Na východe po starom. O župu bojuje KDH s ľavicou

14.10.2022


Mazureka sa neboja, OĽaNO radšej nikto nespomína

S kandidátom na župana Michalom Kaliňákom by ste nevyhrali v hre „Uhádni starostu“. Malý Slivník? Jožo Javorský. Kostoľany nad Hornádom? Jasné, Anton Medvec. Beloveža? Tam je predsa Jozef Kostura.

Dlhoročný hovorca a kancelár Združenia miest a obcí Slovenska sa roky stretáva so starostami a poslancami na celom Slovensku. Kaliňák pozná v komunálnej politike každého a všetci poznajú jeho. Doterajšiemu županovi a predsedovi KDH Milanovi Majerskému sa postavil vyzývateľ, ktorého už nemohol ignorovať. Skutočná volebná kampaň sa na východe začala až po tom, čo kandidatúru začiatkom augusta ohlásil Michal Kaliňák.

Župné voľby v Prešovskom kraji budú súbojom predsedu KDH Milana Majerského a Michala Kaliňáka, ktorého podporili Smer, Hlas, SNS a Aliancia. Na východe Slovenska sa po štyroch rokoch znova opakuje tento už tradičný volebný súboj – od prvých župných volieb to bol vždy kandidát Smeru proti kandidátovi KDH.

Prešovský kraj bol viac ako 16 rokov baštou Smeru pod vedením Petra Chudíka a prelomil to až Majerský v roku 2018.

Vládne hnutie OĽaNO tentokrát nepodporilo nikoho, hoci pred štyrmi rokmi ešte bolo na strane Majerského.

Výrazne v kampani nevidno extrémistických kandidátov Filipa Kuffu a Milana Mazureka. Viac sú vo facebookových videách než v teréne medzi ľuďmi.

Parobek v uliciach
V tomto kraji sa kandidáti tentokrát rozhodli pre minimalistickú cestu – Majerský aj Kaliňák s volebnými letáčikmi v rukách oslovujú ľudí v uliciach východoslovenských miest.

„Nechceme robiť mítingy vo veľkých halách, pretože tam prídu moji priaznivci. Chcem osloviť tých, čo ma nepoznajú a inak by som ich nestretol,“ hovorí Majerský počas chvíľky, keď po ulici v Bardejove nejde nikto, komu by strčil letáčik do rúk.

Majerský je v uliciach šarmantný a vtipný – svoj tím zabáva aj tým, že s kartičkou osloví aj figuríny stojace pred obchodom s lacným textilom. Zameriava sa najmä na dámy, ktoré zásadne oslovuje bez ohľadu na vek „mladá pani“. „Ta to vy taký vysoký parobek? Televízia skresľuje,“ červenajú sa seniorky pri stretnutí s Majerským.

„My vás poznáme, včera sme vás stretli v Kľušove,“ hovoria ďalšie dámy. Majerský bol na nedeľnej omši v neďalekej dedine, kde kraj prispel na opravu strechy kostola. Miestni ho spoznávajú aj z jarmoku, v lete tam politici KDH navarili sto litrov východniarskej špeciality mačanka – kyslej polievky s mäsom.

Majerský chce so svojím tímom prejsť mestá vo všetkých trinástich okresoch Prešovského kraja od Popradu až po Sninu. Začali pomerne neskoro, až v septembri. Župan argumentuje, že na podujatia medzi ľudí chodili celé leto, hoci bez predvolebných letáčikov. „Keď neprší, tak každý deň po práci ideme do ulíc,“ hovorí.

No vyzerá to tak, že v terénnej kampani predseda KDH dupol na plyn až po tom, čo v auguste ohlásil kandidatúru Michal Kaliňák. Majerský dovtedy nemal silného vyzývateľa. Ešte na jar si dával vypracovať stranícky prieskum a zisťoval, aké silné je KDH v Prešovskom kraji. Kresťanskí demokrati sa umiestnili na druhom mieste so 17 percentami. Nechce prezradiť, kto v prieskume vyhral – podľa neho však získal len o drobné percentá naviac. „To je historicky tak, že KDH je v niektorých okresoch silné, napríklad na Spiši a v Šariši. Chcem na tom stavať, ale nechcem sa sústrediť iba na voliča KDH,“ vysvetľuje.

Majerský nedá na terénnu kampaň dopustiť. Osvedčila sa mu aj pri minulých voľbách, za jeden výjazd vraj každý z tímu rozdá aj sto letáčikov. Ak sa teda vyberie skupina desiatich ľudí, osobne dokážu osloviť aj tisícku miestnych. Otázka však je, či Majerskému bude fungovať rovnaká taktika ako pred piatimi rokmi aj pri obhajovaní županskej stoličky. „Neviem, nemám patent na volebnú kampaň. Verím, že to zapôsobí. Iba zlomok ľudí hovorí, že ma nepozná,“ hovorí.

Aj východný kraj sa delí na západ a východ
Majerský to s Kaliňákom nebude mať ľahké. Podľa prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj 24 by Majerského volil každý druhý oslovený volič, čo vyzerá na zásadný náskok. Kaliňák mal v tomto prieskume podporu štvrtiny respondentov. Keď sa však pozrieme na detaily prieskumu, Majerský nemá víťazstvo isté – agentúra sa na volebné preferencie pýtala ešte v prvej polovici septembra, teda len na začiatku ostrej volebnej kampane a len krátko po oznámení Kaliňákovej kandidatúry. Za dva mesiace kampane sa toho ešte veľa môže zmeniť.

V tomto svetle nie je 24 percent pre Kaliňáka zanedbateľné číslo. „24 percent? Veď vtedy som osadil prvé bilbordy! To je slušné,“ reaguje Kaliňák. Navyše v prieskume odpovedalo len 250 ľudí, a preto ho treba brať s rezervou.

Správanie voličov Prešovského kraja je už dlhé roky rozdelené. Na západe kraja – na Spiši, v Poprade či v krajskom meste Prešov – prevažujú prívrženci pravicových strán, najmä kresťanských demokratov. Naopak, východ kraja je baštou Smeru.

V roku 2017 to bolo medzi týmito tábormi pomerne tesné – so 40 percentami vyhral Majerský, kým oponent Peter Chudík zo Smeru získal 31 percent. Ešte v roku 2017 bol pomer opačný, Chudík vyhral krajské voľby s 54 percentami a predbehol Jána Hudackého (KDH, SDKÚ), ktorý získal 30 percent. Chudík bol županom Prešovského kraja od roku 2002.

Bez ohľadu na volebné prieskumy je tu ešte jedna téma: „Šicke Rusnaci budú volic Kaliňáka!“ vyhlásil postarší pán z Kalinova, prihraničnej dediny s Poľskom. Kalinov je len pár kilometrov od Medzilaboriec, odkiaľ pochádza Kaliňák. Rusíni držia pri sebe, uisťuje nás skupinka Kaliňákových rodákov. Ak jeden z nich kandiduje, s ich hlasmi môže počítať.

Kaliňák takisto stavil na terénnu kampaň, okrem miest sa stretáva aj so starostami. Napríklad vie, že nemusí veľmi kampaňovať vo Svidníku, zabrať musí na západe Prešovského kraja. Plánuje tam preto zorganizovať aj väčšie mítingy s folklórnym programom a s kandidátmi na poslancov a starostov.

Pri Majerskom ako bývalom primátorovi Levoče sa v predchádzajúcich voľbách ukázalo, že okrem silnej základne na Spiši mal voličov aj vo väčších okresných mestách, ako sú Poprad či Prešov. Okrem jeho KDH ho podporujú aj strany Sme rodina, SaS a Za ľudí.

V rozhovore pre Denník N vysvetľuje, že za nedohodou s OĽaNO stojí aj rozhodnutie KDH postaviť v Žilinskom kraji vlastného kandidáta Igora Janckulíka ako oponenta županky z OĽaNO Eriky Jurinovej. Nechcel však úplne vylúčiť spoluprácu. „Nevieme, aké bude OĽaNO po najbližších parlamentných voľbách. Zrejme už nikto nepredpokladá, že znova bude mať 25 percent,“ povedal.

Kto kandiduje v Prešovskom kraji:
Milan Majerský (KDH, Sme rodina, SaS, Za ľudí),
Michal Kaliňák (Hlas, Smer, SNS, Aliancia),
Milan Mazurek (Republika),
Michal Biganič (nezávislý),
Filip Kuffa: (Život – Národná strana),
Ján Bync (nezávislý),
Ľubomír Goliaš (Hnutie Občan Národ Spravodlivosť),
Jozef Mihalčin (Srdce – Slovenská národná jednota – strana vlastencov),
Patrícia Reváková (Národná koalícia, Nezávislí kandidáti)
Ingrid Tomková (Kotlebovci – ĽSNS).



Kde sú v kampani Mazurek a Kuffa

Majerský ani Kaliňák si zatiaľ nerobia ťažkú hlavu z extrémistických kandidátov Milana Mazureka (Republika) a Filipa Kuffu (Život).

„A kde sú? Vidíte ich niekde? Ja som ich v teréne nestretol ani som nevidel bilbord,“ hovorí Kaliňák.

Majerský hovorí, že nevie, aký plán pre Prešovský kraj títo kandidáti majú. „Nevidel som ani riadok toho, čo chcú urobiť,“ hovorí.

Obaja kandidáti robia svoju kampaň prevažne na Facebooku. Mazurek natočil už niekoľko videí, kde obviňuje Majerského zo zlého hospodárenia a z podvodov.

Majerský sa snaží nereagovať. „Nikoho nepodceňujem, ale nechcem ich ani komentovať. Sústredím sa na svoj program a nevyťahujem špinu na iných kandidátov. Pred štyrmi rokmi som v kampani nepovedal ani jedno krivé slovo na Chudíka,“ hovorí. Dodáva však, že má rešpekt zo všetkých kandidátov.

Župan priznáva obavy z jedného scenára – že sa jeden z kandidátov vzdá v prospech iného a ich hlasy sa spočítajú. „Vidíme, ako prebiehajú parlamentné hlasovania. Dnes nemajú problém ľavičiari hlasovať s extrémistami a naopak,“ hovorí Majerský.

Kaliňák odmieta, že by uvažoval o prijatí akejkoľvek podpory, ak by sa vzdal kandidatúry Mazurek či Kuffa. „Nemám dokonca ani žiadnu dohodu so stranami, ktorých podporu som prijal. Nemôžu mi hovoriť do programu ani robiť personálnu politiku,“ hovorí.

Mazurek je však silný kandidát, spomedzi fašistov v parlamente je asi najznámejšou tvárou. Na Facebooku promuje aj kandidátov Republiky na poslancov vo väčšine okresných miest – od Svidníka až po Poprad. Navyše v Stropkove sa Republike v komunálnych voľbách podaril veľký ťah, do koalície tam pritiahol Smer Roberta Fica a spolu podporujú za primátora Eduarda Kočiša, poslanca Republiky z parlamentu.

Na Dukle stále vejú ruské vlajky
„Ja ho poznám, odkedy bol taký malý,“ ukazuje ponad kolená pani, ktorá býva vedľa Kaliňákovho rodného domu. Vo Svidníku natrafil Kaliňák na hlúčik svojich rodákov z Medzilaboriec. „Vždy to bol dobrý, slušný chlapec. Budeme ho určite voliť,“ hovorí pani. Všetci ostatní vraj iba sľubujú, ale nič nedoručia. Ich Mišo vraj taký nebude. „A keď áno, tak prídeme za ním do Prešova a dostane!“ hrozí pani. Všetci prikyvujú a tvrdia, že s hlasmi Rusínov môže počítať.

„Ale čo z toho, keď je nás tak málo? Šak tu v niektorých dedinách býva desať ľudí,“ hovorí ďalší senior.

Polovica obyvateľov s trvalým pobytom vo východoslovenských dedinách v skutočnosti žije inde. „Môj syn býva v Kittsee, ale trvalý pobyt má stále doma, aby sa nenahlasoval do Rakúska,“ hovorí pani. Seniori sú skeptickí: koľko z ich detí príde voliť?

Volebná analýza týchto Rusínov sa odohráva počas dňa, ktorý je pre Svidník výnimočný. Mesto je plné ľudí, pamätníci sem prišli na 78. výročie karpatsko-duklianskej operácie v druhej svetovej vojne. Pamätníci najprv na obed prišli na slávnosť na pamätník Dukla pri poľských hraniciach, so zvyšnými vencami sa presunuli do Svidníka k pomníku generála Ludvíka Svobodu. Výročie príchodu československej armády je v regióne každoročne udalosť, k pomníku kladie kvety aj župan Majerský s primátorkou Marcelou Ivaničovou.

Kaliňák vysvetľuje, že na Duklu chodí každý rok a nič na tom nezmení ani to, že kandiduje.

Slávnosť má však predsa len inú atmosféru ako po iné roky – teraz, keď len desiatky kilometrov odtiaľ na východ prebieha vojna, v ktorej je agresorom Rusko. Na Duklu prišli nielen deväťdesiatnici v uniformách, ale aj hlúčiky ľudí so sovietskymi a dokonca aj s ruskými vlajkami či aj s vlajkou Komunistickej strany Slovenska, ktorá sa ponáša na tú sovietsku.

Kaliňák v tom problém nevidí. „Takto je to každý rok, to je iná generácia,“ komentuje. „Chýbalo mi, že v prejavoch tento rok nezaznel väčší apel k mieru,“ dodáva.

Nemá už čas ďalej sa rozprávať – skupina ľudí s vlajkami SNS ho volá: „Mišo, poď sa odfotiť!“ Medzi stranami, ktoré podporujú Kaliňáka, je aj SNS Andreja Danka.

Vo Svidníku sa na výročie zišli pamätníci spomínajúci na lepšie časy, kde-tu počuť niekoho šomrať na to, že na spomienkové slávnosti nemohli prísť žiadni Rusi.

Kým Kaliňák pozýva na kávu všetkých ľudí v miestnej pizzerii, vonku na terase sa snaží hlúčik seniorov zavesiť na stenu veľké plechové logo Slovenskej národnej strany. Rodáčka z Kaliňákových Medzilaboriec medzičasom vysvetľuje, prečo vždy bola a bude hrdou smeráčkou.

Ešte kým sa stihne nadýchnuť a prezentovať svoj pohľad na vojnu na Ukrajine, zaskočí ju otázka, čo si sľubuje od Kaliňáka. „My sme na konci republiky. Keď som robila na gymnáziu, 30 detí tam bolo iba z našej dediny. Teraz sa gymnázium v Medzilaborciach zrušilo. Deti odišli a kto sa vráti? Nikto,“ hovorí a všetci prikyvujú. Zdá sa, že od nového župana čakajú, že im domov vráti mladých ľudí.

Majerský: Ľuďom na východe musíme dať prácu
Aj Majerského prekvapí, aké prázdne sú bardejovské ulice, keď sa so svojím tímom prechádza v meste asi o piatej popoludní. V centre sú zatvorené obchody, terasy podnikov sú prázdne. Keď je niekde viac ľudí, tak na zastávkach mestskej dopravy, tí však idú radšej domov. „Najlepšie je prísť medzi treťou a štvrtou, vtedy ľudia odchádzajú z práce,“ hovorí skúsene Majerský.

Ako župan hodnotí, že ulice miest v jeho kraji sú prázdne? „Ľudia sem neprídu, ak tu nenájdu prácu,“ vraví a tvrdí, že je to jeho priorita.

Vláda nedávno ohlásila príchod fabriky Bosch do Prešova a podľa Majerského je na spadnutie príchod ďalšej veľkej firmy. Malo by ísť o výrobu počítačov, sídliť by mali pri Sabinove. „Viete, ako vyzerá rokovanie? Firma sa vás ako prvé opýta – kde v okolí sú stredné školy, ktoré majú príbuzný odbor?“ hovorí Majerský. „Povedal som im, tu sú tieto štyri školy, a ak vám ich odbor nevyhovuje, vytvoríme nový.“

Majerský preto navštevuje v rámci kampane aj úspešné východniarske firmy, v Bardejove napríklad firmu na výrobu látok Takoy. Tá vyrába látky ekologicky a fair-trade od bavlny až po finálny dizajn. Z malej firmy narástli až na stovky zamestnancov. Majerskému sa posťažovali, že za dva roky nenaštartovali duálne vzdelávanie so strednou školou.

Majerský sa vypytoval a zistil, že problém je v špeciálnom počítačovom programe, ktorý si škola nemohla kúpiť, a preto duálne vzdelávanie nevedeli sfunkčniť. „Je to prkotina, program stojí asi dvetisíc eur. Volal som do kancelárie a nie je problém vyriešiť to,“ rozpráva župan.

Majitelia firmy Majerskému otvorene hovoria, že pre energetickú krízu sa zrejme ani oni nevyhnú prepúšťaniu. Náklady na prevádzku veľkých strojov im stúpli niekoľkonásobne. Predseda KDH im však nevie nič sľúbiť, ako župan nevie s cenami spraviť nič. A rozpráva, že župa šetrí peniaze, kde sa dá, aby nemusela zatvárať školy, uvažuje aj nad zavedením povinnej práce z domu v piatky pre svojich zamestnancov.

Kaliňák starostom: Sľubujem, že sa s vami budem rozprávať
Michal Kaliňák obchádza obecné úrady, rozpráva sa s miestnymi zástupcami a pri každom úrade zasadí malý stromček. „Ak by som nesplnil svoje sľuby, môžete o štyri roky odtrhnúť konárik a spráskať ma ním,“ dodáva so smiechom v Hažlíne, dedine pri Bardejove.

Sedí za vrchom stola a vysvetľuje, ako by si predstavoval vedenie kraja. Hneď na začiatku povie, že rád by sa stretol so starostami a s primátormi už na konci roka a stanovil si priority. Od januára už treba pracovať. „Netreba čakať, ľudia sú v kríze,“ hovorí.

Kaliňák presviedča, že krajská a obecná politika by nemali byť dva oddelené svety. Župan by podľa neho mal so starostami pravidelne spolupracovať.

„Je to obrovská novinka, to, čo sme počuli. Kandidát na župana sa ponúka organizovať dokonca aj porady,“ hovorí na to dlhoročný starosta Hažlína František Oláh. „Doteraz som nemal so županom takmer žiadny kontakt, maximálne sa prestrihne páska na festivale,“ dodáva.

Majerský odmieta, že by sa nestretával so starostami – ako dôkaz uvádza, že začiatkom októbra sa zúčastnil na stretnutí 70 primátorov a starostov.

„Beriem si za povinnosť chodiť každý mesiac na stretnutia so starostami, aby som mohol žiť v realite a mať mandát na uznesenia,“ sľubuje jeho vyzývateľ Kaliňák. A chcel by ísť ešte ďalej – naštartovať mikroregióny, teda malé združenia susediacich obcí. Tak, aby sa mohli o niektoré služby navzájom deliť, napríklad o povodňovú či protipožiarnu ochranu.

„My sme si spoločne kúpili lavičky, stany, a keď má nejaká obec festival, za symbolický poplatok si to prenajme,“ ukazuje ako príklad starosta Hažlína, ktorý je aj predsedom mikroregiónu Stredná Topľa.

Kaliňák počúva problémy z regiónu a vysvetľuje, čo všetko chce urobiť. Po prvé, nechce, aby kraj predával svoje voľné budovy, ale aby sa z nich stavali nájomné byty. Na ich výstavbu sa pritom majú použiť sociálne podniky, ktoré si obec zriaďuje s úľavou od štátu, aby v nich začlenila dlhodobo nezamestnaných. „Nech vyhrá rekonštrukciu budovy od mesta iba tá firma, ktorá preukáže, že si objedná prácu miestneho sociálneho podniku,“ hovorí Kaliňák.

Majerského vyzývateľ hovorí aj o kamerových systémoch či pojazdných predajniach potravín. Tie by mala podľa neho koordinovať aj župa – aby mala prehľad napríklad o tom, či predajca dokáže udržať prijateľné ceny, ale aj lokálne potraviny. Vyriešiť chce aj dobrovoľných hasičov, odpadové hospodárstvo či autobusovú dopravu aj do malých dediniek.

Sú však aj starostovia, ktorých Kaliňák neoslovil. Skupina starostov kandidujúcich za KDH hovorí, že ho síce poznajú zo zasadnutí ZMOS-u, no neveria mu – ako chce splniť všetko, čo sľubuje. Majerský má zatiaľ stále najväčšiu šancu, hovoria starostovia iných dedín pri Bardejove, a dodávajú, že nechcú byť menovaní.

Denisa Gdovinová
Tomáš Hrivňák


zdroj:
https://dennikn.sk/3048900/na-vychode-po-starom-o-zupu-bojuje-kdh-so-smerom-mazureka-sa-neboja-olano-radsej-nikto-nespomina/?

foto:
Milan Majerský a Michal Kaliňák v predvolebnej kampani. Autor - Tomáš Hrivňák

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska. Subota večur.
-Vychodžu na ulycju - any žyvoj dušy. Zachodžu na facebook - a tu cilyj valal...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať