Elektronické sčítanie sa končí, je zatiaľ úspešnejšie, než sa čakalo, asistentom zostáva sčítať milión ľudí

31.03.2021


Do konca októbra pomôžu asistenti sčítania tým, ktorí sa sčítať nedokázali – napríklad preto, že nemajú prístup na internet. Zatiaľ nie je jasné, či o pomoc asistenta budú musieť nesčítaní ľudia požiadať alebo si ich nájde sám.

V stredu o polnoci sa skončí možnosť elektronicky sa sčítať. Organizátori sčítania pôvodne počítali s tým, že elektronicky sa sčíta asi 70 percent ľudí a zvyšok budú musieť obísť fyzicky.

Demograf Boris Vaňo z Výskumného demografického centra bol ešte väčší pesimista. Odhadoval, že sa elektronicky sčíta asi 60 percent ľudí.

Online formulár nakoniec poslalo už viac než 81 percent ľudí žijúcich na Slovensku, čo je spolu viac ako 4,5 milióna ľudí. Je možné, že ďalší túto možnosť využijú ešte aj v posledných hodinách – vyplnenie formulára je pomerne jednoduché a dá sa stihnúť aj za menej ako desať minút.

Čím viac ľudí sa sčíta elektronicky, tým menej práce budú mať v druhej fáze sčítania asistenti, ktorí budú musieť zvyšný milión ľudí zmapovať fyzicky.

Elektronický formulár nahradia asistenti
V období od apríla do októbra majú prísť do obcí a do ulíc asistenti sčítania. Nemali by byť ale k dispozícii celých šesť mesiacov. Štatistický úrad spolu s regionálnou hygienou rozhodnú, kedy dosčítanie asistentami prebehne. Trvať by malo šesť týždňov.

Asistenti budú pomáhať starším ľuďom alebo tým bez internetového pripojenia. Pre mnohých budú poslednou nádejou, ako sa vyhnúť pokute za nesčítanie sa. Ako to bude fungovať?

S druhou fázou sčítania budú pomáhať dva druhy asistentov – stacionárni a mobilní. Stacionárni budú čakať na určených miestach alebo v zariadeniach a pomáhať so sčítaním. Mobilní budú na požiadanie ľudí chodiť do terénu, napríklad k imobilným ľuďom.

Asistenti budú pracovať pre obce, a preto treba o pomoc asistenta požiadať svoje mesto, dedinu alebo call centrum, ktoré má byť zriadené. Na stránke scitanie.sk by mal byť do polovice apríla zverejnený zoznam kontaktných miest, kde sa ľudia môžu prísť sčítať s pomocou asistenta.

Pokutu dostanú všetci nesčítaní
Pred desiatimi rokmi nehrozila ľuďom za neúčasť na sčítaní pokuta. Teraz je to inak. V zákone o sčítaní sa píše o pokute vo výške 25 až 250 eur.

„Pokuty ukladá obec. Mali by dostať pokutu všetci, ktorí si nesplnili svoju zákonnú povinnosť,“ tvrdí hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder.

Pokuta sa navyše v rodinách môže kumulovať. Ak sa napríklad nesčíta štvorčlenná rodina s dvoma žiačkami základnej školy, môže dostať pokutu až tisíc eur. Rodičia sú totiž povinní sčítať svoje deti a za nesčítanie dieťaťa im takisto hrozí pokuta až do 250 eur. Jedinou možnosťou, ako sa pokute vyhnúť, je požiadať o pomoc asistentov.

Hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder upozorňuje, že ľudia musia o sčítanie požiadať sami a nikto ich nebude naháňať, aby sa sčítali. „Asistenti poskytujú asistenciu len na požiadanie obyvateľa. Je povinnosťou obyvateľa sčítať sa, asistenti mu pri tejto povinnosti len pomáhajú.“

Rybníček: Pokuty budú poslednou možnosťou
To, že sa do sčítania zapojilo 81 percent ľudí, je v tejto fáze pre štát a obce dobrý signál, no aj tak to znamená, že sa do cenzu stále nezapojil asi milión ľudí žijúcich na Slovensku.

Napriek tomu, že je sčítanie anonymné, štát môže zistiť, kto si nesplnil povinnosť. Pri elektronickom prihlasovaní totiž človek musí zadať svoje rodné číslo. Tie rodné čísla, ktoré sa do sčítania nezapoja, môže pokutovať.

Prakticky však nie je jasné, ako bude prebiehať udeľovanie pokút. Nevie to ani primátor Trenčína a predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

V Trenčíne sa podľa neho sčítalo už asi 85 percent obyvateľov. „U tých, čo nebudú sčítaní, nasadíme asistentov, budeme sa ich snažiť vyhľadávať a pomôcť im sčítať sa,“ hovorí Rybníček. „A ak sa niekto totálne odmietne sčítať, tak už je to podľa mňa extrém.“

Napriek tomu, že hovorkyňa sčítania tvrdí, že asistenti nebudú aktívne vyhľadávať ľudí, primátor Rybníček to vidí inak. „V mestách primátori určite budú hľadať cestu, ako tým ľuďom pomôcť. Aj kvôli tomu, že nám záleží na tom, koľko obyvateľov mesto má, pretože od toho závisia aj podielové dane,“ hovorí Rybníček. „A až keď minieme všetky možnosti, budeme dávať pokuty.“

Pomoc asistentov začne Trenčín ponúkať až po Veľkej noci, keď si vyhodnotia elektronické sčítanie, zistia, koľko ľudí sa nesčítalo a koľko asistentov budú potrebovať.

Zatiaľ nie je jasné, koľko asistentov bude štát potrebovať v druhej vlne sčítania. Hovorkyňa vysvetľuje, že na jedného stacionárneho asistenta by malo pripadnúť maximálne 700 ľudí, na mobilného asistenta maximálne 300 ľudí.

Pri plnej vyťaženosti asistentov by to znamenalo, že ich budú stovky až tisícky. „Skutočný počet asistentov pri realizácii sčítania obyvateľov je na zvážení každej obce,“ hovorí Stauder.

Štát o nás nevie všetko
Na facebookovej stránke venovanej sčítaniu obyvateľstva sa pravidelne objavujú komentáre ľudí, ktorí odmietajú sčítať sa. Tvrdia, že nechcú dať štátu zbytočne veľa informácií o svojom živote alebo že štát už predsa má dostatok informácií o každom obyvateľovi.

Pravdou je, že v dotazníku sa vypĺňajú aj údaje, ktoré štát v určitej podobe má, napríklad či je človek zosobášený alebo koľko má detí.

Demograf Vaňo vysvetľuje, že tieto dáta sú v rôznych registroch a databázach, ktoré vzájomne nie sú prepojené a nedajú sa automaticky priradiť k jednému človeku. „A potom je tu časť údajov, ktoré nie sú v žiadnych databázach,“ hovorí Vaňo. Ide napríklad o údaj o vierovyznaní.

Za asistentov sa vydávajú aj podvodníci
Mnohé obce a polícia už počas elektronického sčítania varovali svojich obyvateľov, aby boli opatrní a nenaleteli podvodníkom, ktorí sa vydávajú za asistentov sčítania.

Odporúčali obyvateľom nereagovať na telefonáty ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú asistenti sčítania, a ani ich nevpúšťať k sebe domov. Každý asistent musí mať preukaz asistenta sčítania. O asistenta by mal tiež podľa základných usmernení každý požiadať, neozve sa sám od seba – príklad Trenčína však ukazuje, že to nemusí platiť všade a niektorí starostovia a primátori budú mať záujem aktívne vyhľadávať nesčítaných obyvateľov svojho mesta.

Asistenti budú pomáhať so sčítaním aj v zariadeniach sociálnych služieb alebo v marginalizovaných komunitách. „V metodickom pokyne pre obce sme odporučili osobitný prístup, napríklad zriadenie osobitných kontaktných miest, výber vhodných stacionárnych a mobilných asistentov (najmä z hľadiska skúseností a používania rómskeho jazyka) a taktiež spoluprácu terénnych sociálnych pracovníkov,“ vysvetľuje Stauder.

Výsledky prídu v roku 2022
Začiatkom roka 2021 sa nečakane a na poslednú chvíľu novelizoval zákon o sčítaní. Skupina poslancov a poslankýň okolo Anny Záborskej (OĽaNO – Kresťanská únia) lobovala za to, aby sa termín asistovaného sčítania predĺžil.

Ich snaha bola úspešná, a tak môžu byť asistenti vyslaní na pomoc ľuďom až do konca októbra, a nielen do konca júna, ako to bolo v zákone pôvodne. Argumentovali zlou pandemickou situáciou, väčším počtom sčítaných ľudí, ale aj tým, aby každý „mohol vyjadriť svoje presvedčenie“.

Preto sa posunú aj výsledky sčítania. Podľa Stauderovej budú prvé údaje známe začiatkom budúceho roka. „Ako prvé budú publikované údaje o domoch a bytoch a základné počty a štruktúry obyvateľov,“ hovorí Stauder.

Demograf Vaňo si myslí, že predĺženie procesu sčítania je zbytočné. „Nevidím žiadne ohrozenie v tom, že niekto bude chvíľu komunikovať so sčítacím komisárom. Dá sa to predsa zabezpečiť tak, aby boli dodržané opatrenia,“ hovorí.

Bude aj sčítanie o 10 rokov?
Štatistici už dnes získavajú veľkú časť dát o ľuďoch z elektronických registrov a databáz. Aj vďaka tomu mohol byť dotazník sčítania kratší ako pred desiatimi rokmi.

Demograf Vaňo hovorí, že v niektorých krajinách už vôbec nerobia sčítanie tak, ako ho poznáme na Slovensku. „Klasickým príkladom krajín, ktoré všetko ťahajú z registrov, sú škandinávske krajiny. Registre majú na vysokej úrovni, prepojené, ale to preto, že ich budujú desaťročia. Začali s tým už v polovici 20. storočia. Ak by sme chceli ísť touto cestou, potrebovali by sme nie krátky čas, aby sme to dosiahli,“ hovorí demograf.

Do budúceho sčítania to podľa neho nestihneme. „Podľa mňa nie je reálne, aby bolo budúce sčítanie len z registrov,“ hovorí.

Ale už aj elektronické sčítanie, ako prebehlo na Slovensku, vedcom výrazne uľahčí prácu pri analyzovaní dát. „Odpadá problém zapisovania do databáz a chýb, ktoré vznikajú pri prepisovaní. Spracovanie údajov teda bude presnejšie, menej prácne a rýchlejšie,“ hovorí Vaňo.

RIA GEHREROVÁ

Zdroj:
https://dennikn.sk/2334199/elektronicke-scitanie-sa-konci-je-zatial-uspesnejsie-nez-sa-cakalo-asistentom-zostava-scitat-milion-ludi/?ref=tit

Foto: 
Mapa: Denník N 
Zdroj: scitanie.sk 


********************
TASR, 1.4.2021
Online sčítanie skončilo, zapojilo sa doň 86 percent obyvateľov
Do elektronického sčítania sa zapojilo 4 844 007 obyvateľov Slovenska, teda 86 percent.
V Prešovskom kraji sa sčítalo 83 percent rezidentov, najmenej, 79 percent obyvateľov vyplnilo online formulár v Košickom kraji.

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ujku, najdete soj mynutku pobisiduvaty o zmysľi žyvota...?!
-Ňi...!
-Dobri, ta pideme dovšov drahov, što vypjete...?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať