Tatarčané pirohy nie sú z tatárskej omáčky 

28.06.2023


Čo by ste ešte mali o Rusínoch vedieť?

Rodina pestuje pohánku 30 rokov.

POLONINY. Už pred tromi tisícročiami bola pohánka dôležitou súčasťou potravy v ázijských krajinách.

Vrchol zažívala v 16. a 17. storočí, keď veľký podiel ľudskej stravy tvorili sýte kaše a placky – na ich prípravu bola ideálna.

Keď si ľudia s rozmachom pestovania pšenice a raže obľúbili viac pečivo, pohánka ustúpila do úzadia.

Dnes ju znovu objavujeme ako „modernú“ potravinu pre jej zdravotné výhody a nutričnú hodnotu, ktorá je podstatne vyššia ako pri mnohých obilninách.

Pohánku doviezli do Európy pohanské kmene Tatárov, veľmi rýchlo si získala obľúbenosť (a s ňou aj svoje meno).

Tatarka, takto volajú Rusnáci pohánkovú múku.

Odtiaľ pochádza aj názov tatarčané pirohy a nie z tatárskej omáčky, ako sa zvyknú pýtať návštevníci festivalu Objavte Poloniny.

„Hlavný stan" v Uliči
Viac o pohánke povie počas zážitkového podujatia rodina Chomaničových – pestovateľov a spracovateľov pohánky, ktorí sa v Kolonici už viac ako 30 rokov venujú tejto zázračnej plodine.

Návštevou u nich získate odpovede na otázky, ako táto rastlina vyzerá, ako sa pestuje, spracováva a aké sú možnosti jej použitia.

Spoznať pestovateľskú rodinu, ako aj ďalších šikovných ľudí z Polonín, možno počas štvrtého ročníka festivalu.

Uskutoční sa od 17. do 20. augusta. Opäť je rozložený v niekoľkých obciach v srdci Národného parku Poloniny.

Prináša so sebou príjemný zážitok aj pre tých, ktorí nevyhľadávajú masové podujatia a vedia si vychutnať komornejšiu atmosféru.

Naopak, pre masovejšie publikum je pripravený voľne dostupný sprievodný program a „hlavný stan” v obci Ulič, kde bude situovaná aj gastro ponuka a predaj miestnych produktov.

Rusínsky stand-up
Letné objavovanie najvýchodnejšieho kúta Slovenska je možnosťou stráviť čas s rodinou a priateľmi pri spoznávaní nedotknutej prírody, remeselnej práci alebo pozorovaní miliónov hviezd v parku tmavej oblohy.

Aktuálne má organizačný tím pripravených takmer 30 zážitkov a bohatý sprievodný program.

Podujatie v sebe nesie spoznávanie prírody pešo aj na bicykli, množstvo remeselných zážitkov a nekonvenčné spojenie tradičného s moderným.

Sprievodný program zahŕňa pravý rusínsky stand-up, vystúpenie folklórneho zoskupenia či výstavu obrazov.

Tento rok sa do podujatia zapojilo aj Astronomické observatórium v Kolonickom sedle, ktoré rozširuje ponuku pozorovania hviezd počas celého predĺženého víkendu.

Organizátori nezabudli ani na už tradičné zážitky ako je pečenie chleba, drevorezbu, spracovanie ovčej vlny či populárne cykloprehliadky a noc v pralese.

Magické rastliny
Návštevníci môžu vyskúšať profesionálne vybavenie a vychutnať si noc plnú hviezd.

„Aj tento rok navštívime oba poloninské pralesy - ten skutočný bukový prales Havešová aj ten konopný prales v Pčolinnom. Pre milovníkov prírody máme pripravenú rannú a večernú ornitologickú prechádzku aj ďalšiu novinku - trochu mágie pri zbere magických poloninských rastlín. Kto si bude chcieť niekoho pričarovať do života, tak v auguste je ten správny čas,” vymenúva Eva Kocanová, spoluorganizátorka víkendu.

Magickým rastlinám Rusíni v Poloninách oddávna pripisovali nadprirodzené vlastnosti.

V pozitívnom zmysle sa užívali na ochranu človeka a dobytka pri urieknutí, od škodlivého vplyvu mŕtvych, démonov a iných nečistých síl.

V negatívnom zmysle mali poškodiť človeku, dobytku a celému gazdovstvu. Často sa používali na ľúbostné čary.

Katarína Gécziová
zástupkyňa šéfredaktora

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23185814/tatarcane-pirohy-nie-su-z-tatarskej-omacky-co-by-ste-este-mali-o-rusnakoch-vediet.html

foto:
Jeden z ročníkov festivalu priniesol i kurz maľovania ikon. (zdroj: Objavte Poloniny)

Aktuality

Zobraziť všetky
29.06.2025

Zmluva, ktorá dramaticky zmenila dejiny Rusínov: 80 rokov od straty Podkarpatskej Rusi

  По русинськы, русин ТУ: #rusyn                    In English, english HERE:  #engl. Historická dohoda medzi Československom a Sovietskym zväzom z roku 1945 ukončila kapitolu rusínskej prítomnosti v rámci ČSR a otvorila cestu k nové…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

VOLOŠIN Augustin (*1874 †1944)

VOLOŠIN Augustin (*17. 3. 1874 Kelečín, dnes Ukrajina – †19. 7. 1945, Lefortovská věznice, Moskva, Rusko), řeckokatolický duchovní, pedagog, publicista, rusínský politik ukrajinského směru. Studoval na reálném gymnáziu v Užhorodě (1883–1892), teol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

BENEŠ Edvard (*1884 †1948)

BENEŠ Edvard (*28. 5. 1884 – †13. 9. 1948), český a československý politik a diplomat, ministr zahraničí ČSR (1918–1935), prezident ČSR (1935–1938), prezident v exilu (1940–1945), prezident ČSR (1945–1948). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

​​​​​​​TURJANICA Ivan (*1901 †1955)

TURJANICA Ivan Ivanovič (*25. 5. 1901 Rjapiď, dnes Ukrajina – †27. 3. 1955 Užhorod, Ukrajina), komunistický politik. Původním povoláním kominík. V roce 1917 narukoval do rakousko-uherské armády, po rozpadu monarchie se zapojil do komunistického …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

Keď si Stalin odhryzol z Československa: Pri Podkarpatskej Rusi sa ukázalo, o čo mu naozaj ide

ANDREJ ŠIMONČIČ ( jún 2020 ) Snahu obnoviť po druhej svetovej vojne Československo v jeho predmníchovských hraniciach pred 75 rokmi definitívne pochoval podpis zmluvy, ktorou sa územie Podkarpatskej Rusi stalo súčasťou Sovietskeho z…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.06.2025

Osvobození, nebo okupace?

prof. Ivan Pop V propagandistické válce, kterou Rusko rozpoutalo jako součást hybridní agrese proti Ukrajině, se čas od času objevuje také problematika Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny). Ruští propagandisté pro…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Marčiko, jak sja zove tot Ňimec, od kotroho schodžam z rozumu...?
-Alzheimer, babko, Alzheimer...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať