VOSKRESENIJE NARODA

VOSKRESENIJE NARODA
15.11.2019

SNINA. Aj keď sa po východniarsky hovorí „v stredu ne do redu“, uplynulú stredu (23. 10.) sa v kaštieli konalo zaujímavé podujatie. Premietanie filmu Voskresenije naroda a následná diskusia na tému obrodenia Rusínov po roku 1989. Je už tretím dokumentárnym filmom od producentskej dvojice Maria Silvestri a John Righetti zo Spojených štátov amerických, ktorého výrobu podporila nadácia John & Helen Timo Foundation. Vraví sa, že všetky národy bez štátu hynú. Aj Rusíni na Slovensku počas bývalého režimu vyše 30 rokov ako národ neexistovali.
 
Film však zdokumentoval prvé kroky rusínskeho hnutia na Slovensku i v okolitých krajinách, prvý svetový medzinárodný kongres v Medzilaborciach v roku 1991, prvé porevolučné nadšenia a úspechy, ktoré Rusíni začali dosahovať. Tieto udalosti potvrdzujú, že národ nezanikol. Film Voskresenije naroda zachytáva prostredníctvom rozhovorov s aktívnymi účastníkmi tohto procesu, všetky vážne momenty histórie rusínskeho obrodenia na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Chorvátsku, Rumunsku, USA aj Kanade. Prezentáciou filmu osobne sprevádzala Maria Silvestri.
 
Nedá mi necitovať emocionálne a optimistické vyznanie profesora Paula Roberta Magocsiho: „Prečo som stále po toľkých rokoch optimista? Pretože sme nikdy nič neurobili zlé. Chyby, tie áno. Mohli sme niektoré veci dosiahnuť inak, ale nikdy sme neurobili nič zlé. Všetko, čo sme kedy chceli urobiť, bolo dať jednotlivcom, nech už žijú kdekoľvek, to, po čom túžili. Pocítiť, že majú svoju vlastnú kultúru, že môžu byť hrdí na to, čo im bolo odovzdané obzvlášť od starých rodičov, že sa môžu identifikovať ako karpatskí Rusíni a budú rešpektovaní ako rovnocenní vo všetkých spoločnostiach, v ktorých žijú. To bolo naším cieľom,“ povedal v závere filmu.
 
Daniela Kapráľová
Podvihorlatské noviny
Naspäť na aktuality