Jozef Kroner alias Tóno Brtko sa vrátil do Sabinova

18.08.2021


Sochu odhalila Zuzana Kronerová. Skulptúra od Karniša už zdobí mesto.

SABINOV. Tóno Brtko, ktorého stvárnil legendárny herec Jozef Kroner, sa vrátil do mesta Sabinov.

Jeho bronzová podobizeň bude na námestí pripomínať oscarový film Obchod na Korze.

Na slávnostné odhalenie sochy prišla aj hercova dcéra Zuzana Kronerová, ktorá sa taktiež zúčastnila filmovania.

Autor Karniš: Je odkazom pre ďalšie generácie
V roku 1964 sa v Sabinove natáčal film Obchod na korze, ktorý o dva roky vošiel do dejín československej kinematografie ako prvý film ocenený zlatou soškou Oscara.

Americká filmová akadémia mu udelila cenu za najlepší cudzojazyčný film.

Sabinov aj po rokoch žije Obchodom na korze, v meste už je niekoľko pripomienok slávneho filmu. Napríklad replika slávnej galantérie vdovy Lautmannovej, socha Oscara a interaktívny chodník, ktorý sprítomňuje nakrúcanie filmu.

K nim sa v piatok pridala aj socha hlavnej postavy Tóna Brtka, ktorého vo filme stvárnil Jozef Kroner.

Za myšlienkou vytvorenia sochy bol prvotne Štefan Lompart, prezývkou Časár, a zrealizoval ju jeho kamarát a sabinovský sochár Juraj Karniš.

„Z môjho pohľadu je to aj odkazom do budúcna pre ďalšie generácie. Sabinovské korzo sa volá aj Námestie slobody a aj ten film hovorí o slobode. Moja socha a Tóno Brtko hovoríme o tom, aby sa sloboda nestala niečím, na čo sme si zvykli. Aj vo filme ľudia chodili po chodníku, tancovali, spievali a ráno sa zobudili do úplne inej atmosféry. Susedov Židov odvážali preč. Bolo to strašné a podobná situácia sa môže udiať kedykoľvek,“ povedal autor sochy Karniš.

Od začiatku myšlienky trvala cesta k vytvoreniu bronzového odliatku až po odhalenie tri roky.

Sen si splnili aj bez objednávky od štátu a na vytvorenie sochy vznikla zbierka, ktorá ešte stále prebieha.

Kronerová: Socha ukazuje najboľavejšie obdobie
Legendárny film sa odohráva v období holokaustu na Slovensku v pozadí druhej svetovej vojny.

Tragikomédia rozpráva príbeh o stolárovi Tónovi Brtkovi, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi nechcene stáva arizátorom židovského obchodu - galantérie, ktorú vlastní stará Židovka Rozália Lautmannová (Ida Kamińska).

Základným motívom je dilema hlavného hrdinu, jednoduchého človeka, stolára Tóna Brtka, či dokáže odporovať zlu stelesnenému protižidovskými zákonmi a ich fašistickými vykonávateľmi.

„Socha nám pripomína film, ktorý ukazuje najboľavejšie obdobie slovenských dejín. Na toto obdobie nesmieme nikdy zabudnúť. Ja si preto strašne vážim, že tá myšlienka vznikla a vážim si aj Sabinovčanov, že si už desaťročia pripomínajú to, že tu vznikal tento geniálny film,“ povedala Zuzana Kronerová.

Prvýkrát videla sochu ešte ako skicu zo sochárskej plastelíny v ateliéri sabinovského sochára.

„Úplne som užasla, že Tóno Brtko sa mi ukázal ako živý,“ povedala.

Zaspomínala si na filmovanie
Mnohí Sabinovčania vtedy vo filme účinkovali a filmári ich využili ako komparzistov.

Na filmovanie v Sabinove si zaspomínala aj dcéra Jozefa Kronera, ktorá mala vtedy dvanásť rokov.

„Dva týždne, čo som bola na prázdninách v Sabinove, som mohla obdivovať ako diváčka to, ako sa tvorí film. Videla som režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa. Kadár režíroval a Klos za ním stál a šuškal mu do ucha svoje pripomienky,“ povedala Kronerová.

Exteriérové scény filmu sa natáčali v Sabinove, interiérové v Barrandovských štúdiách v Prahe.

„Mesto sa premenilo na mestečko štyridsiatych rokov dvadsiateho storočia a takzvaná Babylonia skutočne bola postavená z dreva a bola až odstrašujúco obrovská, až hrozná. To sú také čriepky spomienok, možno tam som sa namotala na toto svoje budúce povolanie,“ zaspomínala si.

Kronera ocenil Voskovec
Film bol natočený podľa rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Grosmana.

Filmovú podobu mu dali až režiséri Kadár a Klos, kde herecky zažiarili Jozef Kroner a Ida Kamińska.

Kronera na odovzdávanie Oscarov do Hollywoodu nepustili v bývalom režime so slovami, že už v Amerike raz bol. Zúčastnil sa totiž premiéry filmu v New Yorku.

„Po premiére filmu sám Jiří Voskovec, ktorý bol vtedy emigrovaný v Spojených štátoch amerických, si kľakol na jedno koleno a vzdal otcovi hold za ten výkon vo filme. Otec dostal dokonca aj modrú stuhu americkej akadémie, čo je najvyššie vyznamenanie pre umelca,“ dodala Kronerová.

MICHAL IVAN

Zdroj:: 
https://presov.korzar.sme.sk/c/22721139/jozef-kroner-alias-tono-brtko-sa-vratil-do-sabinova-sochu-odhalila-zuzana-kronerova.html?ref=av-center

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ. Zo žyvota
Byv jem nedavno na navšťevi, kolo mojoj ďivky Marči u misťi.
-Možu poprosyty novynky?
-Ňaňu, teper je 21. stolitťa, ja žyju moderňi, ne kupuju novynky, vozmyjte si mij iPod....!
Što mi tu treba iši povisty... ...mucha i tak ne pochopyla, što ju zabylo.
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať