Do Polonín vraj vypúšťajú tatranské medvede. Ochranári tieto chýry vyvracajú

02.12.2019


Odborník sa odvoláva na genetický výskum.

STAKČÍN. Okresom Snina sa šíria chýry, že do Národného parku (NP) Poloniny vypúšťajú synantropné tatranské medvede. Štátna ochrana prírody tvrdí, že ide o nepodložené a nepravdivé fámy.

Starosta Dinič: Vozia tu medvede
Keď sme nedávno písali o poprevracaných košoch v Novej Sedlici, starosta najvýchodnejšej obce v republike Vasiľ Dinič (Smer–SD) tvrdil, že je to robota medveďa kontajneráka, ktorý chodí po košoch k ľudským obydliam za potravou.

STAKČÍN. Okresom Snina sa šíria chýry, že do Národného parku (NP) Poloniny vypúšťajú synantropné tatranské medvede. Štátna ochrana prírody tvrdí, že ide o nepodložené a nepravdivé fámy.

Starosta Dinič: Vozia tu medvede
Keď sme nedávno písali o poprevracaných košoch v Novej Sedlici, starosta najvýchodnejšej obce v republike Vasiľ Dinič (Smer–SD) tvrdil, že je to robota medveďa kontajneráka, ktorý chodí po košoch k ľudským obydliam za potravou. „Medveď tu bol skôr ako my, tak tu môže byť stále. Ešte ich sem aj navozia,“ reagoval vtedy.
A pridal vysvetlenie. „Máme podozrenie, ľudia aj my, poľovníci, že každý problematický medveď v Tatrách skončí v Poloninách. My im to dokážeme a nachytáme ich pri čine,“ stál si za svojím tvrdením starosta.

Vozenie synantropných šeliem spod Tatier na východ zdôvodňoval aj tým, že miestne medvede doposiaľ po košoch nikdy nechodievali. „To tu nikdy nebolo. To sú tie dovezené,“ povedal Dinič. Podobne reagovali aj niektorí čitatelia na sociálnych sieťach.

Oficiálne vypustili pred rokmi medvedicu
Vypúšťanie tatranských medveďov v Poloninách odmietajú štátni ochranári aj aktivisti. Zoológ Jozef Štofík zo Správy NP Poloniny vie o privezenej medvedici s dvoma mláďatami pred vyše 30 rokmi. Vtedy ju do Polonín vypustil oficiálne štátny lesopoľnospodársky podnik, nie ochranári.

„V súčasnosti si neviem predstaviť, ako by bolo možné vypustiť do nejakého územia medvede bez spolupráce s vlastníkom alebo užívateľom daného územia. Neviem, prečo by niekto odchytával medvede, veď je to nebezpečné zviera. Treba mať na to uspávacie prostriedky, prepravný voz, sú tu náklady na odchyt, na prepravu,“ nechápavo krúti hlavou.
„Za túto činnosť by mohol byť navyše trestne stíhaný. Stretávame sa s takýmito informáciami, sú väčšinou nepodložené. Neviem, prečo sa vypúšťajú medzi ľudí takéto fámy,“ dodáva.

Populácia je samostatná, medvede migrujú
V rokoch 2010 – 2013 Jozef Štofík pracoval na genetickej analýze medveďov. „Vyhodnotili sme, že populácia medveďov v Poloninách je viac-menej samostatná, oddelená od západokarpatskej, tatranskej,“ hovorí. V priebehu piatich rokov zaznamenali v Poloninách 46 medveďov, predpokladaný výskyt v priebehu jedného roka sa pohybuje na úrovni 20 až 25 jedincov.

„Hovoríme o oddelenej subpopulácii. Neznamená to, že sa tu nemôže vyskytovať nejaký medveď zo západných Karpát. Asi pred tromi rokmi založili jednému medveďovi v Tatrách obojok. Prešiel od Tatier do Maďarska, cez naše územie do poľských Bieščad a pokračoval na Ukrajinu. Bol to mladý jedinec, ktorý sa nezapája do reprodukčného systému. Takýto medveď môže po vlastných prejsť takéto vzdialenosti,“ vysvetľuje odborník.

V súčasnosti pracuje na druhej časti projektu sčítania veľkých šeliem.
„Znova sme sa vrátili k medveďom, zbierame vzorky medvedieho trusu, aby sme mohli porovnať ich početnosť a genetickú rôznorodosť v rámci Slovenska,“ hovorí.

Pohybujú sa, kadiaľ chcú
Jozef Štofík zdôrazňuje, že zviera nemožno prinútiť, aby ostalo na území, kde ho človek „vysadí“. „Bude si hľadať svoje vlastné územie, ktoré mu bude vyhovovať,“ hovorí.Veľkosť územia dospelého jedinca závisí od pohlavia. „Myslím si, že okresy Humenné, Snina by mohol obhospodarovať jeden väčší medveď. Medveď nie je silne teritoriálny jedinec. Medvede majú svoje domovské okrsky, ktoré sa prekrývajú. Väčší medvedí samec môže mať 3 - 4 samice, ktoré môžu zasahovať do vedľajších teritórií, domovských okrskov iných medveďov. Mláďatá sa rodia, pohybujú sa, dochádza k autoregulácii, prípadne k regulácii,“ dodáva.

Riaditeľ Perinaj: Dôkazy nie sú
Riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj správy o privezených medveďoch registruje a ich účinok na obyvateľstvo nepodceňuje. „Vyzývame občanov, aby nás informovali o tom, keď budú svedkami takejto činnosti. Aj keď veľmi silne pochybujem, že by sa niečo také dialo, dôkazy na to žiadne nie sú,“ hovorí. „Je v záujme Správy NP Poloniny, aby bola takáto činnosť odhalená. Ani z genetického hľadiska to nie je dobré, lebo ide v podstate o iný poddruh medveďa ako ten, ktorý žije tu vo východných Karpatoch. Nie je riešením vypúšťať ich do Polonín, lebo je predpoklad, že budú mať rovnaké správanie a problém sa nevyrieši,“ zdôrazňuje.

Aktivista: Nenápadne môžete vypustiť vtáčika
Overené informácie o vypúšťaní tatranských medveďov do Polonín nemá ani Juraj Lukáč, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) Vlk.
„Podľa mňa je to zbytočná a nákladná vec. Takáto vec sa nedá robiť tajne. Medveď sa nedá priviezť v kufri auta a len tak vypustiť. Vedelo by sa o tom, lebo by do toho muselo byť zainteresovaných množstvo ľudí. Je to len fáma,“ hovorí aktivista. „Nenápadne môžete vypustiť vtáčika, ale nie medveďa,“ zdôrazňuje. Je presvedčený o tom, že miestne medvede ľudí neobťažujú, lebo tu nie sú také objekty cestovného ruchu ako v iných častiach krajiny, kde medvede chodia k ľuďom za potravou.

„Jediným problémom sú krmoviská blízko dedín, ktoré sú primárne určené pre inú zver, napríklad diviaky. Keď sa tam však medveď naučí chodiť, chodieva tam pravidelne. To už nie je dobré,“ hovorí Lukáč. Aj preto sa LZ Vlk prihovára za prísnejšiu reguláciu krmovísk, aby zver bola prikrmovaná len v čase núdze, keď sa nevie dostať k prirodzenej potrave, a nie po celý rok.

Neriešené problémy
Riaditeľ Perinaj nevylučuje, že sa správa národného parku v prípade šírenia informácií o vypúšťaní medveďov obráti na políciu a podá trestné oznámenie.
„Zvážime to,“ hovorí. „V podstate sme jediná štátna organizácia, ktorá prichádza priamo do styku s miestnym obyvateľstvom. Sú tu dlhodobo neriešené problémy, nie na úrovni ochrany prírody, ale napríklad chýbajúci vodovod, kanalizácia, zlá infraštruktúra. My sme jediní, na koho apelujú, aby sa tieto veci riešili. Vyvíjajú na nás tlak ako na štátnu organizáciu, aj keď tieto veci nie sú v našej kompetencii. Nemôžeme riešiť to, za čo nezodpovedáme,“ uzatvára Perinaj.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22266843/do-polonin-vraj-vypustaju-tatranske-medvede-ochranari-tieto-chyry-vyvracaju.html

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Včera jem soj kupyla kedy... Prydu domiv obidvi - ľivy. Jedna - 43 a druha - 44, a najhirše na ťim - pasujuť...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať