V obci Jurkova Voľa oslávili  450. výročie prvej písomnej zmienky o obci a 150. výročie posvätenia gréckokatolíckeho chrámu

02.09.2023


V obci Jurkova Voľa oslávili pekný a významný dvojitý sviatok - 450. výročie prvej písomnej zmienky o obci a 150. výročie posvätenia gréckokatolíckeho chrámu. Táto slávnosť sa konala v sobotu 19. augusta.

Na stretnutí občanov, rodákov a priateľov udelili titul Čestného občana obce in memoriam významným osobnostiam obce - gréckokatolíckemu duchovnému o. Mariánovi Jánovi Potašovi za šírenie horlivej viery v dobe totality a aktívnu duchovnú službu, dobrovoľnému hasičovi Jánovi Gibejovi za aktívnu službu v hasičskom zbore a rozvoj obce Jurkova Voľa a učiteľovi Petrovi Kotuličovi za rozvoj školstva a kultúry v rokoch 1966-1972. Ďakovné listy prevzali viacerí obyvatelia obce a Ďakovnú plaketu si prevzal redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), národnostného vysielania štúdia Košice Tomáš Michal Babjak.

POĎAKOVANIE STAROSTKY IVETY ŠKRABOVEJ
„Dnes sme sa tu zišli, aby sme si zaspomínali na rôzne obdobia našej obce. Vaša početná účasť je dôkazom toho, že spoločne vnímame túto historickú udalosť a obec Jurkova Voľa považujeme za miesto dôležité v našom srdci. Generácie, ktoré tu žili, usilovne budovali svoju existenciu a zveľaďovali aj našu rodnú obec. Dnes sa usilujeme konať podobne a jediná cesta, ktorá vedie k úspechu je cesta spolupráce, spoločného záujmu, vzájomnej pomoci, solidarity a úcty jeden k druhému,“ povedala vo svojom príhovore počas slávnostného stretnutia starostka obce Iveta Škrabová a pokračovala: „Dovoľte mi v mene obce vyjadriť úprimné poďakovanie všetkým tým, ktorí sa o rozvoj obce v minulosti zaslúžili. Všetkým našim občanom, ktorí sa aktívne podieľajú na rozvoji, skrášľovaní obce a sami, z vlastnej iniciatívy, zveľaďujú svoje okolie. Osobitne sa chcem poďakovať predchádzajúcim starostom za ich obetavú prácu pri rozvoji obce.

Nech Jurkova Voľa je skutočným domovom, miestom pre naplnenie našich snov, aby aj po ďalších 450 rokoch bola budúca generácia hrdá na svojich predkov tak, ako my dnes. Žime v harmónii a vytvárajme spoločne prostredie, do ktorého by sme sa vždy radi vracali, hoc kde vo svete sme, práve preto, že je to náš rodný domov.“     

PRVÁ KNIŽNÁ PUBLIKÁCIA O OBCI
Súčasťou programu bolo aj predstavenie prvej knižnej publikácie o Jurkovej Voli, ktorá nesie názov Jurkova Voľa a jej premeny, pričom jej autorom je už spomínaný Tomáš Michal Babjak. Knihu vytlačila Tlačiareň svidnícka, s.r.o. Do života knihu uviedli gréckokatolícky vikár Ľubomír Petrík a prednosta Okresného úradu vo Svidníku Michal Iľkanin spolu so starostkou obce Ivetou Škrabovou. Publikácia je bohatá na informácie aj fotografie. V publikácii si môžete prečítať o histórii obce, o prvej i druhej svetovej vojne, o vysťahovaní niektorých obyvateľov do USA a Kanady, o predstaviteľoch obce, hospodárstve, ale aj o ovocinárskom štátnom majetku, kde pracovali nielen miestni obyvatelia. Prináša aj mnoho ďalších zaujímavosti. „Materiál som čerpal hlavne z Obecnej kroniky, ktorú dôsledne písal bývalý známy učiteľ, riaditeľ tunajšej Základnej deväťročnej školy, široko-ďaleko uznávaný aj ako včelár „pčolar“ Peter Kotulič. Keď som listoval v obecnej kronike, ktorú predchodca Petra Kotuliča začal písať v azbuke a začítal sa ďalej, dnes už do zažltnutých riadkov, v určitých úsekoch som žasol, ako ju svedomite pán učiteľ Kotulič písal a opisoval podrobný život našich predkov,“ napísal autor Tomáš Michal Babják. Ako sme už spomínali v knihe je aj množstvo fotografií. „Bolo ťažko z fotografií vyberať. Ale snažil som sa aj na svoj vek, vybrať tých predkoch, ktorých aj sám ešte osobne dodnes pamätám,“ dodal autor.          

Pred samotným kultúrnym programom sa konala slávnostná liturgia, ktorú celebroval vikár prešovskej Gréckokatolíckej archieparchie Ľubomír Petrík. Neskôr už v kultúrnom programe zahrali a zaspievali Svidnícki heligonkári a Labirske beťare, ale aj domáci chlapi - muzikanti.

Bohaté občerstvenie, množstvo stretnutí, vynikajúca nálada - aj za to patria slová vďaky starostke obce a obecným poslankyniam, ale aj všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli a prispeli k nádhernému celodennému podujatiu, ktoré sa istotne veľkými písmenami zapíše do dejín tejto malebnej dedinky pod staroslávnou Makovicou.

HISTÓRIA OBCE AJ S POVESŤOU
V závere načrime do histórie obce. Ako sa uvádza v publikácii Jurkova Voľa a jej premeny, ktorej autorom je Tomáš Michal Babják, obec bola založená v rokoch 1573 - 1598 a patrila k panstvu Makovica. Najstaršia správa o nej je v urbariáte makovického panstva z roku 1618. O samotnom založení obce sa v historických prameňoch nič podrobnejšie neuvádza. Ale medzi obyvateľmi koluje táto povesť: „V susednej dedine Cernina žil kedysi bača, ktorý mal troch synov. Starší už mali postavené svoje domy a pracovali na svojich gazdovstvách. Najmladší z nich Jurko Šoltys pásol obce. Jedného dňa zašiel s ovcami do doliny, ktorá sa mu zapáčila. V duchu si povedal, že v tejto doline by si chcel postaviť domček a bývať tu. Večer prišiel domov, oznámil to všetko otcovi. Ten mu na to povedal: „Nech bude tvoj vôľa.“ Od tých čias miesto, kde Jurko odišiel bývať, nazývali Jurkova Voľa.“

Ak by sme zalistovali v obecnej kronike, ktorá bola založená 15. augusta v roku 1960, v obci žilo niekedy 235 obyvateľov. V Obci Jurkova Voľa ku dňu 15. januára 1967 žilo 194 osôb. Nuž a ak porovnáme súčasný sta, môžeme povedať, že obec sa pomaly rokmi vyľudňuje, čo sa týka počtu prihlásených obyvateľov k trvalému pobytu. K 1.1.2021 tu žije celkom 84 osôb.   

(ks)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Miži ľuďmi teper vecej napodobenyn, jak orginaľiv...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať