Komentár: Sto rokov Trianonu. Orbán zamával mečom

10.06.2020


Nenecháme to len tak... Asi takto by sa dal stručne zhrnúť odkaz Orbána Maďarom a ich susedom pri stom výročí Trianonskej dohody.
Politický prejav Viktora Orbána bol symbolickým trhaním Trianonskej mierovej dohody a mobilizáciou síl. Dával si pozor, aby to neprehnal. No vo výsledku svetu odkázal, že povojnový poriadok je pre Maďarov neprijateľný. A dočasný.

Reč mytológie
Orbán obvinil Západ, že „znásilnil tisícročné hranice a dejiny strednej Európy, zovrel Maďarov medzi hranice, ktoré sa nedajú ubrániť a z krajiny urobil celu smrti“. Hranice sa podľa neho v strednej Európe určovali podobne nemorálne ako v Afrike a na Blízkom východe.

Jazykom národnej mytológie Orbán naznačil aj riešenia, resp. program:
- spájať maďarský národ a jeho silu ponad štátne hranice
- budovať silnú armádu
- vydržať a čakať na „piatu trianonskú generáciu“, ktorá opäť privedie Maďarov k sláve a víťazstvu v rozhodujúcej bitke

Maďarský premiér sa tým zahral na Krstiteľa: nebude to on, kto spasí maďarský národ; on len pripraví cestu ďalšej generácii, tej, ktorá odstráni historické krivdy a „vykoná definitívne kroky“.

Nedopovedal, ako si predstavuje víťazný pochod piatej generácie. Len to naznačil. Orbán tým ostal verný politickému realizmu. Kladie pred seba primerané ciele. A trpezlivo čaká, kým nadíde čas na veľké zmeny.

Cieľ: revízia hraníc
To, čo Orbán zamlčal alebo skryl medzi riadky, môžeme dopovedať za neho. Z logiky aj sentimentu jeho programu jasne vyplýva, že za konečný cieľ považuje revíziu hraníc. Teda únik Maďarov z „cely smrti“.

Táto požiadavka môže časom zaznieť buď v tvrdej podobe, alebo v mäkšej. Tá tvrdá by znamenala tlak na opakovanie Viedenskej arbitráže, kedy si Maďarsko – po vzore Nemecka a Mníchovskej dohody – presadilo rozšírenie štátnych hraníc všade tam, kde žila maďarská menšina.

Mäkká forma by zas znamenala presadiť pre maďarské menšiny v susedných štátoch územnú autonómiu s vlastnou, maďarskou vládou. Z Maďarska by sa tým stala hybridná spolková krajina, národne aj politicky previazaná s maďarskými „štátmi“ (autonómnymi územiami) pri hraniciach. S tým, že maďarské menšiny by mali nielen vlastnú vládu, ale aj maďarské štátne občianstvo.

Nastolenie tvrdšej požiadavky má čakať na „piatu generáciu“ po Trianone.

Nastolenie jej mäkšej verzie je už tu. Prišlo to rýchlo. Aj keď možno nie nečakane...

SMK predložila premiérovi Matovičovi Memorandum maďarskej komunity. Hlavnou požiadavkou je vytvoriť na Slovensku územnú autonómiu, resp. samosprávne „Maďarské okolie“, ktoré by spravovali Maďari. Okrem toho SMK žiada uznať Maďarov ako štátotvorný národ priamo v Ústave. A akceptovať dvojaké občianstvo (okrem slovenského aj štátne občiantsvo Maďarska).

Podobné požiadavky už roky presadzujú aj Maďari v Rumunsku. Žiadajú územnú autonómiu pre Sedmohradsko.

Dve historické pravdy
Orbánovi a Maďarom treba uznať, že Trianon nemôžu vnímať inak ako krivdu. Z 15-miliónového maďarského národa dnes žijú v Maďarsku len dve tretiny. Päť miliónov Maďarov tvorí menšiny v iných štátoch.

Musíme brať ako holý fakt, že pre Maďarov to bol, je a bude problém.

Lenže – okrem maďarskej intepretácie dejín sú tu aj iné. Napríklad naše, slovenské. Pre Čechov a Slovákov znamenali versailleské dohody vyslobodenie zo „žalára národov“, ako bolo prezývané Uhorsko. Trianon viedol k našej národnej slobode a nezávislosti. Pokusy o revíziu povojnových dohôd sú pre Slovákov neprijateľné.

Chápeme trpký pocit našich susedov počas výročia Trianonu. No mali by sme im pripomenúť, že nie sú jediní, ktorým história krivdila. Vieme o tom svoje.

Európu tvoria prevažne národné štáty – a v každom z nich žijú menšiny. Alebo naopak: každý z nich má časť „svojho“ národa mimo štátnych hraníc. Platí to aj o Slovensku či Rumunsku. Vo Versailles sa nedelilo maďarské územie. Delilo sa Uhorsko a národnostne zmiešané regióny. Po roku 1920 žila časť Maďarov na Slovensku (v Rumunsku, Srbsku, Ukrajine). A veľká časť Slovákov skončila v Maďarsku.

Jednoducho: taká je povaha strednej Európy. Žijeme tu bok po boku Slováci, Nemci, Maďari, Česi... Vykázať každého do hraníc národného štátu je celkom nemožné.

Slovenská odpoveď
Napokon, to je jeden z dôvodov, prečo sú maďarské požiadavky na územnú autonómiu neprijateľné. Regióny, na ktoré si v SMK robia nároky, nie sú maďarské. Sú zmiešané. Žijú tam desiatky tisíc Slovákov, ktorí by asi namietali na „vytvorenie Maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari“.

Druhým dôvodom, prečo je územná autonómia neprijateľná, je historická skúsenosť. Autonómie neslúžia len na regionálnu samosprávu. Ak sa v nich presadia nacionalistickí vodcovia, slúžia na rozklad štátu. Napríklad po miestnych referendách o nezávislosti. No aj bez nich. Videli sme to na príklade Kosova či Krymu. A stále to vidíme na príkladoch španielskeho Katalánska či britského Škótska...

Územné autonómie neprinášajú riešenia. Prinášajú problém. Preto im treba hneď na začiatku povedať jasné NIE.

Napokon, dovolíme si predpokladať, že za pocitom krivdy Orbána nie je povojnový európsky poriadok. Je za tým viac.

Maďarský národ je dosť veľký na to, aby mohol mať sny o dominancii v strednej Európe. A zároveň je príliš malý na to, aby ich mohol úspešne realizovať. Za pocitom krivdy niektorých maďarských nacionalistov sú ich nenaplnené „ríšske ambície“.

Špeciálne tie, ktoré narážajú (napríklad) na slovenskú nezávislosť.

Dag Daniš

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/797574/komentar-daga-danisa-sto-rokov-trianonu-orban-zamaval-mecom/

Foto:
Viktor Orbán Zdroj: SITA

Aktuality

Zobraziť všetky
29.07.2022

Ivan Pop: Osobností našich dejín - HASAL Antonín Bohuslav

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.07.2022

RTVS i SNM s’a za problematičnu relaciju opravdaly

  Televizija jej vže zňala z archivu na sajti. Obydvi inštituciji obic’ajuť krokŷ, žebŷ ku podibnŷm situacijam ne prychodylo.   „Rusyňska i ukrajiňska narodnosť ne suť totožnŷ,“ napysav u seredu 13-ho jula 2022-ho roku na svojim oficialni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.07.2022

V Užhorode vojnu nevidieť 

Padlých tam však pochovávajú každý druhý až tretí deň. Nápor na hranici s Ukrajinou poľavil. PEREČIN, UŽHOROD. Na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj je v pondelok štvrtého júla napoludnie naše auto jediné. V oboch smeroch. Zo Sloven…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.07.2022

Rozhovor. Sergej Kopčák

Svetoznámy umelec spochybňuje vedenie SND a slovenských hercov posiela do fabriky Rozdávajú výpovede, ale kto? Ľudia, ktorí s divadlom nikdy poriadne nepracovali, tvrdí najslávnejší slovenský operný spevák v zahraničí Sergej Kopčák. Nikotí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.07.2022

Na vyhliadkovej veži na Dukle kompletne rekonštruujú obidve kupoly

Turistické lákadlo v slovensko-poľskom pohraničí si turisti už počas tohto leta neužijú. Na výhľady z atraktívnej vyhliadkovej veže môžu zabudnúť. Mnohí pritom do kraja pod Duklou merajú stovky kilometrov. Raz pre výmenu okien, inokedy pre mo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.07.2022

Zberateľský ošiaľ v Údolí smrti - spustili predaj novej nulaeurovej bankovky

Aj tri dni čakania, aj noc v stane, v aute, či na zemi pod altánkom. To je cesta k unikátnym zberateľským kúskom. Presvedčili sme sa o tom v uplynulý piatok v Údolí smrti, o deviatej ráno spustili predaj ďalšej nulaeurovej bankovky.   Ako ste…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Marčiku zochabyl frajir, bo na joho sms-ku: "Ďakuju, bylo mi z tobov bars šumňi..."
Dvojzmyslovo odpovila:
-Ne lem tobi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať