Zborník "Čemerica - vzdelávanie príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny"

31.05.2012





zbornik_CemericaTento zborník je jedným z hlavných výstupov projektu „Čemerica - vzdelávanie príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny v oblasti ľudských práv a podpora interkultúrneho dialógu s majoritným obyvateľstvom", ktorý uskutočnilo Združenie inteligencie Rusínov Slovenska s podporou Úradu vlády SR v rokoch 2011-2012. Cieľom projektu bolo prispieť k zvýšeniu informovanosti občanov SR rusínskej národnosti o ich základných občianskych a ľudských právach, vrátane práv príslušníkov národnostných menšín, a zároveň, zvýšiť informovanosť majoritného obyvateľstva o kultúre a prínose rusínskej národnostnej menšiny pre rozvoj SR.

Projekty tohto typu sú nevyhnutné, pretože pomáhajú príslušníkom rusínskej menšiny i majoritnej spoločnosti vysporiadať sa s negatívnym dedičstvom minulosti. Komunistický režim v bývalom Československu zakázal rusínsku národnosť v 50. rokoch po 2. svetovej vojne. Občania, ktorí sa napriek tomu hlásili k rusínskej národnosti boli perzekuovaní: boli nútení hlásiť sa k ukrajinskej národnosti, resp. hrozili im deportácie do bývalého ZSSR v rámci povojnových výmien obyvateľstva. Výsledkom bola dramatická asimilácia rusínskej menšiny, pretože väčšina Rusínov sa začala hlásiť k slovenskej národnosti, aby sa vyhli perzekúciám. Tento stav trval takmer 40 rokov, Rusíni na Slovensku sa mohli slobodne prihlásiť k svojej národnosti až po nežnej revolúcii. 40 rokov štát zasahoval do slobodného národnostného povedomia obyvateľstva severovýchodného Slovenska. Výsledkom je, že ešte aj 20 rokov po nežnej revolúcii medzi občanmi rusínskej národnosti prevládajú obavy zo zásahu štátu, týka sa to najmä staršej generácie, a národnostné povedomie strednej a mladej generácie je slabé.

Je veľmi dôležité, aby príslušníci rusínskej národnostnej menšiny vedeli o tom, že SR je slobodná demokratická krajina, že ako občania SR majú garantované základné slobody a práva, vrátane práv príslušníkov národnostnej menšiny, že ako občania SR sa nemusia báť hlásiť k svojej etnickej identite, naopak, že etnická rôznorodosť je bohatstvom slobodnej spoločnosti. Rusíni a Rómovia sú dve národnostné menšiny v SR, ktoré nemajú materský štát a preto ani nemôžu očakávať podporu zo zahraničia. Rozvoj občianskej uvedomelosti Rusínov je dôležitý i z dôvodu, že severovýchodné Slovensko patrí medzi najchudobnejšie oblasti SR s vysokou mierou migrácie obyvateľstav za prácou a vzdelaním. Je dôležité povzbudiť najmä mladých ľudí, aby sa vracali späť do rodného kraja a prispeli k jeho rozvoju. Jedným z faktorov, ktoré motivujú mladých ľudí k návratu do rodného kraja je i národnostná identita a hrdosť na vlastný etnický dôvod. Projekt mal ambíciu prispieť k posilneniu národnostnej identity mladých ľudí prostredníctvom zvýšenia ich informovanosti o ich právach ako občanov SR, a zároveň, mal ambíciu zvýšiť informovanosť majoritného obyvateľstva o kultúrnom bohatstve a prínose rusínskej národnostnej menšiny pre rozvoj SR. Mnohé významné osobnosti minulého i súčasného verejného života v SR sú pôvodom etnickí Rusíni, ibaže majoritné obyvateľstvo o tom nevie, považuje ich za Slovákov.

V rámci projektu sa uskutočnili 4 odborné semináre s účasťou širšej verejnosti (Prešov - 2.3.2012 , Bratislava - 8.3.2012, Humenné - 19.3.2012, Bardejov - 20.3.2012) a za účasti expertov pre oblasť ľudských práv a práv národnostných menšín. Tento zborník obsahuje príspevky, ktoré na nich boli prednesené, rovnako ako i príspevky, ktoré korešpondujú s cieľmi projektu Čemerica. Príspevky sú rozdelené do dvoch tematických častí - prvá mapuje súčasné postavenie Rusínov na Slovensku a druhá historické kontexty ich vývinu. Pevne veríme, že sa stane užitočným informačným zdrojom pre všetkých, ktorí majú záujem o súčasné postavenie i minulosť Rusínov na Slovensku.

Alexander Duleba

-----------------------------------

O b s a h

Úvod.............................................................................................................................................................4

1.     Súčasné postavenie Rusínov na Slovensku.....................................................................................5

1.1. Anna Plišková: Rusínsky jazyk v epoche nového národného obrodenia.......................................5

1.2. Jarmila Lajčáková: Realizácia práva zúčastňovať sa na riešení vecí týkajúcich

        sa národnostných menšín: v zajatí logiky hrozby.........................................................................20

1.3. Miroslav Kusý: Národnostné menšiny u nás a u susedov............................................................26

1.4. Marek Gaj: Súčasný stav rusínskeho národnostného školstva a jeho perspektívy......................31

2.      Historický vývin Rusínov a ich identity...........................................................................................34

2.1. Stanislav Konečný: Historické kontexty formovania a vývoja rusínskeho etnika v Karpatoch......34

2.2. Milica Majeriková-Molitoris: Komparácia postavenia Slovákov a Rusínov (Lemkov)

        v Poľsku v prvých povojnových rokoch (1945 - 1947).................................................................43

2.3. Anna Virostková: Rusínske obyvateľstvo na Slovensku a národnostné školy po roku 1945........50

2.4. Valerij  Paďak: Zníženie statusu rusínskeho jazyka na úroveň dialektu ukrajinčiny

        ako základ jazykovej politiky ZSSR na území Podkarpatskej Rusi (Zakarpatska).......................58

2.5. Anna A. Hlaváčová: Ruténia a Florentská únia............................................................................64


------------------------

Editor    doc. PhDr. Alexander Duleba, CSc.

Recenzenti    prof. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc.

                         Mgr. Juraj Buzalka, M.A., PhD.

Vydal    ADIN, s.r.o. Prešov

© Združenie inteligencie Rusínov Slovenska, 2012

Táto publikácia vychádza v rámci projektu „Čemerica - vzdelávanie príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny v oblasti ľudských práv a podpora interkultúrneho dialógu s majoritným obyvateľstvom", ktorý bol podporený Úradom vlády Slovenskej republiky

Texty príspevkov neprešli jazykovou korektúrou
ISBN 978-80-89540-12-9
 

Zborník nájdete na tejto adrese:   http://www.rusyn.sk/data/att/7081_subor.pdf

Aktuality

Zobraziť všetky
15.05.2025

Analýza: V čom sa nacizmus líši od fašizmu? 

Je pravda, že Hitler dosiahol ekonomický zázrak? Boli Nemci rusofóbmi? Najdôležitejšie otázky o politickom režime, nad ktorým svet oslavuje víťazstvo 8. a 9. mája. 8. a 9. mája si svet pripomína výročie víťazstva protihitlerovskej koalície v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.05.2025

Čo treba vedieť o sovietskom maršalovi z druhej svetovej vojny, ktorému chce Fico stavať pamätník

Ficov dar Putinovi Stavať u nás sochu sovietskemu maršalovi Konevovi je nezmysel ako voda v koši Lukáš Krivošík Diaľnicu do Košíc síce Robert Fico do roku 2010 nevybudoval (ako sľuboval ešte v roku 2007), no možno Slovákom postaví aspoň s…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.05.2025

Protifašistické hnutie vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi

Slovenské protifašistické hnutie (SPH) vyzýva na postavenie sôch generálom Golianovi a Viestovi. SITA Vo verejnej výzve, pod ktorou sú podpísaní Stanislav Mičev, Peter Weiss, Boris Zala, Jozef Ťažký a Miroslav Seget, sa hnutie obrátilo na …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.05.2025

Tibor Mikloš Popovič ( 1938 – 2025 )

Peter Medviď Koncom apríla tohto roku prišla z Maďarska smutná správa. Dotĺklo srdce Tibora Mikloša Popoviča, chodiacej legendy rusínskej histórie, významného vedca a činiteľa medzi Rusínmi v Maďarsku, a nielen tam. Popovič patril medz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.05.2025

Čo urobiť s povojnovým Nemeckom?

Diskusie trvali takmer počas celej vojny Medzi spojeneckými nápadmi na povojnové Nemecko bol aj taký, aby sa celá kedysi hrdá Ríša zmenila na krajinu polí a pastvín. Kto vie, či by k tomu nedošlo, keby nehrozilo nebezpečenstvo zo strany Sovie…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.05.2025

Odvlečení do GULAGOV

Sovieti odvliekli po oslobodení do gulagov takmer 13-tisíc ľudí zo Slovenska, ukázala nová analýza Múzea obetí komunizmu Dušan Karolyi Politikov, ktorí si ctia historické fakty, by malo byť viac počuť, hovorí riaditeľ Múzea obetí komun…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Učeny hvarjať, že organizmus roste lem do 25 roku žyvota... Lemže mij brich i zadňica naisto o ťim nyč ne čuly...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať