Vo Svidníku sa konali celonárodné oslavy Dňa Rusínov

12.06.2023


Program sa začal svätými liturgiami.

SVIDNÍK. Vo Svidníku sa v nedeľu konali celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku.

Svidník si organizátori vybrali aj preto, lebo po sčítaní obyvateľstva sa stal po Medzilaborciach druhým rusínskym mestom na Slovensku.

Jednotlivé programy sa okrem Svidníka uskutočnia aj v Medzilaborciach, Prešove, Košiciach, Starej Ľubovni a Bratislave.

Program osláv sa začal predpoludním svätými liturgiami v gréckokatolíckom a pravoslávnom chráme a neskôr pokračoval panychídou a pietnym aktom pri hrobe národného buditeľa Alexandra Pavloviča.

Krojovaný sprievod, ktorý išiel následne mestom, bol zostavený z detských a mládežníckych kolektívov z miest a obcí, kde žijú Rusíni.

Stavajú na mladú generáciu
„Deti sú budúcnosť každého národa. Keď sa naučia tento jazyk, tak zo skúseností vieme, že im to pomôže aj v ďalších slovanských jazykoch. Vedia ich pochopiť a skôr sa aj dorozumejú," uviedol predseda Rusínskej obrody na Slovensku Vladimír Protivňák.

Galaprogram, ktorý sa konal v dome kultúry, mal byť podľa organizátorov dôkazom toho, že rusínska národnostná menšina na Slovensku má svoju budúcnosť v mladej generácii.

Rusínov na Slovensku podľa Protivňáka trápi to, že staršia generácia pomaly odchádza, a preto je potrebná osveta. Rovnako považuje za problém sťahovanie sa mladých ľudí za prácou do zahraničia.

„Musíme im vytvoriť podmienky, aby mali plnohodnotný život s rodinami a vedeli nájsť svoje uplatnenie v tomto kraji," skonštatoval.

„Tešíme sa z toho, že sme druhým rusínskym mestom na Slovensku. Dávame možnosť rodičom a deťom, ktorí majú záujem o rusínsky jazyk, vybrať si ho ako voliteľný predmet v materských školách a rovnako v základných školách. Samozrejme, podporujeme aj kultúru Rusínov v meste," doplnil zástupca primátorky mesta Svidník Michal Goriščák.

Oslavujú od roku 2009
Deň Rusínov sa na Slovensku oslavuje od roku 2009, keď o tom rozhodol Svetový kongres Rusínov.

Dôvodom bolo to, že práve 12. júna 1928 sa v meste Prešov konali prvé Dni rusínskej kultúry za účasti blahoslaveného biskupa Petra Pavla Gojdiča.

V roku 1933 bol v ten istý deň v Prešove odhalený pamätník národného buditeľa Alexandra Duchnoviča.

TASR
Tlačová agentúra

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23180735/vo-svidniku-sa-konali-celonarodne-oslavy-dna-rusinov.html

foto: 
Detské a mládežnícke kolektívy z miest a obcí, kde žijú Rusíni, kráčajú v krojoch počas sprievodu v meste Svidník.
(autor: TASR/Maroš Černý)

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Saudskoarabskyj šejk:
-Trymam u velyki pošlyvosty Picassa, nychto na sviťi olij/ropu ne prodav dorože jak vin....
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať