Ladomírov. Hľadali zlato aj rubíny 

02.12.2022


Dawsonit z Ladomirova ponúkajú na austrálskej burze. Namiesto obce mohla byť sopka.

Málokto vie, že vzácny minerál zo severovýchodu Slovenska patrí medzi najkrajšie u nás.

Minerál dawsonit z Ladomirova v okrese Snina predávajú aj na austrálskej burze.

Zabudnutú geologickú lokalitu pripomínajú informačné tabule.

Sopka predčasne zhasla
Keby príroda dokončila svoje dielo, namiesto obce Ladomirov by tu bola sopka.

Zhasla však predčasne, na povrch sa predrala láva a stuhla.

Takýmto exkurzom do ďalekej minulosti začal rozprávanie o ladomirovských pokladoch v zemi Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy Národného parku Poloniny a významný regionálny historik.

Práve láva sopečného pôvodu prispela k tomu, že táto lokalita patrí medzi významné mineralogické lokality u nás.

„V regióne o nej málokto vie. Viac o nej vedia v zahraničí. Spomína sa predovšetkým minerál dawsonit. Zaregistroval som, že ho predávajú na burze až v Austrálii,“ hovorí Buraľ.

Štôlne a šachty vyhĺbili kvôli rumelke
O bohatstve pod zemou v Ladomirove vedeli už humenskí páni Drugetovci.

„V urbárskom zázname o obci sa uvádza, že v roku 1686 tu z ich podnetu dolovali zlato, striebro, rubín a iné drahé kamene. Nevedno však ako dlho a s akými výsledkami,“ pokračuje historik.

Štôlne a šachtice vyhĺbili v období socializmu v 60. rokoch minulého storočia, keď tu hľadali ložiská ortuťovej rudy s obsahom cinabaritu, známej pod starším názvom rumelka. Nachádza sa vo forme červených povlakov na pieskovcoch.

„Prieskumné šachty sú minimálne tri. Nepoznáme presné informácie o ich hĺbke a dĺžke, máme len dobové fotografie. Starí ľudia si musia pamätať časy, keď sa tu ťažilo, možno aj tí, čo tadiaľto prechádzali, lebo sa dobývalo v blízkosti potoka a štátnej cesty,“ vysvetľuje Buraľ.

„Tadiaľto viedla koľajnička, po ktorej sa vo vagónikoch vyvážala hlušina,“ ukazuje aktivista Jozef Talarovič vstup do bývalej šachty Rumzák 1, kde sa ťažila rumelka.

Pre slabý výskyt ortuťovej rudy v nej vyhĺbili ďalšie prieskumné šachtice.

„Potom skúšali ešte z druhej strany kopca, teda z Rumzáka 2 a 3. Na konci obce napravo na svahu je šachta Kyčera. Prieskumy trvali asi tri roky, v rokoch 1962 až 1965. Je problém sa o tom niekde dočítať, zaznamenané to má iba geologický ústav v Košiciach,“ vysvetľuje.

Prieskumné šachty však ukázali, že nejde o výdatné ložisko, ťažobná činnosť po čase ustala a šachty sú aktuálne zasypané.

Vytvára slniečka
Okrem rumelky sa na haldách vo vyvezenej hlušine zo štôlní vyskytujú zaujímavé minerály dawsonit a alumohydrokalcit. Dá sa nájsť aj opál.

„Podľa záujmu zberateľov minerálov sa zdá, že je tu najbohatší výskyt dawsonitu na Slovensku a patrí medzi najkrajšie,“ zdôrazňuje Buraľ.

Dawsonit je pomerne vzácny minerál, v roku 1874 ho objavil a popísal geológ John William Dawson.

„Má snehovo bielu farbu, perleťový lesk, kryštalizuje v puklinách pieskovcov. Kryštály vytvárajú ihličky, ktoré zrastajú do agregátov a tie vytvárajú tvar slniečka. Dorastá do pomerne malej veľkosti, do šiestich milimetrov. Keď chce človek vidieť jeho pekný slniečkový tvar, musí si ho pozrieť pod lupou alebo mikroskopom, až vtedy ocení jeho krásu,“ vysvetľuje anorganička Zuzana Bartušová zo Správy Národného parku Poloniny.

Splácajú dlh Ublianskej doline
Historik Buraľ aj aktivista Talarovič sú presvedčení o tom, že spropagovať a zviditeľniť vzácne a málo známe geologické lokality v obci Ladomirov je dôležité aj pre miestnych, aj pre návštevníkov.

Náučnými tabuľami splácajú dlh Ublianskej doline, ktorá je veľmi zaujímavá a mnohé jej miesta sú málo spropagované.

„Táto mineralogická lokalita je prakticky neobjavená, v rámci destinačnej ponuky môže pritiahnuť návštevníkov. Preto je naším hlavným cieľom v prvom rade dať vedieť, že toto miesto existuje,“ uzatvára Buraľ.

Jana Otriová, redaktorka

zdroj: 
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23046048/hladali-zlato-aj-rubiny-dawsonit-z-ladomirova-ponukaju-na-australskej-burze.html

foto:
Náučné tabule informujú o geologickej lokalite v Ladomirove. 
(autor: Korzár/Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

-Teto Parasko, čom soj kupujete taku vysoku skriňu, mate plafon u spalňi vysoko?
-Ňi, mam vysokoho sušidu...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať