Medzilaborce. Futbal v prihraničnom mestečku začali rozvíjať Česi. Dnes má klub sto rokov

08.07.2022


Medzilaborce oslavovali. Niekdajšie hviezdy spomínali múzeum i krásny kraj

Program spestril zápas domáceho tímu s bývalými ligistami.

MEDZILABORCE. Hoci niektorí žijú a pôsobia v Bratislave, pozvanie na oslavy storočnice medzilaborského futbalu ochotne prijali. S vedomím, že ich čaká šesťhodinová cesta naprieč celou republikou. Rovnako tak späť.

„Je to úžasné, že sme mohli pobaviť divákov i samých seba a prispieť k tomuto krásnemu výročiu,“ vravel Tomáš Medveď, člen tímu internacionálov Slovenska, združeného pod hlavičkou Klubu ligových kanonierov.

V sobotu popoludní sa v Medzilaborciach konal veľký sviatok. Kultúrny a najmä športový.

V rámci bohatého programu boli ocenení velikáni tamojšieho futbalu, následne prišla na rad zápasová lahôdka. Súboj domácich internacionálov s tými, ktorí písali históriu slovenského futbalu.

Futbal v prihraničnom mestečku začali rozvíjať Česi. Dnes má klub sto rokov
Svoje umenie aj po rokoch predviedli početnej diváckej kulise osobnosti ako Vladimír Kinder, Martin Obšitník, Ondrej Krištofík, Vladislav Zvara, Jozef Kožlej či Pavol Diňa.

Keďže na ihrisko vybehol aj 72-ročný Dušan Galis, mužstvo z lavičky viedla iná legenda – Ladislav Petráš.

Chvíľu to trvalo. Cit stále majú
„Viem, že je tu múzeum (Andyho Warhola, pozn. red.). V Medzilaborciach som prvýkrát, ale veľmi sa mi tu páči,“ uznanlivo kýval hlavou Medveď.

„Našťastie, máme to rozdelené, takže sme zobrali aj chlapcov z východného a stredného Slovenska, ktorí to mali bližšie. My čo sme išli zo západu, sme to mali trocha náročnejšie. Bol to však krásny deň a sme radi, že sme mohli prísť,“ pokračoval rodák z Košíc.

Ďalším z tých, ktorí merali zhruba 500-kilometrovú trasu z hlavného mesta bol Ondrej Krištofík, pilier skvelého tímu Slovana Bratislava z úvodu 90-tych rokov minulého storočia.

„V lete hrávame pomerne často. Toto je pre nás najdlhšia cesta, ale ide o nádherný kraj. Všetko bolo pekné zorganizované, ľudia si nás uctili,“ pochvaľoval si Krištofík.

Aj vo veku 55 rokov potvrdil, že to s loptou stále vie. Futbalu sa už pritom podľa vlastných slov často nevenuje.

„Občas si idem zahrať aj za Slovan, ale je toho už málo,“ prezradil Krištofík, ktorý sa živí podnikaním. So spoločníkom z Prahy majú na starosti prípravu akcií pre firmy v Česku i na Slovensku.

„Kým sa človek po tej ceste rozbehá, tak to trvá, ale ešte sa to dá. Asi už len pár rokov a potom bude koniec. Nevadí, prídu mladší,“ vravel vyrovnaným hlasom o svojich pretrvávajúcich futbalových kvalitách.

„Cit tam stále je, loptu sme milovali celý život. Aj keď hra je už trocha pomalšia, stále nám to ide,“ poznamenal Medveď.

Internacionáli Medzilaborce – Internacionáli Slovensko 4:5 (2:2)
Hralo sa 2x30 minút
Medzilaborce: Holzer – Mikita, G. Lukačik, Chripák, Harakaľ – V. Bochin, Kocurišin, V. Lukačik, J. Bochin – Gavula, Potoma, striedali: Chalúpka, Vasiľko, Kudláč, Kocan, Hajdučko, Mikula
Slovensko: Vasilenko – Orabinec, Hanc, Zátek, Kinder – Šesták, Obšitník, Zvara, Krištofík – Kožlej, Ľubarskij, striedali: Galis, Diňa, Semeník, Medveď
Rozhodovali: Micheľ - Brendza, Capík.


Ciele splnili, kvalitný zápas tešil
Tí, ktorí zabezpečovali chod podujatia, si mohli večer spokojne odfúknuť. A to nielen kvôli zmierneniu extrémnych horúčav, ktoré ohrozovali účasť najstarších pamätníkov futbalu v Medzilaborciach.

„Stanovené ciele a úlohy sme splnili. Sme spokojní s priebehom akcie i s tým, že sme odohrali kvalitný zápas so súperom, ktorý má iné parametre. Ešte nás jeden dôležitý bod programu – recepcia,“ usmieval sa jeden z organizátorov, duša klubu a srdciar Víťazoslav Lukačik. 

„Pätnásť rokov trénujem A-mužstvo, prakticky celý život som strávil na tomto štadióne. Trénoval som všetky kategórie a dvanásť rokov som bol štatutárom klubu,“ povedal o sebe.

V zápase proti bývalým slovenským hviezdam nemohol chýbať. S mikrofónom v ruke ho, rovnako ako celé podujatie, odmoderoval dlhoročný novinár Vladimír Cepko.

„Sú to chlapci, ktorí majú na konte nielen ligové, ale aj reprezentačné štarty. Boli lepší po technickej stránke, hoci pohyb už samozrejme nie je taký, ako niekedy. Sú to páni futbalisti, ktorí robili dobré meno Slovensku,“ vychválil Lukačik hráčov súpera. Aj keď v tento deň šlo o súperov len v úvodzovkách...

„Budem úprimný, očakával som trošku vyššiu divácku návštevu. Tribúna, ktorá má kapacitu šesťsto miest, však bola prakticky plná, takže šlo o celkom slušný počet. Myslím si, že ľudia si prišli na svoje,“ doplnil.

Nočná mora ich o súťaž neobrala
Veľké jubileum rezonovalo v okresnom meste na krajnom severovýchode Slovenska od úvodu sezóny 2021/22.

„Vstupovali sme do nej s tým, že by bolo veľmi pekné osláviť storočnicu postupom do najvyššej regionálnej súťaže. Podarilo sa nám to, aj keď máj bol pre mňa nočnou morou,“ hodnotil tréner MŠK Spartak Medzilaborce Víťazoslav Lukačik.

Mužstvo začalo strácať pôdu pod nohami, o miestenku v štvrtej lige po reorganizácii muselo tuho bojovať až do úplného záveru.

„Našťastie, posledný zápas nám vyšiel a vyhrali sme ho, hoci to nebol pekný futbal. Nešlo v ňom ani tak o kvalitu, ako o to, aby sme bodovali naplno,“ priznal Lukačik.

Po krátkom oddychu začne mužstvo v utorok prípravu na novú sezónu IV. ligy Východ. Odštartovať by ju malo v závere júla doma proti Rudňanom.

Rodákom z Medzilaboriec je Dávid Guba, niekdajší hráč Prešova, Žiliny, Trenčína či Senice. Rastie v meste ďalší ligista?

„Dávid začínal s futbalom u nás, ale veľmi skoro odišiel do Humenného, kde strávil svoje mládežnícke roky. A potom do Tatrana Prešov,“ rekapituluje Lukačik príbeh hráča naposledy druholigového FC Košice.

„Urobíme všetko pre to, aby sme vychovali hráčov pre náš Spartak. Tým, ktorí budú mať na viac, nebudeme v odchode brániť. Naopak, potešíme sa, lebo budú robiť dobré meno nášmu klubu,“ doplnil.

Pre niekdajšie futbalové osobnosti je letný program spestrením ich pracovných povinnosti.

„Je to náročné. Naváľal som si toho na seba veľa. Robíme projekty na vzdelávanie, riešime veci ohľadom internacionálov i záležitosti na zväze,“ hovorí člen výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu Tomáš Medveď, ktorý v ňom zastupuje hráčov.

„Snažíme sa veci zlepšiť, hoci to nejde rýchlo. Najmä v tejto ťažkej dobe,“ netají Medveď.

Zároveň je riaditeľom Klubu ligových kanonierov, do ktorého patrí aj ako hráč. Na konte má 103 ligových gólov, okrem Slovenska ich strieľal v Maďarsku a Číne.

V inej pozícii je v súčasnosti Ondrej Krištofík.

„Súčasné dianie v Slovane vôbec nesledujem. Celkové v slovenskom futbale veľmi málo,“ prezradil.

Komplikácie seniorskej reprezentácie, ktorá po dvoch prehrách s Kazachstanom už nemá postup z C-divízie Ligy národov vo vlastných rukách, mu neunikli.

„Je potrebné si stanoviť, ako pristúpime k tejto súťaži, či dáme šancu mladým hráčom, koľko ich vyskúšame a podobne. Niektoré krajiny využívajú Ligu národov na to, aby sa oboznámili so širším kádrom. Nevyužívajú v nej stabilných reprezentantov, ktorí hrajú počas roka ťažké zápasy vo veľkých kluboch. Nepotrebujeme skúšať hráčov ako Hamšík, ktorý už medzitým ukončil reprezentačnú kapitolu, alebo Kucka. Sú unavení po celej sezóne, priestor treba dať priestor iným. Mladším,“ myslí si Krištofík.

„Celkovo mi v našom futbale chýba koncepcia na dlhšie obdobie. Len to plátame zo zápasu na zápas. A to je málo,“ doplnil bývalý československý i slovenský reprezentant.

Daniel Dedina 

Zdroj:
https://sportnet.sme.sk/spravy/futbal-msk-spartak-medzilaborce-storocnica-oslava-internacionali-slovensko/

Foto:
Spoločná fotografia internacionálov Medzilaboriec a osobností. (Autor: Štefan Antoňák)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujo Vasyľ:
-Ja jem sja narodyv lem zato, bo jem sja doperedu ku jaječku proder zo slovami "ja sja lem choču dašto zvidaty". Haňba mi, ale popravďi, ja jem vecej tych kolegiv ňikda ne viďiv...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať