Keď všetci rozumejú všetkému. Dunning-Krugerov efekt

15.11.2021


Len pred nedávnom som videla jeden zaujímavý rozhovor. Spevák z hudobnej skupiny Maduar, ktorého asi najväčší úspech bol naspievať pesničku s názvom Hafanana, začal zo dňa na deň rozumieť medicíne, epidemiológii a metodológii.

Žiadal, aby sa v hlavnom vysielacom čase v Slovenskej televízii odvysielala diskusia, v ktorej by renomovaní vedci diskutovali so spevákmi, upratovačkami a s doktormi, ktorí zlomeninu liečia orieškami. Priam dokonalý príklad Dunning-Krugerovho efektu.

Profesor psychológie David Dunning a profesor sociálnej psychologie Justin Kruger spojili svoje sily a v roku 1999 vydali spoločnú výskumnú prácu s názvom "Unskilled and Unaware of It: How Difficulties of Recognizing One’s Own Incompetence Lead to Inflated Self-assessments", kde popísali tzv. Dunning-Krugerov efekt.

Inspiráciou pre tento zaujímavý výskum, sa stal reálny príbeh zlodeja, ktorý chcel vykradnúť banku a svoju tvár si predtým namazal citrónovou šťavou, pretože si myslel, že tým pádom bude pre kamery neviditeľný. Môže byť niekto až taký hlúpy? No môže, hlupák totiž nevie, že je hlúpy a neuvedomí si to ani po konfrontácií. Preto náš veselý zlodej následne označil video nahrávky z banky, na ktorých videl sám seba za sfalšované.

Dunning-Krugerov efekt je druh kognitívneho skreslenia. Ľudia veria, že sú múdrejší a schopnejší než akí v skutočnosti sú. Kombinácia mylného sebauvedomenia a nízka kognitívna schopnosť spôsobuje, že takíto ľudia sa neraz preceňujú skoro vo všetkých oblastiach života a svoju nevedomosť si uvedomiť nedokážu. Predpokladom vzniku tohto efektu je aspoň minimálna znalosť problematiky, problémom je, že tá znalosť je naozaj len minimálna. Určite ste sa tým už v živote stretli aj vy, keď vám kamarát začal hovoriť ako by hneď zajtra vyriešil hospodársku krízu alebo ako sa jeho lekár zmýlil v diagnóze, lebo Google ukázal niečo iné a on sa predsa učil biológiu na základnej škole.

Ľudia, ktorí zložitej problematike rozumejú a roky sa jej venujú, si svoje limity uvedomiť dokážu alebo sú schopní sa dokonca podhodnocovať. Jednoducho povedané, ak o niečom viete veľa, viete aj to, že vlastne stále neviete nič. Títo ľudia majú tendenciu skôr preceňovať druhých ľudí, pretože ak zadaná úloha bola ľahká pre nich, bude ľahká aj pre ostatných.

Priemerní a nevzdelaní ľudia si zrazu začali myslieť, že rozumejú všetkému. To, že im chýba vzdelanie v danom obore, to pre nich dôležité nie je. Dôležité sú pre nich silné hlasivky, aby vás mohli s prehľadom prekričať so svojim mylným názorom, ktorý bude počuť aj suseda na tretom poschodí. Ich druhou zbraňou je agresivita, pretože pokojná diskusia pre nich význam nemá. Ľudia začali mať pocit, že bez znalostí a vzdelania sú viac ako ostatní a majú právo hovoriť hocičo hocikde, bez rešpektu k druhej živej bytosti. Dunnig-Krugerov efekt sa prejavil silnejšie ako kedykoľvek predtým.

Pandémia covidu 19 nám veľmi pekne ukázala v akom stave sa nachádza naša spoločnosť a ešte krajšie nám odhalila charaktery niektorých ľudí. Sklamali nás ľudia aj samotná spoločnosť a na to, aby sme sa vyrovnali s týmto sklamaním budeme potrebovať čas, veľmi dlhý čas. Viera v ľudstvo sa stratila niekde v diaľke na červeno žltom horizonte udalostí a ľudstvo ostalo osamotené niekde na hrane hlúposti a morálky.

Inteligentní ľudia sa vám nebudú snažiť nanútiť ich názor, nebudú preceňovať svoje schopnosti, občas dokážu aj zapochybovať sami o sebe a budú mať rešpekt k druhému človeku, aj keď sa s ním názorovo líšia. Pokiaľ takýchto ľudí máte vo svojom živote, ste šťastný človek. Možno to všetko nakoniec stratené nie je. Možno ľudskosť, múdrosť a rešpekt niekde v nevirtuálnom vesmíre stále ešte existujú bez pokrivených charakterov. Možno raz to bude všetko tak ako predtým. Nie pred covidom, ale predtým ako ľudia prestali byť ľuďmi.

Autor: Nadežda Serafínová 

Zdroj
https://serafinova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=7781

Aktuality

Zobraziť všetky
02.12.2021

Lúčime sa – Janko Štefánik...

Nad ránom 19. novembra nás vo veku 96 rokov navždy opustil posledný priamy účastník odboja v II. svetovej vojne z okresu Svidník Janko Štefánik. Ako 17-ročný mladík v lone Kobylnickej prírody sa stretával s ľuďmi, ktorí k nim domov prichádzali …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.12.2021

Zomrel posledný hrdina z Dukly: Ján Štefánik (†96) pomáhal partizánom a bojoval po boku s Červenou armádou

Hrdinovia pomaly odchádzajú. Pred niekoľkými dňami skonal posledný slovenský vojak, ktorý bojoval v 2. svetovaj vojne na Dukle. Jána Štefánika z Giraltoviec odviedli ešte v 19 rokoch a dostal sa do blízkosti Červenej armády. Na prežité bojové…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
01.12.2021

Dnes je 30. výročie zakarpatského referenda

1. december 1991 sa súčasne s celoukrajinským referendom o potvrdení Aktu o nezávislosti Ukrajiny v Zakarpatskej oblasti konalo aj miestne referendum o samosprávnom štatúte Zakarpatska ako súčasti samostatnej Ukrajiny. Pripomeňme si chronológ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
01.12.2021

Konec impéria. Těžké probouzení Rusínů v novém státě – nezávislé Ukrajině

Українською мовою: https://www.rusyn.sk/knec-mper/ V polovině 80. let minulého století se Sovětský svaz ocitl na rozcestí. Tři úmrtí nejvyšších představitelů státu za sebou (L. Brežněv, J. Andropov, K. Černěnko) donutil vedení KSSS – průměrný…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.11.2021

Ve Vlaku svobody ji napadlo dát ruce vzhůru, ale nechtěla být za blázna

Dne 11. září 1951 prorazil železnou oponu rychlík z Prahy do Aše a převezl 110 cestujících do západního Německa. Seděla v něm i tehdy patnáctiletá Marie Kohoutová, studentka 2. ročníku chebského gymnázia. Přes těžkou nemoc, s níž v současnosti b…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.11.2021

Ako zadrôtovali československé hranice

Nový európsky západ sa od východu oddeľuje pohraničnými bariérami s ostnatým drôtom. Šesť rokov po prvom maďarskom plote na hraniciach so Srbskom vyrastajú podobné prekážky aj medzi Poľskom, pobaltskými štátmi a Bieloruskom. Pripomína to obdobie…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Vasyľ zo ženov večur v kuchňi:
-Paraska, rozdumal jem sja, perestupuju ku žydom...
-Našto ti to bude?
-Všytky hvarjať, že ony suť mudry, bohaty i sja dovjedna pidtrymjuť.
-Dobri by bylo, to je pravda, ale ony tebe Vasyľu ne vozmuť miži sebe.
-Zato, že ne jem obrizanyj?
-Ňi zato, ale zato, že ty durak...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať