Nový právny rámec pre Ukrajinskú pravoslávnu cirkev neznamená jej zákaz

14.12.2022


V protiklade s informáciami šírenými na sociálnych sieťach dekrét prezidenta Zelenského nie je zákazom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

„Nikdy nedovolíme, aby niekto budoval impérium v ukrajinskej duši,“ vyhlásil 1. decembra 2022 prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v súvislosti s potrebou zabezpečiť duchovnú nezávislosť krajiny.

Následne podpísal dekrét s opatreniami proti náboženským organizáciám a osobnostiam napojeným na agresorský štát: Ruskú federáciu. Zelenského nariadenie vychádzalo z rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Bezprostredne po tom, ako sa prezidentovo vyhlásenie a dekrét objavili na verejnosti, sa v médiách a na sociálnych sieťach objavilo množstvo publikácií, ktoré sa snažili tvrdiť, že tieto opatrenia znamenajú zákaz Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, na ktorej čele stojí kyjevský metropolita Onufrij.

Tieto závery sú však unáhlené a väčšinou sa nezakladajú na analýze textu dekrétu a rozhodnutia Bezpečnostnej rady, ale na kontrapropagande a rozšírenej nenávisti namierenej proti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Kolaborantské škandály
Rozhodnutiu Bezpečnostnej rady predchádzalo niekoľko verejných škandálov, z ktorých najznámejší bol 12. novembra, keď v Kyjevsko-pečerskej lavre, hlavnom monastieri Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, zaznela pieseň s odkazom na Rusko. Tento škandál musel komentovať dokonca prezident Zelenskyj.

Bezpečnostná služba Ukrajiny o niekoľko dní neskôr lavru prehľadala. Mesiac predtým Bezpečnostná služba Ukrajiny prehľadala dom jedného z biskupov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, tulčinského metropolitu Jonatána.

Druhý významný škandál súvisel s príliš mäkkými rozhodnutiami synody Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi z 23. novembra o biskupoch, ktorí začali kolaborovať s ruskými okupačnými orgánmi. Ide o piatich biskupov na Kryme a rovenského metropolitu Arkadija (Luhanská oblasť), ktorí svoje eparchie previedli do priamej jurisdikcie Ruskej pravoslávnej cirkvi, a aj o bývalého rommenského metropolitu Jozefa a iziumského Jeliseja, ktorí po oslobodení územia svojej eparchie ukrajinskou armádou ušli do Ruska.

Synoda Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi neuvalila voči týmto biskupom žiadne sankcie. Niet pochýb o tom, že fakty kolaborácie s agresorským štátom znepokojujú ukrajinskú spoločnosť a štát na ne musí reagovať.

Nebol to zákaz cirkvi
V protiklade s informáciami šírenými na sociálnych sieťach dekrét prezidenta Zelenského z 1. decembra nie je zákazom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Týka sa kontroly náboženských organizácií, či nekooperujú s Ruskom, ktoré zákerne napadlo Ukrajinu.

Ukrajinská pravoslávna cirkev zostáva najväčšou náboženskou organizáciou na Ukrajine. Zákaz Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a zatvorenie všetkých jej farností by nevyhnutne viedli k veľkému napätiu v spoločnosti, ak nie k verejnému rozkolu, čo je veľmi nebezpečné pre krajinu, ktorá sa bráni proti vojnovej agresii.

A okrem toho drvivá väčšina kňazov a laikov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi je vlastenecká. Olena Bohdanová, vedúca Štátnej služby pre etnopolitiku a náboženskú slobodu na Ukrajine, hovorí, že zo všetkých duchovných Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi je v súčasnosti len 1 % podozrivých z kolaborácie s agresorským štátom.

Špecifiká ukrajinského náboženského zákona dovoľujú orgánom konať cielene a ukladať sankcie voči konkrétnym spoločenstvám a osobám. Subjektom zákona nie je centralizovaná náboženská organizácia, akou je Ukrajinská pravoslávna cirkev alebo Pravoslávna cirkev Ukrajiny, ale miestne spoločenstvá a farnosti registrované ako právnické osoby.

Cirkvi sú z právneho hľadiska dobrovoľné združenia farností. Preto ich zákaz nepovedie automaticky k zrušeniu všetkých farností. A okrem toho teoreticky farnosti môžu vystúpiť z tohto združenia a existovať ďalej samostatne.

Ďalšou témou špekulácií, ktorú prezident Zelenskyj nariadil uzavrieť, je kánonický status Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Odporcovia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (predovšetkým Pravoslávna cirkev Ukrajiny) ju naďalej nazývajú Ruská pravoslávna cirkev na Ukrajine a podozrievajú rozhodnutie koncilu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi z 27. mája 2022 o úplnej nezávislosti od Moskovského patriarchátu.

Zelenského dekrét nariaďuje Štátnej službe pre etnopolitiku a náboženskú slobodu na Ukrajine, aby preskúmala ústavu (štatút) Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi z hľadiska jej spojenia s Ruskou pravoslávnou cirkvou.

Už skoršie Olena Bohdanová uviedla, že toto spojenie neexistuje. Je nepravdepodobné, že by sa ho podarilo odhaliť teraz. A okrem toho synoda Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi 23. novembra rozhodla o obnove produkcie myra, ktorá je jedným zo znakov autokefálie v súčasnom pravosláví.

Status lavry
Ďalšou bolestivou otázkou, ktorá by sa na príkaz prezidenta Ukrajiny mala uzavrieť, je status Kyjevsko-pečerskej lavry. Deň po zverejnení Zelenského dekrétu Pravoslávna cirkev Ukrajiny oznámila, že opätovne zaregistrovala právnickú osobu Kyjevsko-pečerská lavra. Mnohí ľudia si mysleli, že hlavný monastier Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi bol prevedený na Pravoslávnu cirkev Ukrajiny. V skutočnosti Pravoslávna cirkev Ukrajiny preregistrovala Monastier svätého Teodózia, ktorý sa nachádza vedľa lavry, a dala mu nový názov „Kyjevsko-pečerská lavra“.

Toto vyhlásenie je prvkom informačnej vojny medzi týmito dvoma pravoslávnymi cirkvami na Ukrajine. Ministerstvo kultúry Ukrajiny už dementovalo informácie o prevode lavry na Pravoslávnu cirkev Ukrajiny.

Bezpečnostná rada zároveň zaradila metropolitu Pavla Lebeďa, škandalózneho vikára lavry, na zoznam cirkevných osôb, na ktoré sa vzťahujú osobné sankcie. Pripojil sa k vyššie uvedeným kolaborantským biskupom a diakonovi Vadimovi Novinskému, ukrajinskému podnikateľovi a politikovi, ktorý je považovaný za jedného z najvýznamnejších sponzorov vedenia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že implementácia dekrétu by mala prebiehať v súlade s medzinárodnými normami v oblasti slobody náboženského vyznania alebo viery vrátane noriem zakotvených v Európskom dohovore o ľudských právach, ktorý zahŕňa mechanizmus podávania sťažností.

Prezidentský dekrét však vyvolal značné obavy medzi veriacimi Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Obávajú sa, že kontroly budú vykonávané v rozpore so zákonom a budú sledovať záujmy konkurenčných náboženských organizácií, predovšetkým Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny. Tu je potrebný seriózny dohľad zo strany spoločnosti a ukrajinských organizácií na ochranu ľudských práv.

Na druhej strane, niektorí veriaci Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi vítajú opatrenia uložené štátom. Veria, že takéto úsilie pomôže očistiť ukrajinskú cirkev od skorumpovaných hierarchov. Na druhej strane, ukrajinskí hierarchovia sa môžu odvolať na súdoch vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva.

Andrej Šiškov, autor

Pôvodne publikované na publicorthodoxy.org. Z angličtiny preložil o. Ján Krupa.

Oficiálny sajt Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi nájdete TU: http://pravoslavye.org.ua/ 

zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/120105/novy-pravny-ramec-pre-ukrajinsku-pravoslavnu-cirkev-neznamena-jej-zakaz

foto: Metropolita Onufrij
zdroj: https://from-ua.com/

Aktuality

Zobraziť všetky
15.09.2023

P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI

MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava. Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття  Keď sa Soviets…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.09.2023

Rozhovor: Kto sú Rusíni?

Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá. Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.09.2023

Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa

Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.09.2023

Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2023

Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2023

Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo

Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci. Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ prodavať na torhu u Labirci.
-Čom totŷ jajca suť takŷ brudnŷ?!... zviduje sja holosno moloda paňička.
-Paňi, kurkam nastavyly taku prisnu normu, že ne majuť any čas na osobnu hygienu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať