Dvetisíc hviezd namiesto dvadsiatich. Aký je pohľad z parku tmavej oblohy

25.08.2020


Reportáž z parku tmavej oblohy v Poloninách

Park tmavej oblohy Poloniny máme na Slovensku desať rokov, observatórium priamo uprostred neho už od začiatku milénia. Skutočný nápor návštevníkov však zažíva až tento rok.

Kým v roku 2018 do Astronomického observatória na Kolonickom sedle prišlo približne 5500 ľudí, tento rok v júli prišiel dvojnásobok záujemcov ako vlani.

"Je to na hranici našich kapacít. Dopyt bol však ešte vyšší," hovorí Róbert Adam, odborný pracovník Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, pod ktorú observatórium patrí.
Za skromné vstupné si tu každý môže pozrieť výnimočný pohľad na oblohu, aký sa už v Európe takmer nevyskytuje. Kompletný trojhodinový program s exkurziou po observatóriu, kde sa nachádza druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku, planetáriom a večerným pozorovaním stojí len päť eur.

"V bezmesačnú a bezoblačnú noc tu vidíme aj dvetisíc hviezd. V rovnakom čase a za rovnakých podmienok niekto v meste naráta možno len dvadsať hviezd," približuje odborný pracovník observatória Tomáš Medulka.

Začal sem chodiť už ako 14-ročný v rámci astronomického krúžku a pracuje tu tri roky. V lete sú podmienky na pozorovanie najlepšie, v zime sa neraz brodia snehom.

Vodu si treba zobrať so sebou, rovnako aj občerstvenie, lebo na mieste ich nezoženiete. Suveníry tu tiež nedostať, hoci nad nimi v observatóriu už uvažovali.

"S predajom suvenírov je spojená aj elektronická pokladnica a zvýšenie vstupného. Sme najchudobnejší región na Slovensku, pre deti z regiónu by potom bola návšteva nášho zariadenia nedostupná. A sme tu pre všetkých," hovorí Igor Kudzej, riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.

Pohľad najďalej voľným okom
Najviac návštevníkov príde v letných mesiacoch. Kým vlani mali na večerných pozorovaniach troch až piatich ľudí, tento rok ich príde priemerne 23 každý večer. Počas korony vytvorili objednávkový systém online, ktorý pomohol k vyššej návštevnosti.
Celý august bol však už v júli na večerné pozorovanie beznádejne vypredaný a aj väčšina termínov na prehliadku observatória a program v planetáriu je plná.

Mnohí preto skúšajú šťastie aj bez rezervácie. "Nemohli by sme sa pridať na večerné pozorovanie?" pýta sa skupinka asi desiatich mladých okolo deviatej večer.

"Žiaľ, už teraz je nás nad limit," odmieta ich Medulka s tým, že by si potom návštevníci neužili program. No umožní im využiť na pozorovanie nočnej oblohy ležadlá pred budovou.

Máme šťastie na relatívne jasnú oblohu. Vyzerá, akoby po nej niekto rozsypal snehové vločky, je priam obsypaná hviezdami. A kým okolo deviatej večer ešte rozoznávame súhvezdia relatívne zreteľne, s postupujúcim časom je to čoraz ťažšie v spleti množstva žiariacich hviezd.


Cez ďalekohľad môžeme pozorovať veľmi jasné planéty Jupiter a Saturn s viditeľným prstencom, ale napríklad aj dvojhviezdu v súhvezdí Labuť, ktorej časť je oranžová a časť modrá. Medulka vysvetľuje, že podľa farby vieme, že oranžová časť je studenšia a modrá teplejšia.

Umožní nám tiež pozrieť sa zo Zeme vo vesmíre najďalej, ako je to voľným okom možné. Jedno oko pritom musíme mať zatvorené a pozerať sa trochu vedľa galaxie Andromeda pri súhvezdí Andromeda. Periférnym videním je totiž táto svetlá škvrna lepšie viditeľná, ako keby sme sa pozerali priamo na ňu.

Želania nestíhajú
Po pozorovaní hvezdárskym ďalekohľadom máme ešte možnosť sledovať hviezdnu oblohu z pohodlia ležadiel na parkovisku pred observatóriom.

Je to neskutočný relax s výhľadom na celú oblohu, akoby bol človek v kine. Relatívne ticho je prerušované len obdivnými vzdychmi nad každým mimoriadne dlho padajúcim meteorom, čo za sebou necháva čiaru ako lietadlo. Akurát, že jeho stopa na rozdiel od lietadlovej v okamihu zmizne.

Meteory padajú tak často, že si človek ani nestíha želať a časom už ani nemá nápad, čo by si ešte mohol priať. Sme tu práve v týždni ideálnom na pozorovanie Perzeíd.

Hoci sme uprostred horúceho leta, nočný chlad časom zalieza pod kožu aj tým, ktorí si obliekli sveter a dlhé nohavice.

Chlapec, ktorý z ležadla esemeskuje mame a svieti tak bielym svetlom, na požiadanie hanblivo a s ospravedlnením sklopí mobil. Neprečítal si zrejme inštrukcie na stránke observatória, aby využil citlivejšie červené svetlo pomocou mobilnej aplikácie.

Žiarenie mobilu je však ničím oproti žiare reflektorov postupne odchádzajúcich áut návštevníkov z parkoviska. Človek je oslepený, aj keď sa práve pozerá hore na oblohu a ani zavreté oči ho pred priam fyzickou bolesťou dočasného oslepenia celkom neochránia.

Pocit ponorenia do tmy s rojom meteorov nad hlavou však stojí za to aj s trochou dočasnej bolesti.

Cestou domov nám popred auto pozvoľným tempom prechádza srna a následne aj líška. No odchádzame s pocitom, že toto nie je miesto, kde líšky dávajú dobrú noc. Tu ju dávajú hviezdy.

ELA RYBÁROVÁ

Zdroj:
https://plus.sme.sk/c/22467973/dvetisic-hviezd-namiesto-dvadsiatich-aky-je-pohlad-z-parku-tmavej-oblohy.html?ref=temacl

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Otče, je seks robota čy zabava?
-Robota, v neďiľu a cez svjata - ne slebidno...!
-Vasyľu, je seks robota čy zabava?
-Zabava...! bo inakše by o ňim komunyste natočyly spusta filmiv...
-Rabi, je seks robota čy zabava?
-Kiby to byla robota, tak moja žena by ho zochabyla robyty služki...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať