Zrekonštruovanú vyhliadkovú vežu na Dukle po takmer roku otvorili

26.06.2023


Prišiel minister i jeho predchodca.

VYŠNÝ KOMÁRNIK. Po takmer ročnej rekonštrukcii otvorili v pondelok vyhliadkovú vežu na Dukle.

Jednotlivé práce ako súčasť druhej etapy boli zamerané na komplexnú obnovu a modernizáciu oboch jej vyhliadkových kupol, spolu s vyhliadkovou terasou nachádzajúcou sa na streche spodnej kupoly.

„Dá sa povedať, že dnes otvárame vyhliadkovú vežu na 90 percent dokončenú aj čo sa týka expozičnej časti pre návštevníkov. Vežu, ktorá si zaslúži vyzerať ako v 21. storočí a myslím si, že nielen výhľad, ale hlavne aj ten edukačný rozmer, IKT technológie a ďalšie veci, ktoré sme tu vybudovali, sú na to, aby sa mladí ľudia zoznámili s vojnami. S tým, čo tu prebiehalo v dvoch svetových vojnách," uviedol riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslav Čaplovič, ktorý verí, že vežu budú navštevovať nielen domáci, ale i zahraniční návštevníci.

Prišiel minister i jeho predchodca
„Veľmi som rád a teším sa z toho, ako pekne to vyzerá. Je to moderný kultúrny stánok, naozaj moderná veža, kde ľudia môžu prísť za príjemným zážitkom, dozvedieť sa niečo o histórii a trošku aj povzbudiť, alebo teda si tak osviežiť to, čo sa učia v škole, možnože len z knižiek," doplnil minister obrany SR Martin Sklenár.

„Projekt bol výborne pripravený pánom riaditeľom a mňa presvedčil. Hneď, keď sme sa k tomu stretli prvýkrát, že to sú dobre investované peniaze," povedal na margo rekonštrukcie bývalý minister obrany Jaroslav Naď.

Hlavným cieľom obnovy veže, ktorá sa začala vlani v júli, bolo vyriešenie nevyhovujúceho technického stavu oboch kupol a terasy.

V týchto dňoch sa realizujú práce spojené s inštaláciou prvej časti novej expozície v interiéri hornej vyhliadkovej kupoly.

Ešte jedna etapa
Prvá etapa rekonštrukcie a modernizácie veže bola zrealizovaná v roku 2021.

„Celkové náklady v roku 2021 boli 200 000 eur. V roku 2022, horná, dolná kupola a vyhliadková terasa, viac ako 800 000 eur DPH a pilier 200 000 eur, čiže 1,2 milióna eur sme preinvestovali. Pokiaľ ide o komplet expozíciu, tak sme zatiaľ preinvestovali okolo 80 000 eur a ešte okolo 40 000 eur preinvestujeme s tým, že bude to komplet stála expozícia v troch častiach," doplnil Čaplovič.

Poslednú etapu rekonštrukcie a modernizácie veže vrátane vybudovania stálej múzejnej expozície vo vnútornej časti VHÚ plánuje v marci až máji 2024.

Práce sa budú týkať vonkajšej fasády a modernizácie interiéru prízemnej časti veže. Náklady predstavujú približne 240 000 eur a podľa Čaploviča ich majú plánované v kapitálových výdavkoch na budúci rok.

TASR
Tlačová agentúra

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23187058/zrekonstruovanu-vyhliadkovu-vezu-na-dukle-po-takmer-roku-otvorili.html

foto:
Vyhliadková veža na Dukle. (Zdroj: SITA)


 

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Dilema.
-Ľubov, to jedna duša u dvoch ťilach, čy dvi ťila u jedňi(m) duši (sprchi)...?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať