Henry Kissinger pre Spiegel: Súhlasím so Zelenským

12.07.2022


A Putin? Najviac mi pripomína Chruščova. V Davose som určite nepovedal, ako sa potom tvrdilo, že Ukrajina by sa mala vzdať vlastného teritória.

Minister zahraničia z čias Richarda Nixona je fascinujúcou postavou: má 99 rokov, stačí mu pár viet, aby vyvolal celosvetovú pozornosť aj polemiku ako nedávno v Davose, a okrem toho mu vychádza nová kniha Leadership: Six Studies in World Strategy, v ktorej na základe portrétov šiestich štátnikov (Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Richard Nixon, Anwar el-Sadat, Lee Kuan Yew a Margaret Thatcher) charakterizuje svet, v ktorom žijeme.

Noviny píšu, že táto kniha je jeho reálpolitickým testamentom, ale aj tu je potrebná istá zdržanlivosť. Jeho posledným odkazom mala byť už kniha Svetový poriadok, ktorá vyšla v roku 2014, vtedy mal 91 rokov.

Henry Kissinger vyvolal pred dvomi mesiacmi vzrušenie svojimi pár vetami na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, ktoré proukrajinský tábor interpretoval ako kissingerovský veľmocenský cynizmus – na to, aby bol mier, sa musí Ukrajina vzdať časti teritória a európski lídri by z dlhodobého hľadiska nemali riskovať ruské spojenectvo s Čínou.

Tieto slová vysvetľuje Kissinger v najnovšom rozsiahlom rozhovore pre nemecký Spiegel zo včerajška, ktorého duch vznášajúci sa ponad dlhé desaťročia predznamenáva prvá otázka: Pán Kissinger, keď ste sa narodili, ešte žil Lenin, keď ste mali 29 rokov, zomrel Stalin, keď Nikita Chruščov rozmiestnil jadrové rakety na Kube, mali ste 39, a keď Leonid Brežnev rozmetal Pražskú jar, mali ste 45, ktorého vládcu Kremľa vám najviac pripomína Putin?

Kissinger odpovedá bez váhania: Putin sa najviac podobá na Chruščova, ktorému išlo o uznanie. „Chcel potvrdenie významu svojej krajiny a chcel pozvanie do Ameriky. Všetko sa uňho točilo okolo uznania rovnosti. V Putinovom prípade je to ešte akútnejšie. Rozpad ruskej pozície v Európe po roku 1989 považuje za strategickú katastrofu. Je to priam jeho posadnutosť. Nesúhlasím s názorom, že Putin by chcel získať späť všetko, čo Moskva stratila po roku 1989. Nedokáže však zniesť, že takmer celé teritórium medzi Berlínom a ruskou hranicou NATO padlo. To spravilo z Ukrajiny pre neho taký chúlostivý bod.“

Podľa Kissingera však Putin nie je taký impulzívny ako Chruščov, takisto je predvídateľnejší, hoci by bolo jednoduchšie, keby sme pri riešení tejto krízy mali do činenia s iným vodcom Ruska.

Kissinger sa súčasne ohradzuje voči interpretácii, že nedávno v Davose hovoril o delení Ukrajiny. „Povedal som niečo iné: na to, aby sa skončila vojna, by najlepšou deliacou líniou bol status quo ante, ktorý zahŕňa asi 93 percent krajiny. Obnovenie tohto statusu quo by znamenalo, že agresia by nemala žiaden úspech. Takže ide o prímerie pozdĺž konfliktnej línie z 24. februára. Ruskom kontrolovaná oblasť, teda asi 2,5 percenta ukrajinského teritória v Donbase, ako aj polostrov Krym, by potom bola súčasťou pokračujúcich rokovaní.“

Len na pripomenutie, Kissinger v Davose hovoril, že pokračovanie vojny za líniou z 24. februára by už nebolo vojnou za slobodu Ukrajiny, ale vojnou proti Rusku.

Kissinger ďalej v rozhovore pre Spiegel pripomína, že necelé dva týždne po jeho vystúpení v Davose prezident Zelenskyj v rozhovore pre Financial Times povedal, že už obnovenie stavu spred 24. februára by bolo veľkým víťazstvom a Ukrajina bude následne bojovať o zvyšok teritória diplomatickou cestou. „To je v súlade s mojím stanoviskom,“ uzatvára Kissinger.

Exminister hovorí, že nemá poruke žiadne poučenie z histórie, ako ukončiť vojnu na Ukrajine. „Pretože na jednej strane je konflikt o Ukrajinu vojnou o rovnováhu mocností, na druhej strane má prvky občianskej vojny. Spája teda klasický európsky konflikt s absolútne globálnym konfliktom. Ak sa táto vojna jedného dňa skončí, bude na stole otázka, či Rusko nájde ucelený vzťah k Európe – čo vždy chcelo – alebo sa stane predsunutým hrotom Ázie na hraniciach s Európou.

Kissinger preto zdôrazňuje, že jeho nová kniha neponúka kuchárske recepty na riešenie medzinárodných vzťahov. Svet bol vždy plný konfliktov, nóvum je v tom, že na základe globalizácie prvýkrát čelíme permanentnej zrážke kultúrne odlišných regiónov. „Skutočne existujú situácie, v ktorých máme záväzok k obrane – a tak chápe Európa konflikt na Ukrajine. Štátnické umenie musí v tomto prípade obsiahnuť naraz tri veci: historický význam rovnováhy síl, nový význam vysokých technológií a zachovanie podstatných hodnôt. Je to nová výzva.“

Der Spiegel sa pýta, či je Amerika dostatočne silná, aby čelila súčasne dvom najsilnejším protivníkom, Číne a Rusku. Podľa Kissingera by bolo „veľmi nemúdre“, keby sa vojna na Ukrajine rozšírila na vojnu proti Rusku a súčasne sa zotrvalo v nevraživom postoji voči Číne. „Podporujem úsilie NATO a Ameriky zastaviť agresiu Ruska a obnoviť Ukrajinu v podobe spred vojny. A rozumiem tomu, že Ukrajina vznáša ďalšie požiadavky. Tento problém by sa mal vyriešiť v rámci širšieho pohľadu na medzinárodné vzťahy. Ale aj keby sa to podarilo, treba potom vyjasniť budúci vzťah Ruska k Európe, teda otázku, či Rusko ostane súčasťou európskych dejín alebo sa stane permanentným protivníkom, ktorý má spojenectvá s inými teritóriami. To bude centrálnou otázkou. To všetko platí nezávisle od toho, ako dopadne vojna na Ukrajine, ktorej dôsledky som viackrát naznačil – a pritom som nikdy nepovedal, že by sa mala vzdať vlastného teritória.“

Martin Hanus

Zdroj:
https://www.postoj.sk/110375/suhlasim-so-zelenskym-a-putin-najviac-mi-pripomina-chruscova

Foto: henry Kissinger 

zdroj: 1sn.ru

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ:
-Poneďiľok
-Vivtorok
-Sereda
-Četver
-Pjatňica
-Žmurknuv jem...
-Poneďiľok
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať