Ak okamžite výrazne nezmeníme svoje správanie, COVID-19 bude rásť

13.07.2020


Celoštátne opatrenia zatiaľ nie sú nutné, ale necestujme do zahraničia, vyhýbajme sa spoločenským podujatiam, vyhýbajme sa preplneným uzavretým miestam a chráňme najzraniteľnejších.

Vírusy, ak sú už dobre zastúpené v ľudskej populácii, je len veľmi ťažké eradikovať (úplne odstrániť). Reálne sa nám to doposiaľ podarilo iba u pravých kiahní (ľudská populácia) a moru hovädzieho dobytka (z angl. rinderpest, živočíšna populácia). Základným predpokladom eradikácie vírusového ochorenia je existencia účinnej očkovacej látky. Pokiaľ očkovaciu látku na nový koronavírus nemáme, našou jedinou účinnou vakcínou je disciplína.

Na Slovensku sa veľká časť populácie domnieva, že nový koronavírus nepodlieha základným pravidlám šírenia vírusov. Veľa ľudí sa nazdáva, že po prvej vlne, ktorú sme na Slovensku zažili v marci a apríli, nový koronavírus vymizol, prípadne je neškodný.

Dôvodom tohto falošného optimizmu je priaznivý vývoj doterajšej situácie na Slovensku. Nezažili sme tu katastrofálne následky pandémie na zdraví a životoch, ako ich zažili ľudia v Číne, Taliansku, Španielsku, USA, vo Veľkej Británii. Tam skutočne zomierali ľudia v produktívnom veku na jednotkách intenzívnej starostlivosti a starší ľudia v domovoch dôchodcov. To nám pripadá veľmi vzdialené.

Už tretí týždeň apelujeme na verejnosť a verejné inštitúcie, že šírenie vírusu na území Slovenska je v súčasnosti v exponenciálnom raste. Ak Slováci výrazne a okamžite nezmenia svoje správanie, efektívne reprodukčné číslo sa samo od seba nestlačí pod kritickú hodnotu 1, čo je hranica, pod ktorou sa šírenie epidémie v populácii spomaľuje a zastavuje.

Matematické modely Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny ukazujú, že cielené testovanie, izolácia pozitívnych prípadov a dôkladné trasovanie ich kontaktov dokážu reprodukčné číslo stlačiť maximálne na úroveň 1,2. Na úplné zvrátenie exponenciálneho trendu sú nutné ďalšie opatrenia. Ako odborníci sa preto obraciame na všetkých občanov tejto krajiny s touto výzvou:

Necestujme do zahraničia a testujme sa
Rozlišovanie krajín na bezpečné a menej bezpečné nedáva z epidemiologického hľadiska zmysel. Ideálne je v súčasnosti do zahraničia necestovať, pretože väčšina európskych i svetových krajín má vyšší výskyt nových a aktívnych prípadov nového koronavírusu ako Slovensko.

Dva dni strávené v Portugalsku predstavujú rovnaké výsledné riziko ako týždeň v Rakúsku. Súčasne sa vystavujete úplne odlišnému riziku, keď strávite týždeň v Ostrave alebo na českom vidieku. Ak už bola vaša cesta do zahraničia životne nevyhnutná, strávte prvých päť dní po návrate v domácej izolácii, pracujte z domu a na šiesty deň sa dajte testovať.

Trávme čo najviac času na otvorenom slnečnom priestranstve
Uzavreté a preplnené vnútorné priestory sú živnou pôdou pre superšírenie, čo predstavuje dominantný spôsob šírenia ochorenia COVID-19 v populácii. Zdokumentované prenosy ochorenia na otvorených priestoroch sú skôr raritou. Ak musíte byť v uzavretých preplnených priestoroch, noste rúška a dezinfikujte si ruky pri vstupe a odchode.

Dôkladne dodržujme fyzický odstup, odmietnime účasť na veľkých spoločenských akciách
Organizovať otvorené športové podujatia, hody, festivaly a veľké spoločenské akcie počas epidémie COVID-19 je veľmi nezodpovedné. Prípady superšírenia počas masových podujatí sú veľmi dobre zdokumentované.

Spomenúť môžeme marcový zápas Liverpool – Atletico na futbalovom štadióne Anfield, ktorý bol kľúčovou udalosťou pre superšírenie v severnom Anglicku.

Marcové futbalové zápasy Ligy majstrov v severnom Taliansku ešte viac prispeli k už vtedy prebiehajúcej exponenciálnej reprodukcii vírusu v severotalianskych mestách.

Karnevaly v malých mestečkách na holandsko-nemeckých hraniciach predstavujú časový bod, po ktorom sa COVID-19 začal komunitne šíriť v oboch krajinách.

Veľké svadobné oslavy sú momentálne hlavnými ohniskami prenosu nákazy v Iráne. Diskotéky a nočné kluby sú zase problémovými ohniskami v Japonsku, Južnej Kórei či Chorvátsku.

Nezľahčujme vplyv vírusu na populáciu
Je veľmi nebezpečné a nezodpovedné prirovnávať nový koronavírus k chrípke. Ak som nakazený chrípkou, v priemere nakazím 1,3 ďalšieho človeka. Po desiatej generácii voľného šírenia vírusu chrípky v populácii od prvého nakazeného bude celkovo zasiahnutých 14 ľudí.

Ak som nakazený novým koronavírusom a na populačnej úrovni nie sú prijaté žiadne protiepidemické opatrenia, v priemere nakazím dvoch ďalších ľudí. Po desiatej generácii voľného šírenia nového koronavírusu v populácii od prvého infikovaného bude celkovo zasiahnutých tisíc ľudí.

Absolútna väčšina prekoná vírus buď asymptomaticky (bez príznakov), alebo len s miernymi príznakmi. 150 ľudí však bude potrebovať hospitalizáciu a z následkov ochorenia sa budú zotavovať ešte minimálne rok. Mnohí budú mať doživotné následky. Viac ako 50 ľudí z tisíc nakazených nakoniec ochoreniu podľahne.

Je ľahké COVID-19 zľahčovať, keď ste mladí. Uvedomte si však, že niekde v reťazi prenosu nákazy môže byť aj vaša babička, starý otec či kamarát s chronickým ochorením.

Chráňme najzraniteľnejších
Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili zavlečeniu vírusu do uzavretých zraniteľných komunít, ako sú domovy sociálnych služieb a domovy dôchodcov. V takomto prostredí by sa vírus veľmi rýchlo rozšíril a vyžiadal by si mnohé obete.

Na základe doterajších skúseností s priebehom pandémie sa domnievame, že celoštátne opatrenia zatiaľ nie sú potrebné. Na zvrátenie exponenciálneho rastu šírenia nového koronavírusu v populácii je však nevyhnutná striktná disciplína a participácia nás všetkých.

Alexandra Bražinová
Martin Pavelka
Peter Sabaka


Martin Pavelka a Alexandra Bražinová sú epidemiológovia, Peter Sabaka je infektológ

Zdroj:
https://dennikn.sk/1965699/ak-okamzite-vyrazne-nezmenime-svoje-spravanie-covid-19-bude-rast

Foto:
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktuality

Zobraziť všetky
31.08.2020

PRED 100 ROKMI... (VII) 100. výročie spoločného štátu ČECHOSLOVÁKOV a RUSÍNOV. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR

Môže Vás tiež zaujímať:   MÚZEUM V KNIHÁCH Československý svet v Karpatoch     https://www.rusyn.sk/ceskoslovensky-svet-v-karpatech-ceskoslovensky-svet-v-karpatoch-cechoslovackyj-svit-v-karpatach/ Československý svet v Karpatoch 2   http…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.08.2020

Uchádzame sa o Vašu priazeň. 2% z Vašich daní pre aktívnych Rusínov

V roku 2019 sme aj vďaka Vašej podpore: - zaznamenali ďalšie životné príbehy Rusínov v rámci projektu ORAL HISTORY, - zorganizovali  Stretnutia pri... s premiérou vlastného dokumentárneho  filmu V osídlach veľmocí    (tento nás dokument odv…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.08.2020

Košice pred sto rokmi: Vytrimať, Čechoslováci sa vybíjajú, radila maďarská propaganda

Čo písali noviny kedysi. Letáky maďarskej propagandy Naši maďarskí spoluobčania či v ich žurnáloch, či už osobne, ustavične chlácholia nás, že v Maďarsku nepadne teraz už ani slovo o Slovensku, akoby sa Maďari boli už spriatelili s tou myšli…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.07.2020

PIESNE MÁRIE ČOKYNOVEJ Z UBLE 

V skanzene Vihorlatského múzea v Humennom zaznejú najstaršie rusínske pesničky  Vihorlatské múzeum v Humennom a partneri pozývajú širokú verejnosť na hudobný koncert ľudových piesní regionálnych folkloristov pod názvom Piesne Márie Čokynovej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.07.2020

Zasidav menšŷnovŷj vŷbor. Menšŷnŷ s’a rychtujuť na perepys

U vitorok 28-ho jula 2020-ho roku prochodylo v Bratislavi, u vladnim hoteli Bôrik, XXXVII. Zasidaňa Vŷboru pro narodnostnŷ menšŷnŷ i etničnŷ grupŷ, poradnoho organu Radŷ vladŷ Slovac’koj republikŷ pro ľuďskŷ prava, narodnostnŷ menšŷnŷ i rodovu r…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.07.2020

Výzva Úradu vlády SR adresovaná obciam 

Úrad vlády Slovenskej republiky si Vás v súlade s § 7a ods. 3 zákona č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 184/1999 Z. z.“) prostredníctvom Úradu splnomocnenca vlády SR pre n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Škavorodne je zakusyty do jabka a zbačity v ňim huseňicu! Ale iši škavorodňiše je zakusyty do jabka a zbačity u ňi lem piv huseňici...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať