Tatarčané pirohy nie sú z tatárskej omáčky 

28.06.2023


Čo by ste ešte mali o Rusínoch vedieť?

Rodina pestuje pohánku 30 rokov.

POLONINY. Už pred tromi tisícročiami bola pohánka dôležitou súčasťou potravy v ázijských krajinách.

Vrchol zažívala v 16. a 17. storočí, keď veľký podiel ľudskej stravy tvorili sýte kaše a placky – na ich prípravu bola ideálna.

Keď si ľudia s rozmachom pestovania pšenice a raže obľúbili viac pečivo, pohánka ustúpila do úzadia.

Dnes ju znovu objavujeme ako „modernú“ potravinu pre jej zdravotné výhody a nutričnú hodnotu, ktorá je podstatne vyššia ako pri mnohých obilninách.

Pohánku doviezli do Európy pohanské kmene Tatárov, veľmi rýchlo si získala obľúbenosť (a s ňou aj svoje meno).

Tatarka, takto volajú Rusnáci pohánkovú múku.

Odtiaľ pochádza aj názov tatarčané pirohy a nie z tatárskej omáčky, ako sa zvyknú pýtať návštevníci festivalu Objavte Poloniny.

„Hlavný stan" v Uliči
Viac o pohánke povie počas zážitkového podujatia rodina Chomaničových – pestovateľov a spracovateľov pohánky, ktorí sa v Kolonici už viac ako 30 rokov venujú tejto zázračnej plodine.

Návštevou u nich získate odpovede na otázky, ako táto rastlina vyzerá, ako sa pestuje, spracováva a aké sú možnosti jej použitia.

Spoznať pestovateľskú rodinu, ako aj ďalších šikovných ľudí z Polonín, možno počas štvrtého ročníka festivalu.

Uskutoční sa od 17. do 20. augusta. Opäť je rozložený v niekoľkých obciach v srdci Národného parku Poloniny.

Prináša so sebou príjemný zážitok aj pre tých, ktorí nevyhľadávajú masové podujatia a vedia si vychutnať komornejšiu atmosféru.

Naopak, pre masovejšie publikum je pripravený voľne dostupný sprievodný program a „hlavný stan” v obci Ulič, kde bude situovaná aj gastro ponuka a predaj miestnych produktov.

Rusínsky stand-up
Letné objavovanie najvýchodnejšieho kúta Slovenska je možnosťou stráviť čas s rodinou a priateľmi pri spoznávaní nedotknutej prírody, remeselnej práci alebo pozorovaní miliónov hviezd v parku tmavej oblohy.

Aktuálne má organizačný tím pripravených takmer 30 zážitkov a bohatý sprievodný program.

Podujatie v sebe nesie spoznávanie prírody pešo aj na bicykli, množstvo remeselných zážitkov a nekonvenčné spojenie tradičného s moderným.

Sprievodný program zahŕňa pravý rusínsky stand-up, vystúpenie folklórneho zoskupenia či výstavu obrazov.

Tento rok sa do podujatia zapojilo aj Astronomické observatórium v Kolonickom sedle, ktoré rozširuje ponuku pozorovania hviezd počas celého predĺženého víkendu.

Organizátori nezabudli ani na už tradičné zážitky ako je pečenie chleba, drevorezbu, spracovanie ovčej vlny či populárne cykloprehliadky a noc v pralese.

Magické rastliny
Návštevníci môžu vyskúšať profesionálne vybavenie a vychutnať si noc plnú hviezd.

„Aj tento rok navštívime oba poloninské pralesy - ten skutočný bukový prales Havešová aj ten konopný prales v Pčolinnom. Pre milovníkov prírody máme pripravenú rannú a večernú ornitologickú prechádzku aj ďalšiu novinku - trochu mágie pri zbere magických poloninských rastlín. Kto si bude chcieť niekoho pričarovať do života, tak v auguste je ten správny čas,” vymenúva Eva Kocanová, spoluorganizátorka víkendu.

Magickým rastlinám Rusíni v Poloninách oddávna pripisovali nadprirodzené vlastnosti.

V pozitívnom zmysle sa užívali na ochranu človeka a dobytka pri urieknutí, od škodlivého vplyvu mŕtvych, démonov a iných nečistých síl.

V negatívnom zmysle mali poškodiť človeku, dobytku a celému gazdovstvu. Často sa používali na ľúbostné čary.

Katarína Gécziová
zástupkyňa šéfredaktora

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23185814/tatarcane-pirohy-nie-su-z-tatarskej-omacky-co-by-ste-este-mali-o-rusnakoch-vediet.html

foto:
Jeden z ročníkov festivalu priniesol i kurz maľovania ikon. (zdroj: Objavte Poloniny)

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča dostala SMS:
-Postavyv jem dom, zasadyv strom... Pryď!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať