Oprava gotického paláca a pivníc na hrade Ľubovňa pokračuje

29.12.2019



Chcú v nich predstaviť stredovekú ekonomiku.

STARÁ ĽUBOVŇA. Už štvrtý rok pokračujú práce na obnove gotického paláca a jeho podzemia na hrade Ľubovňa.

Po opravách ho chcú spolu s historickými pivnicami sprístupniť verejnosti.

„V tomto roku sme robili umelecko-remeselné práce na kamenných osteniach, vyplňovali sa kaverny a pracujeme ešte na drevenom schodisku, ktoré by malo viesť do gotických pivníc,“ povedal riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Gotický palác bol v časoch svojej slávy miestom stretávania sa kráľov a významných osobností.

Na jeho obnovu išlo doteraz do 70-tisíc eur, múzeum v Starej Ľubovni na ňu získalo dotácie z Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom, rovnako investuje aj z vybraného vstupného od návštevníkov.

So záchranou paláca, ktorý je najstaršou stavebnou časťou hradu a zároveň najvzácnejšou architektonickou pamiatkou, sa začalo ešte skôr, a to konzervovaním severnej steny.

Teraz sa v múzeu zamerali na južnú stenu s gotickými pivnicami a portálmi.

Múzeum stredovekej ekonomiky
Pivnice boli súčasťou hradu od jeho počiatkov, spomínajú ich aj prvé zmienky o hrade.

Samotný palác zo 14. storočia sa začal rozpadať hlavne po 18. storočí, keď už hrad začal upadať a stratil svoju pozíciu.

„Na paláci sa pracuje čiastkovo, nemáme sa kam ponáhľať. Palác má charakter ruinovej stavby, ktorú sa snažíme zakonzervovať. V prácach plánujeme naďalej pokračovať, znovu sme požiadali ministerstvo o ďalšiu finančnú pomoc, podali sme už projekt na ďalší rok,“ doplnil Mikulík.

V pivniciach by v budúcnosti chceli verejnosti priblížiť stredovekú ekonomiku.

„Hrad bol križovatkou obchodných ciest, viedla tadiaľ napríklad Jantárová cesta, pod hradom sa tiež vyberalo mýto. V rámci plánovaných expozícií by sme sa chceli venovať práve tejto problematike, teda aký tovar sa používal, s čím sa obchodovalo v období stredoveku a potom aj neskôr,“ vysvetlil riaditeľ múzea v Starej Ľubovni.

Palác Ľubomírskych otvoria v lete
Gotický palác bude onedlho posledným objektom hradu nesprístupneným verejnosti.

Nateraz je ním aj palác Ľubomírskych z roku 1642, ten však prechádza komplexnou rekonštrukciou za 1,8 milióna eur a pre návštevníkov ho chcú otvoriť v letnej turistickej sezóne 2020.

Práce v interiéri i exteriéri financuje Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ múzea. Po rekonštrukcii tam vznikne jedenásť nových komnát.

„Ukončenie prác na paláci Ľubomírskych je naplánované na február 2020. V súčasnosti sa takpovediac hráme s expozíciami, hľadáme nové spôsoby prezentácie, inšpirujeme sa doma aj v zahraničí,“ uviedol Mikulík.

Návštevníkom chcú ukázať nielen vynovený palác, ale aj to, ako vyzeral pred prácami.

„Spracovali sme už libreto a scenár pre palác, pracovníci múzea vycestovali na výskum do Varšavy, Krakova a Padovy. Práve tam sa staviteľ paláca Stanislav Ľubomírsky inšpiroval,“ priblížil riaditeľ múzea s tým, že spomínané aktivity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hrad Ľubovňa
Hrad Ľubovňa nechal na prelome 13. a 14. storočia postaviť uhorský kráľ Ondrej III., prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1311.

Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyskich, v jej rukách bol od roku 1882 do roku 1945.

V roku 1966 bolo na hrade zásluhou zberateľa a rezbára Andreja Čepiššáka zriadené múzeum.

Hrad si vlani pozrelo 196-tisíc platiacich návštevníkov, asi o dve stovky viac ako v roku 2017.

SITA

Zdroj:
https://spis.korzar.sme.sk/c/22292014/oprava-gotickeho-palaca-a-pivnic-na-hrade-lubovna-pokracuje.html

Foto:
Stará Ľubovňa
(Zdroj: Projekt Čarovné Slovensko)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Labirska fabryka.
-Vasyľ Handnoga, ste vyšmarenyj z roboty...
-Što!? Vyšmarenyj?! Ja dumav, že otroci/raby sja prodavajuť....!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať