Perzekvovali ho pre názory

02.08.2018

Roku 1956 pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Duchnoviča Kultúrny zväz ukrajinských pracujúcich v Prešove usporiadal vedeckú konferenciu o tomto významnom rusínskom národnom buditeľovi. Na konferenciu pricestovala sovietska delegácia na čele s J. P. Kyryľukom, ktorý predniesol referát. Odsúdil používanie termínu „bývalé Uhorsko“ a tvrdil, že to bola pradávna ukrajinská krajina, ktorá v 10. a 11. storočí bola súčasťou Kyjevskej Rusi a v 11. storočí sa jej zmocnili maďarskí feudáli. Ďalej odmietol rozlišovanie východného Slovenska a Zakarpatska, pretože to takisto bola ukrajinská krajina, ktorú opanovali Maďari a umelo rozdelili na komitáty alebo župy. V 19. storočí to bol jeden celok. 
 
Toto tvrdenie pobúrilo mladého, v tom čase 28-ročného Ľudovíta Haraksima. Dovolili mu, aby sa proti tomu dodatočne ohradil zrejme len v podobe poznámok, ktoré vyšli v zborníku materiálov z vedeckej konferencie. PhDr. Ľudovít Haraksim, CSc., pekný a vysoký muž, bol známy rusínsky historik. Zaoberal sa sociálnymi a kultúrnymi dejinami Ukrajincov na Slovensku (až po roku 1990 sa začal používať pojem Rusíni). Veľkú pozornosť venoval buditeľskej činnosti, národnému obrodeniu Rusínov v Uhorsku a činnosti jeho hlavných predstaviteľov A. Duchnoviča, A. Dobrjanského, A. Pavloviča a ďalších. 
 
Narodil sa 1. augusta 1928 v Užhorode. Rodina Haraksimovcov pochádzala z Vyšnej Jablonky, ale jeho otec počas tridsiatych rokov minulého storočia pracoval na stavbe československej železnice, ktorá mala základňu v Užhorode. Tu spoznal manželku (slovenského pôvodu) a tu sa Ľudovít narodil a získal vzdelanie. (Mimochodom, po vojne sestra Ľudovíta bola učiteľkou manželky P. R Magocsiho v ľudovej škole vo Vyšnej Jablonke.) V Užhorode Ľ. Haraksim ukončil ľudovú školu. Strednoškolské štúdium absolvoval v tamojšom Ruskom gymnáziu. Po vojne jeho rodina optovala do Československa (prijala štátne občianstvo tohto štátu). Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave študoval históriu a ruský jazyk. Ako tému svojej kandidátskej práce si zvolil vzťahy medzi Slovákmi a Ukrajincami v 17. a 18. storočí. Bol asistentom na Katedre dejín FF UK, neskôr pracoval v Inštitúte dejín európskych socialistických krajín Slovenskej akadémie vied a v Historickom ústave SAV. Ako výborný odborník na medzinárodné vzťahy bol roku 1968 členom vládnej komisie pre federálne usporiadanie ČSSR. Je autorom niekoľkých historických kníh a článkov. Venoval sa najmä problematike medzislovanských vzťahov v prvej polovici 19. storočia. V Martine vydal publikáciu: Z dejín Ukrajincov na východnom Slovensku (1957). V Historickom časopise, roč. 1960, uverejnil článok Hnutie ukrajinského Zakarpatska a východného Slovenska, myšlienka slovanskej vzájomnosti. Významným činom bolo vydanie knihy K sociálnej a kultúrnej histórie Ukrajincov na Slovensku do roku 1867 (1961). V Čechách publikoval prácu Slovanství v dějinách Čechů a Slovaků, Od Kollárova slovanství k slovenství 1835 –1848 (1968). 
 
Roku 1970 sa začali politické čistky vo všetkých inštitúciách v Československu. Konali sa aj v Historickom ústave SAV. Jeho neprajníci mu vyčítali, že revolučné roky 1848–1849 vysvetľoval nemarxisticky a nesúhlasil s vojenskou intervenciou 21. augusta 1968. Zakázali mu publikovať. Vyhodili ho z práce v ústave a bol rád, keď sa mu podarilo zamestnať sa v Slovenskom národnom múzeu ako archivár, úradník a znalec múzejných zbierok. Jeho meno sa nesmelo uvádzať v katalógoch výstav, ktoré pripravoval. Napriek zákazu publikovať naďalej sa venoval historickému výskumu rusínskeho národa. Osobitosť jeho vývinu videl v tom, že Rusíni na severnom Slovensku sa nikdy v minulosti neocitli v jednom štátnom útvare s väčšinou svojho národa, ako to bolo na Podkarpatskej Rusi. V Zemplíne, Šariši a na Spiši tvorili Rusíni menšinu a prevahu malo slovenské obyvateľstvo. 
 
Po prevrate roku 1989 vydal vo Vydavateľstve Veda v Bratislave publikáciu Národnosti na Slovensku (1993). Bol aktívnym členom Matice slovenskej a roku 1990 jej predsedom. Angažoval sa v historickom odbore Matice slovenskej, za čo mu udelili najvyššie ocenenie za prínos v rozvoji historickej vedy – Cenu Daniela Rapanta. Bol podpredsedom Slovenskej historickej spoločnosti, členom Rady vlády SR pre národnosti, členom Kolégia ministra kultúry SR a členom Slovenského helsinského výboru. Patril k najlepším odborníkom na históriu Rusínov na Slovensku, ale pre svoje názory ho perzekvovali, čo nebolo voči nemu čestné. Zomrel 18. novembra 2008 v Bratislave.
 
MAGDALÉNA LAVRINCOVÁ
 
Foto: 
Ľudovit Haraksim /prvý zľava/, Alexander Duleba, Ivan Pop
www.rusyn.sk
 
 
ĽUDOVÍT HARAKSIM
01.08.1928 narodil sa v Užhorode, dnes Ukrajina, Ľudovít Haraksim, slovenský historik. Ukončil Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Pracoval v Ústave dejín socialistických štátov SAV, neskôr v Historickom ústave SAV a Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Uznávaný špecialista na históriu Rusínov a rusínsko-slovenské vzťahy. Autor fundamentálnej monografie zo sociálno-kultúrnej histórie Rusínov "K sociálnym a kultúrnym dejinám Ukrajincov na Slovensku do r. 1867" (1967). Významná je štúdia "Obrodenie Rusínov", publikovaná v knihe "Rusíni: Otázky dejín a kultúry" (1994), s. 79-94. Zomrel 18.11.2008 v Bratislave.

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Rano. Paraska batoryť Vasyľa.
-Vstavaj, do robotŷ, už je čas... Vstavaj... No, Vasyľu...! Vstaň!
Ňi, ňi, ňi, Vasyľu, ty musyš cilŷj vstaty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať