Anna Bergerová, rodáčka z Habury: Bojovala v druhej svetovej vojne: Nemôžem sa zmieriť s tým, že silnejší brat napadol slabšieho

08.05.2022


BRATISLAVA. "Celé to tam obsadili Ukrajinci," vraví skupinka dôchodkýň rovnako starému pánovi, ktorý v pondelok krátko po deviatej ráno kráča s veľkou sovietskou zástavou na bratislavský Slavín.

Seniorky, z ktorých niektoré boli podľa vlastných slov až od Prievidze, pod Ukrajincami mysleli aktivistov z iniciatívy Mier Ukrajine. Od deviatej na piedestáli pamätníka na Slavíne čítali mená obetí ruskej invázie na Ukrajine.

Pietne miesto mali objednané od siedmej ráno do jedenástej večer. Chceli tým zabrániť aj tomu, aby Slavín 9. mája úplne ovládli proruskí demonštranti. V tento deň totiž koniec druhej svetovej vojny oslavuje Rusko, ktoré pred necelými tromi mesiacmi napadlo Ukrajinu.

Na Slovensku a v Európskej únii sa koniec druhej svetovej vojny oslavoval v nedeľu 8. mája.

Zámer chrániť Slavín pred proruskými demonštrantmi sa aktivistom z iniciatívy nakoniec úplne nepodaril.

Proruská skupina krikom prerušovala čítanie mien obetí ruskej agresie na Ukrajine. Polícia musela dokonca vytvoriť ochranný koridor okolo aktivistov z iniciatívy, ktorých sa proruskí demonštranti snažili vytlačiť z piedestálu pod pamätníkom.

Harabin sa dostal do potýčky
Na priestranstve sa krátko po deviatej ráno začali zhromažďovať zväčša starší ľudia so sovietskymi a slovenskými zástavami, ktorým sa nepáčilo, že sa čítajú mená obetí ruskej invázie na Ukrajine. "Banderovci, fašisti," kričali na aktivistov z iniciatívy.

Proruských aktivistov postupne pribúdalo. Nakoniec ich bolo niekoľko desiatok. Prišiel medzi nich aj bývalý premiér Ján Čarnogurský s čierno-oranžovou svätojurskou stuhou. Je to tradičný ruský symbol vojenskej cti.

Kto bol na Slavíne
Aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine
Niekoľko desiatok proruských demonštrantov
Bývalý premiér Ján Čarnogurský
Bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin
Bývalý poslanec Peter Marček (Sme rodina)
Podpredseda KSS Jalal Sulejman
Okrem neho bol medzi demonštrantmi aj bývalý poslanec za Sme rodina Peter Marček. Preslávil sa svojimi cestami na Rusmi anektovaný Krym. Nechýbal ani bývalý minister pôdohospodárstva za HZDS Miroslav Jureňa z prvej vlády Roberta Fica (Smer). Stal sa známym tlačovkou pred kravínom, počas ktorej búchal päsťou do stola.

Najviac rozruchu však vyvolal bývalý šéf najvyššieho súdu Štefan Harabin. Napriek policajnému kordónu, ktorý oddeľoval aktivistov z iniciatívy od proruských demonštrantov, sa snažil dostať až na piedestál Slavína. Nakoniec ho policajti pustili.

Pustili aj skupinku asi desiatich komunistov, ktorí zo zadnej strany Slavína položili veniec v tvare veľkej päťcípej hviezdy. Bol medzi nimi aj podpredseda KSS Jalal Sulejman.

Na Slavíne však neboli v pondelok doobeda len aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine a proruskí demonštranti. Na pietne miesto prišlo aj niekoľko priamych účastníkov bojov z druhej svetovej vojny.

Ošetrovateľka: Je to od Ruska neprimerané
Medzi veteránmi bola aj Anna Bergerová z Bratislavy. Na Slavín prišla s blúzkou, na ktorej mala množstvo vojenských medailí.

Počas druhej svetovej vojny bola ošetrovateľkou v partizánskej skupine Čapajev. Denníku SME poskytla rozhovor o tom, ako vníma vojnu na Ukrajine a rozdelenie obyvateľov Slovenska pre ňu.

Prečo ste prišli na Slavín?

Chodím sem každý rok. Došla som preto, aby som sa poklonila tým, ktorí padli za naše oslobodenie. Aby som im vzdala hlbokú úctu.

Ako hodnotíte, že nová generácia ruských vojakov teraz útočí na Ukrajine?

Keď som sa dozvedela, že je vojna na Ukrajine, skoro som odpadla. Neverila som tomu. Nemôžem sa zmieriť s tým, že silný brat napadol slabšieho brata.

Je mi nesmierne ľúto mŕtvych ľudí na jednej aj na druhej strane. Je mi ľúto, že zase zostávajú smutné mamy. Smutné deti bez otcov. S tým sa neviem vyrovnať.

Som vďačná našim predstaviteľom, ale aj združeniam a obyčajným ľuďom, že sa ujali pomoci Ukrajincom. Páči sa mi humanitárna pomoc. Nesúhlasím však s tým, aby naši dodávali zbrane, lebo sa len predlžuje vojna.

Keby Ukrajinci nemali zbrane, dávno by ich už Rusi porazili. Majú podľa vás právo sa brániť?

Právo majú. Ja vysokej politike nerozumiem. Ale spory sa neriešia prelievaním krvi, ale dialógom.

Keby ste boli Ukrajinka, čo by ste robili, ak by vašu krajinu napadol cudzí štát?

Ja som Rusínka a mnoho príbuzných mám na Ukrajine.

Neviem, čo by som robila. Stavala by som sa proti tomu. Ale čo by som s mojimi barlami mohla robiť? Možno tam, kde by sa dalo rozprávať, by som takto rozprávala, ako rozprávam.

Ako by podľa vás mali Ukrajinci reagovať na ruskú inváziu?

Neviem na to odpovedať. Musela by som vedieť, čo sa na Ukrajine osem rokov dialo a čo sa nedoriešilo. Ruskí občania žijúci na Ukrajine boli diskriminovaní. Mali tam, neviem aké podmienky. Preto si Rusko musí chrániť svojich občanov.

Keby aj Rusi boli diskriminovaní Ukrajincami, je toto ich primeraná reakcia, že im vyvražďujú ľudí v obciach?

Nie, nie je to primeraná reakcia. Malo sa to riešiť vzájomnou komunikáciou. Diplomatickým jazykom. Nie zbraňami.

Ako vnímate pondelkové zhromaždenie na Slavíne, počas ktorého iniciatíva Mier Ukrajine číta mená obetí ruskej invázie a druhá proruská sa im to snaží prekaziť?

A keby čítali aj obete banderovcov na Ukrajine?

Táto akcia sa týka aktuálneho konfliktu na Ukrajine.

Ale to musí mať súvis. Nemôže to byť vytrhávané.

Ján Krempaský, redaktor

Čítajte viac: 
https://domov.sme.sk/c/22905628/ukrajina-rusko-slavin-druha-svetova-vojna-partizanka-rozhovor.html

Foto:
Anna Bergerová bola počas druhej svetovej vojny ošetrovateľkou v partizánskej skupine Čapajev. 
(Zdroj: Miroslav Gupka)

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Za namy upamjatniňa 75. ričnyci akcyji «Visla». Ne barz mi s’a choče...

75 rokiv tŷrvaňa akcyji «Visla», na što uvahu zvernula jedna z osib. І jedno, i druhje, dumam, pravyľne. O samŷm vŷseliňu povime, što s’a doveršŷlo, ale i «Visla» dale plŷne… to tiž fakt. Upamjatniňa prošly v subotu, 30. kvitňa/apriľa 2022 r., …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Modrá Marilyn trhala rekordy

Warholov portrét je najdrahšie predané americké dielo Slávny portrét Marilyn Monroe Andyho Warhola, známeho predstaviteľa pop kultúry so slovenskými koreňmi, sa stal najdrahším umeleckým dielom amerického umelca, aké sa kedy predalo na aukcii…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Smutný osud věčné periferie 

Legendami opředená Zakarpatská Ukrajina (bývala Podkarpatská Rus) budí vášně i v současné válce Kraj kolem Užhorodu po několik staletí tvořil periferii impérií či nově vzniklých národních států. Ať už byl znám jako Uherská Rus, Podkarpatsko, …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Do úradu uviedli nového gréckokatolíckeho apoštolského administrátora Petra Rusnáka

Vymenoval ho pápež František. PREŠOV. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uviedli v nedeľu 8. mája do úradu apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie bratislavského eparchu Petra Rusnáka. Vlady…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Zastupiteľstvo PSK rozdelilo poslanecké dotácie

Do regiónov pôjde 1,86 miliónov eur Tlačová správa Celkovo 530 projektov podporili krajskí poslanci v rámci Výzvy poslancov PSK. V štyroch programoch rozdelili dohromady 1,86 miliónov eur. Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (P…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska chlopovi:
-Vasyľu, zapaľ vo mi vatru rozkošy...!
Po časi...
-Vasyľu, ta cholem dakus poškyntaj švablykom...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať