Smrťou hrozili starostovi Ladomirovej, keď Rusi vyvolali aféru s cintorínom 

09.07.2023


Polícia ich nijako nepotrestá

Polícia uzavrela prípad vyhrážok, ktorým čelil starosta Ladomirovej Vladislav Cuper pre odstránenie obrubníkov z vojnového cintorína. Ľuďom, čo mu hrozili smrťou, sa nič nestane. Policajt v tom nevidel ani možný priestupok.

„Zakopať ho zaživa.“ „Popraviť.“ „To neni voľ, je to divá zver zrelá na odstrel!!!!!„ „Dobit ho jak prasiveho psa.“ „Treba mu zrovnať sánku.“

Týchto päť komentárov je len ukážkou toho, ako sa ľudia vlani v septembri vyhrážali na sociálnej sieti vtedajšiemu starostovi Ladomirovej pri Svidníku Vladislavovi Cuperovi, keď ruská ambasáda vyvolala škandál pre odstránenie betónových obrubníkov z vojnového cintorína, ktorý vo východoslovenskej obci majú.

Stovky správ plných vulgarizmov, v ktorých Cuperovi hrozili aj smrťou, sa začali objavovať, keď na status ruského veľvyslanectva o cintoríne reagovala na Facebooku motorkárska skupina Brat za brata. Tá zverejnila starostovu fotku ako hlavného vinníka zničenia hrobov a ponúkli ho svojim prorusky zmýšľajúcim fanúšikom ako terč. Polícia vtedy začala trestné stíhanie pre podozrenia z nebezpečného vyhrážania a ohovárania.

Za vyhrážky smrťou však nebude nik potrestaný. Prípad je po takmer desiatich mesiacoch definitívne uzavretý. Podľa policajného vyšetrovateľa sa nič trestné nestalo a ani nebol dôvod sporné komentáre dať okresnému úradu riešiť ako možný priestupok, keď by pisateľom hrozila pokuta.

„V prípade prečinu „nebezpečné vyhrážanie“ a prečinu „ohováranie“ vyšetrovateľ Policajného zboru trestné stíhanie zastavil, keďže predmetný skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci,“ povedal hovorca prešovskej krajskej polície Daniel Džobanik. S postupom vyšetrovateľa súhlasil dozorový prokurátor, uznesenie o zastavení trestného stíhania je právoplatné.

Dôvody vyšetrovateľa
Vyšetrovateľ okresnej polície vo Svidníku v uznesení, ktorým prípad zastavil, konkrétne nerozoberá ani jeden agresívny komentár a neodôvodňuje, prečo ho nepovažuje za problémový. Napríklad nevysvetľuje, prečo sa ničoho nedopustil autor komentára o Cuperovi: „Popraviť.“

Polícia pritom mala k dispozícii aj päť komentárov z úvodu tohto článku, vyplýva to z vyjadrení hovorcu krajskej polície Džobanika, ktorý v júni vravel, že „všetky internetové odkazy starostovi sú súčasťou vyšetrovacieho spisu a vyšetrovateľ sa nimi zaoberal“.

V tejto súvislosti vyznieva zmätočne spomínané uznesenie vyšetrovateľa, keď v ňom konštatuje, že v zabezpečených statusoch sa nenachádzali „žiadne komentáre, ktorých obsah by tvorili vyhrážky zabitím voči osobe PhDr. Vladislav Cuper“.

Vyšetrovateľ zastavenie prípadu oprel aj o to, že bývalý starosta vo svojej výpovedi len všeobecne uviedol, že čelil množstvu nenávistných komentárov, a nespomenul žiaden konkrétny. Policajt ďalej konštatuje, že Cuper ako verejný činiteľ „musí preukázať vyššiu mieru tolerancie ku kritike svojej osoby“.

Nedávno útočili ďalším statusom s videom
Motorkárska skupina Brat za brata, ktorej status vyvolal najväčšiu vlnu komentárov útočiacich na Cupera, má na Facebooku 66-tisíc sledovateľov a často šíri ruskú propagandu. Vo svojich aktivitách nadväzuje na známejšiu motorkársku skupinu Noční vlci, ktorú financoval priamo Kremeľ a ktorej poprední členovia sa ocitli na sankčných zoznamoch. Tvoria ju prevažne slovenskí občania v strednom veku, ktorí jazdia ozdobení slovenskými a ruskými vlajkami.

Kritiku svojich fanúšikov namierili proti Cuperovi aj nedávno. V Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája zverejnili Brat za brata video, ako zhruba dvadsiatka motorkárov stojí pri cintoríne v Ladomirovej, a pridali k tomu status: „Pozdravujeme exstarostu z obce Ladomirová. Brat za brata – my nezabúdame.“

Strach o život
Bývalý starosta a terajší obecný poslanec Cuper má dodnes strach o svoj život a život svojej rodiny. Pre video podal trestné oznámenie, v ktorom vyjadril obavy, že členovia tejto motorkárskej skupiny nabudúce neprídu pred cintorín, ale pred jeho dom a ohrozia ho neprimeraným správaním.

Vyšetrovateľ sa zaoberal týmto videom v rámci spomínaného uzavretého prípadu. Ani tento status s videom podľa neho nič neporušuje a nebolo ho ani treba posúdiť v priestupkovom konaní.

Cuper na jednej strane chápe, že je náročné proti niekomu vzniesť obvinenie za nenávistné komentáre, pretože na sociálnych sieťach je podľa jeho slov veľa anonymných profilov.

„Podľa polície je aj ťažké kvalifikovať tieto komentáre ako vyhrážky, pretože skoro v žiadnom komentári nebolo uvedené moje meno. Na druhej strane teraz už vieme presnú časovú os, kto túto aféru vykonštruoval a kto ju rozširoval. Čiže podľa mňa je aspoň páchateľ šírenia nepravdivých informácií známy,“ hodnotí bývalý starosta Ladomirovej.

Ktorá vyhrážka sa ho dotkla najviac, sa podľa Cupera nedá povedať, lebo ich bolo niekoľko tisíc a nemal čas ani chuť ich všetky čítať. „Možno najviac sa ma dotkli nenávistné komentáre ľudí, ktorých poznám a ktorých dennodenne stretávam,“ podotkol.

Na ilustráciu, čomu čelil, konkrétne spomenul komentár, ktorý znel: „Ruky by som mu odťal a jeho hrob by som mu vykopal na smetisku ako odpad spoločnosti.“

Maroš Žilinka a podozrenia z hanobenia hrobov
V súvislosti s vojnovým cintorínom v Ladomirovej sa stále vyšetrujú podozrenia z hanobenia hrobov, ktoré dal vyšetrovať vlani v septembri generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Keď policajný vyšetrovateľ nijaké zhanobenie miesta posledného odpočinku nezistil a chcel prípad ukončiť, Žilinkovi podriadená svidnícka prokuratúra to vlani v decembri nedovolila. Kauza sa dodnes ťahá.

Podľa stanoviska polície sa momentálne čaká na znalecký posudok, od ktorého závisí ďalší postup. Zatiaľ nebol nik obvinený.

Stíhanie hrozí práve bývalému starostovi Cuperovi, ktorého ruská strana obviňovala, že dal bagrom zničiť hroby ruských vojakov padlých v 1. svetovej vojne, čím sa vraj podľa nich dopustil trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku. Cuper to odmieta.

Žilinkovi vyčítali koaliční politici, že tiež naletel ruskej propagande o zhanobení hrobov a šíril hoax, čo generálny prokurátor popieral.

Ruská ambasáda a Žilinka vlani na jeseň presviedčali, že na cintoríne sú pochovaní len ruskí vojaci, a to napriek tomu, že historici upozorňovali, že sú tam aj vojaci rakúsko-uhorskej armády.

MÁRIA BENEDIKOVIČOVÁ

zdroj:
https://dennikn.sk/3462287/smrtou-hrozili-starostovi-ladomirovej-ked-rusi-vyvolali-aferu-s-cintorinom-policia-ich-nijako-nepotresta/?ref=tit

foto: 
Cintorín v Ladomirovej pred ôsmimi rokmi a v súčasnosti
Zdroj: FB/Polícia SR

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Slečňa, Vy ste na ňa kȳchnuly?
-No išto...?!
-Teper musyte ity zo mnov do karantenŷ...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať