Humenné. Pozvánka na výstavu fotografií RUSÍNI 

04.12.2018


Vihorlatská knižnica v Humennom, Fotoklub Reflexa a autor Tomáš Leňo 
Vás pozývajú na výstavu fotografií 

RUSÍNI

výber z dlhoročného tematického projektu
5.12.2018 - 31.1.2019

Priestory Vihorlatskej knižnice v Humennom     

Stručne o projekte a publikácii Rusíni
Fotografický projekt Rusíni autorskej dvojice Tomáš Leňo a Jozef Ondzik je dlhodobý dokumentaristický projekt o živote Rusínov, zachytávajúci v priebehu troch desaťročí život rusínskej menšiny vo všetkých jej prejavoch so zameraním na zachytenie dôležitých a typických kultúrnych, spoločenských, historických a religióznych prejavov. Autori na projekte pracovali od roku 1980. V obrazoch zo všedného dňa je projekt sociologickou a antropologickou štúdiou dediny severovýchodného Slovenska na prelome druhého a tretieho tisícročia. Projekt bol parciálne prezentovaný už v procese svojho vznikania na výstavách priamo v lokalitách, ktoré zachytávajú fotografie a v galériách lokalizovaných v regióne, kde žije rusínska menšina (Ruský Potok 1997, Jalová 1998, Humenné 1998, Poprad 1998 - Dom fotografie, Svidník 1999 - Múzeum ukrajinsko - rusínskej kultúry, Snina 2000 - Dom Matice Slovenskej, Prešov 2001 - Šarišská galéria, Ruský Kerestúr 2004 - Srbsko) tak aj v galériách vo Viedni - 2000, Miláne - 2000, Bratislave - 2000, 2002, 2007, 2012 a v Novom Sade v Srbsku v roku 2005.


Tomáš  LEŇO
Narodil sa 6.6.1964 v Humennom. Po ukončení gymnaziálneho štúdia v Humennom (1983), absolvoval Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove (1989). Od toho času pracoval v kultúre (redaktor v regionálnych novinách, redaktor mesačníka Vestník pre potreby štátnej správy, venoval sa aj výstavníctvu s dôrazom na fotografickú tvorbu a zastával funkciu riaditeľa Vihorlatskej knižnice v Humennom.

Fotografickej tvorbe sa začal venovať už na strednej škole a v tomto záujme pokračoval. Výber najvýznamnejších fotografických aktivít:

1986-1987 Fotografia academica - medzinárodná fotografická súťaž študentov vysokých škôl (získal najvyššie ocenenie + 2 mimoriadne ceny, v roku 1987 získal ako jediný z ČSSR 1. miesto
1980-2002 Účasti a ocenenia v postupových súťažiach AMFO)
1981-1987 Zapojil sa do dlhodobého fotografického projektu presídľovania obyvateľov
a výstavby vodnej nádrže v Starine s mimoriadnym tvorivým vkladom.

V kontexte autorskej dvojice s J.Ondzikom pokračovali v téme až do vydania spoločnej publikácie Rusíni v roku 2011 1999 Ako jediný zástupca slovenskej fotografickej scény bol prizvaný k medzinárodnému projektu „Dancing through time“ pripravený Lorenzom Merlom a Lambertom Cantonim v talianskom Miláne. Fotografie z tematického celku Rusíni vystavoval popri takých menách fotografických velikánov ako Henri Cartier- Bresson, Róbert Cappa či Sebastiao Salgado.

1999 - Redakcia fotografického magazínu „du“ v Zurichu vo Švajčiarsku pripravila rozsiahly príspevok pod názvom „Fotoreportáž z Ruského Potoka“ autorskej dvojice Tomáš Leňo a Jozef Ondzik.

Fotografie Tomáša Leňa sú zaradené do viacerých publikácií:
- Ľ. Hlaváč - Dejiny slovenskej fotografie
- V. Macek - Súčasná slovenská fotografia
- A. Hrabušický, P. Hanáková - Stratený čas? Slovensko 1969-1989 v dokumentárnej fotografii
- Tomáš Leňo a Jozef Ondzik: Rusíni (s kurátorským textom A. Hrabušického)

Vystavoval v Taliansku, Rakúsku, Srbsku, Poľsku, Českej republike, Kanade, Maďarsku, na Ukrajine a na Slovensku v individuálnych resp. partnerských (spolu s J. Ondzikom) fotografických projektoch a zúčastnil sa viacerých medzinárodných workshopov.

Zdroj:
http://www.zemplincanonline.sk/sk/aktualne/kultura/pozvanka--rusini/     

Foto:
Tomáš Leno



 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska:
-Vasyľu, ja soj kolo tebe prypadam jak Popoluška. Lem furt prjaču, rajbam, vyvarjam...
-Však jem ti hvaryv, vydaš sja za mene - budeš soj žyty, jak u rozpravki...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať