Karpatská kraslica 2019 

25.03.2019

 
Výstava kraslíc vo Vihorlatskom múzeu v Humennom je poctou nositeľom kultúrnej tradície 

Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Krajskou organizáciou Únie žien Slovenska v Prešove pozývajú širokú verejnosť  v dňoch od 28. marca  do 30. apríla 2019 na XXVII. ročník medzinárodnej  súťažno-prezentačnej výstavy kraslíc  Karpatská kraslica 2019. Slávnostné otvorenie najstaršieho výstavného projektu múzea spojeného s vyhodnotením súťažnej časti podujatia sa uskutoční dňa 28. marca so začiatkom o 15. hodine.   

Aktuálny ročník podujatia je poctou nositeľom kultúrnej tradície a oslavou ľudovej umeleckej tvorivosti v širokej palete  tradičných i nových techník a vzorov starobylého umenia. Vystavovaný súbor kraslíc tvorí vyše tisíc autorských diel, ktoré na výstavné účely poskytlo viac než sto autorov z jednotlivých regiónov Slovenska, Ukrajiny, Poľska a Maďarska. Medzi vystavovateľmi sú mnohonásobne ocenení autori predchádzajúcich výstavných ročníkov,  laureáti súťaže veľkonočných kraslíc organizovanej v roku 2018 Kultúrnym centrom v Przemyśli, autori, ktorých diela sú súčasťou múzejného zbierkového fondu v maďarskom múzeu Tojásmuseum Zengövarkony a vyše sto kusov kraslíc desiatich autorov prezentuje Zakarpatské múzeum ľudovej architektúry a bývania v Užhorode. Výstava ponúka návštevníkom kraslice v podobe starobylých písanok s geometrickými i rastlinnými vzormi, driapanok zhotovených technikou vyškrabovania, krapanok vyhotovených pôvodnou voskovou technikou a technikou voskovej batiky, tradičných farebných vajíčok bez vzorov (krašanok),   kraslíc zhotovených technikou  olepovania cvernami, slamou,  papierom a rôznym ozdobným materiálom, technikami drôtovania, maľovania, madeiry a patchvorku. 

Súčasťou prezentovanej výstavy je mimoriadna kolekcia zachovanej tradičnej výzdoby kraslíc-písanok z bohatej tvorby významnej krasličiarky horného Zemplína pani Zuzany Kapráľovej (1924 − 2018) zo Stakčína. Vystavovaná zbierka takmer stovky kraslíc s pôvodnou, prevažne florálnou výzdobu, je vzácnou ukážkou ojedinelého  umeleckého cítenia  a  neobyčajného súzvuku autorky s prírodou. Vystavované kraslice dopĺňajú  ukážky zbierkových predmetov etnografického zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom v podobe repliky šesťstoročnej kraslice pochádzajúcej z Ukrajiny a obrazovej prezentácie kraslíc vyhotovených tradičnými technikami zdobenia. 

Súčasťou slávnostného programu otvorenia výstavy bude uvedenie hudobného CD nosiča pod názvom Piesne Márie Čokynovej s piesňami jednej z najvýznamnejších interpretok pôvodných rusínskych piesní regiónu horného Zemplína v podaní dievčenskej hudobnej skupiny Bosoročky. Aktuálna výstava kraslíc spojená s predajom potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 30. apríla 2019  −  počas pracovných dní v čase od 9. do 17. hodiny, počas voľných dní  (6., 7., 13., 14. apríla 2019) v čase od 13. do 17. hodiny.

Ďakujeme všetkým autorom a návštevníkom výstavy za podporu podujatia a úsilie  uchovávať a prezentovať  kultúrne dedičstvo  karpatského regiónu ako fenoménu spojenia krásy, tvorivosti, bohatosti  tradícií  a možností kultúrnej spolupráce národov a národností.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom, marketing

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Rusyňskyj kraj, ta takyj kut svita, de kiď ne pješ, ta sja musyš verejňi opravdaty/ospravedlnyty...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať