietskom maršalovi z druhej svetovej vojny, ktorému chce Fico stavať pamätník

Ficov dar Putinovi Stavať u nás sochu sovietskemu maršalovi Konevovi je nezmysel ako voda v koši Lukáš Krivošík Diaľnicu do Košíc síce Robert Fico do roku 2010 nevybudoval (ako sľuboval ešte v roku 2007), no možno Slovákom postaví aspoň s…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.05.2025

Protifašistické hnutie vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi

Slovenské protifašistické hnutie (SPH) vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi. SITA Vo verejnej výzve, pod ktorou sú podpísaní Stanislav Mičev, Peter Weiss, Boris Zala, Jozef Ťažký a Miroslav Seget, sa hnutie obrátilo na …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.05.2025

Tibor Mikloš Popovič ( 1938 – 2025 )

Peter Medviď Koncom apríla tohto roku prišla z Maďarska smutná správa. Dotĺklo srdce Tibora Mikloša Popoviča, chodiacej legendy rusínskej histórie, významného vedca a činiteľa medzi Rusínmi v Maďarsku, a nielen tam. Popovič patril medz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.05.2025

Čo urobiť s povojnovým Nemeckom?

Diskusie trvali takmer počas celej vojny Medzi spojeneckými nápadmi na povojnové Nemecko bol aj taký, aby sa celá kedysi hrdá Ríša zmenila na krajinu polí a pastvín. Kto vie, či by k tomu nedošlo, keby nehrozilo nebezpečenstvo zo strany Sovie…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.05.2025

Odvlečení do GULAGOV

Sovieti odvliekli po oslobodení do gulagov takmer 13-tisíc ľudí zo Slovenska, ukázala nová analýza Múzea obetí komunizmu Dušan Karolyi Politikov, ktorí si ctia historické fakty, by malo byť viac počuť, hovorí riaditeľ Múzea obetí komun…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Kolyskaj zme žyly z naďijov na lipšyj žyvot. Teper žyjeme z naďijov, žeby ne bylo hirše...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať