Oresta Dubaya volali študenti tatko. Narodil sa pred sto rokmi

31.08.2019


Významného humenského rodáka si uctili výstavou i publikáciou.

Výstava je venovaná storočnici narodenia umelca Oresta Dubaya. 

Výstava Oresta Dubaya vo Vihorlatskom múzeu v Humennom (23 fotografií)
HUMENNÉ. Grafik, maliar, sochár, ilustrátor, pedagóg, významná osobnosť zakladateľskej generácie slovenských grafikov, pozoruhodná tvorivá individualita a vzácna ľudská bytosť Orest Dubay sa narodil 15. augusta pred sto rokmi v dnes už neexistujúcej obci Veľká Poľana v Sninskom okrese.

Vo Vihorlatskom múzeu (VM) pripravili na počesť tohto výročia výstavu diel umelca.

„Výstava je radená chronologicky. Vystavujeme ranú, vrcholnú a neskorú tvorbu majstra Dubaya. Z ranej tvorby si návštevníci môžu všimnúť predovšetkým maľby, plastiky a tiež grafiky. Z neskoršej tvorby sú to predovšetkým ilustrátorské práce a práce pre architektúru,“ povedala historička umenia a kurátorka výstavy Dana Kataniková.

Majster Dubay venoval v roku 1989 vtedy Okresnému vlastivednému múzeu v Humennom takmer 800 svojich diel, ako inšpiratívny dar múzeu v rodnom kraji.

Od roku 1994 nesie múzejná galéria čestný názov Galerijná sieň Oresta Dubaya. V tomto roku si pripomíname 25 rokov jej existencie.

Vystavili aj osobné veci umelca
Súčasťou výstavy sú fotografie umelca. Na výstavu ich zapožičala rodina Dubayovcov.

„Zachytávajú jeho detstvo a neskoršie roky. Máme tu tiež ukážky jeho osobnej korešpondencie s Kolomanom Sokolom, bol jeho asistentom. Po odchode Sokola z vlasti si písali, o svojom asistentovi sa vyjadroval veľmi pochvalne,“ dodala Kataniková.

Synovia Juraj, architekt, a Orest ml., umelec, zapožičali na výstavu aj osobné predmety umelca - okuliare, rydlá, škatuľky od cigariet, pohľadnice i maliarsky stojan.

Volali ho tatko
Výtvarné vlohy zdedil všestranný umelec Orest hlavne po mame.

Manželka Anna rada fotografovala. Jej zábery mu neraz poslúžili ako inšpirácia k tvorbe. Umelecké vlohy zdedili aj obaja synovia a ich deti.

„Bol celistvou osobnosťou. Bol veľký umelec i veľký človek. Ľudský po všetkých stránkach. Jeho študenti ho volali tatko, mal k nim výnimočný vzťah. Držal celú rodinu pokope a nikdy nezabudol na svoje rusínske korene,“ zaspomínala si na štvrtkovej vernisáži jeho nevesta Marta Dubayová.

Priznala, že jej manžel Juraj sa modlil Otčenáš po rusínsky a k Veľkej noci u nich patril tradičný pozdrav Christos voskres!

Miloval hudbu a šach
Orest Dubay chvíle voľna venoval záhrade.

Miloval hudbu, zvlášť si obľúbil pravoslávne spevy. Hrával na husliach, neraz ho na klavíri sprevádzal starší syn Juraj, nevesta Marta hrala na husliach.

„Dodnes ich opatrujeme. Obľuboval šach. So synmi mal vždy rozohrané partie a pokračovali v nich,“ povedala.

Stretávajú sa pri studni
Umelec bol hrdým Rusínom. Počas návštev rodného kraja chodieva rodina k studni Oresta Dubaya.

„Studňa bola pred farou vo Veľkej Poľane. Pred pár rokmi ľudia zistili, že nebola podľa príkazu zasypaná. Zohnali peniaze, vyčistili ju, vysvätili, umiestnili tam panely o živote umelca. Zachovali sa aj ruiny chrámu, v ktorom kázal otec Oresta Dubaya,“ dodala pani Marta. Pri studni pobudli aj v deň vernisáže.

Kniha je, chceli by aj film
Vihorlatské múzeum vydalo pri príležitosti stého výročia narodenia umelca publikáciu o jeho živote a bohatej tvorbe. Text je aj v angličtine a rusínčine.

Riaditeľ VM Vasil Fedič zdôraznil, že ide o vyvrcholenie dlhoročného projektu predstavovania slávnych a významných rodákov.

„Mimoriadne vzácnou je kapitola o jeho osobnom živote. Za spoluprácu ďakujem jeho synom,“ dodala Kataniková, autorka publikácie.

Ambíciou múzejníkov je natočiť o živote a tvorbe Dubaya film.

Marta Dubayová vyjadrila želanie rodiny, aby Vihorlatské múzeum diela umelca zdigitalizovalo.

„Sú to vzácne originály. Dostali by sa tak do sveta,“ dodala.

Výstava potrvá do 31. októbra.


O umelcovi
Orest Dubay (1919 – 2005) sa narodil ako najmladšie zo siedmich detí v rodine gréckokatolíckeho kňaza v neskôr zatopenej obci Veľká Poľana. Rok po narodení najmladšieho dieťaťa otec odišiel na misie do Ameriky. Domov sa vrátil až keď mal Orest 16 rokov.

Gymnaziálne štúdiá začal v Prešove a dokončil v Mukačeve.

Neskôr navštevoval Oddelenie kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Po ukončení štúdií pôsobil ako asistent Kolomana Sokola.

Samostatne učiť začal na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, následne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 1968 – 1971 pôsobil ako jej rektor.

Svoju tvorbu prezentoval na mnohých kolektívnych výstavách po celom svete, napríklad v Benátkach, Sao Paule, Moskve či Viedni.

Absolvoval viacero študijných ciest, napríklad do Švédska, Fínska, Švajčiarska, Bulharska, Ruska, Číny, Iraku, Egypta, atď.

V roku 1969 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1977 čestný titul národný umelec. Za svoju prácu získal množstvo ocenení, medzi ktorými sú zvlášť významné 1. cena v súťaži k 10. výročiu SNP (1954), strieborná medaila v súťaži Mier svetu v Lipsku (1959), 1. cena v súťaži k 15. výročiu oslobodenia ČSR (1960), Veľká cena na Bienále grafiky v Banskej Bystrici (1977), cena Ex aequo súčasnej slovenskej grafiky v Banskej Bystrici (1981) a iné.

Dubayov výtvarný záber bol mimoriadne široký a mnohovrstevný. V začiatkoch i na konci umeleckej aktivity inklinoval k maliarstvu, kresliarstvu a sochárstvu. Jadro jeho tvorby však spočívalo v grafickom médiu. Okrem toho sa venoval ilustrátorskej činnosti a tvorbe diel pre architektúru.

Rád experimentoval. V grafickej tvorbe sa pohyboval od drevorezu, drevorytu, linorezu, linorytu cez litografiu, lept, až po mezzotintu, suchú ihlu, akvatintu.

Rovnako rôznorodo pristupoval k témam svojich diel. Úvodná fáza priniesla zaujatie modernými motívmi commedie dell´arte, ženskými figúrami a partizánskou tematikou. Vo veľkej miere znázorňoval protivojnové, civilistické, pracovné motívy, či diela spracovávajúce tému rodiny a vzťahov.

Dubay si po celý život volil motívy, ktoré rezonovali aktuálnym dianím a podnecovali k etickým a filozofickým úvahám. Často prostredníctvom nich upozorňoval na nebezpečenstvo civilizácie a vojny.

Okrem spoločenských tém bola pre umelca významným motivickým okruhom príroda.


Jana Otriová

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22190879/oresta-dubaya-volali-studenti-tatko-narodil-sa-pred-sto-rokmi.html

Foto:
Výstava je venovaná storočnici narodenia umelca Oresta Dubaya. 
Zdroj: Jana Otriová

Aktuality

Zobraziť všetky
31.07.2020

PRED 100 ROKMI... (VII) 100. výročie spoločného štátu ČECHOSLOVÁKOV a RUSÍNOV. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR

Môže Vás tiež zaujímať:   MÚZEUM V KNIHÁCH Československý svet v Karpatoch     https://www.rusyn.sk/ceskoslovensky-svet-v-karpatech-ceskoslovensky-svet-v-karpatoch-cechoslovackyj-svit-v-karpatach/ Československý svet v Karpatoch 2   http…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.07.2020

Uchádzame sa o Vašu priazeň. 2% z Vašich daní pre aktívnych Rusínov

V roku 2019 sme aj vďaka Vašej podpore: - zaznamenali ďalšie životné príbehy Rusínov v rámci projektu ORAL HISTORY, - zorganizovali  Stretnutia pri... s premiérou vlastného dokumentárneho  filmu V osídlach veľmocí    (tento nás dokument odv…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.07.2020

Koronavírusom sa na východe nakazilo až 26 ľudí

Najvyšší denný nárast zaznamenali v okrese Prešov. VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Počet pozitívnych prípadov na Slovensku opäť prudko stúpol. V stredu laboratóriá vyšetrili 2 284 vzoriek, z ktorých pozitívne vyšlo 53 testov. Vyšší denný prírastok …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.07.2020

Karikaturista Fedor Vico: Mne je jedno, za akej vlády kreslím

Ani v časoch pandémie karikaturistu Fedora Vica zmysel pre humor neopúšťa. Napríklad nakreslil, ako v dedinke pri Snine vírus napadol Rusnáka a teraz je vírus v dvojtýždennej karanténe. Máte 75 rokov. Ako ste prežívali ťažké časy pandémie? …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
03.07.2020

Problémový Solej končí na Najvyššom súde. Po návrate z péenky ho vyhodili

Problémový Solej končí na Najvyššom súde. Po návrate z péenky ho vyhodili Konanie bývalého kancelára súdu prešetruje polícia. BRATISLAVA. O trištvrte roka si dokázal predĺžiť pobyt na Najvyššom súde jeho bývalý kancelár Ivan Solej. Z vy…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
03.07.2020

Ivan Pop: Osobnosti našich dejín - PÍKA Heliodor

PÍKA Heliodor (* 3.7.1897 Štítina,  † 21. 6.1949 Plzeň), český generál. Studoval na českém gymnáziu v Opavě. Za 1. světové války důstojník čs. legie v Rusku a ve Francii. V letech 1926-27 vystudoval vysokou školu válečnou v Paříži, 1932-37 čs. v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujo Vasyľ:
-Tot, chto vydyž kolo sebe 80procent samych durakiv a trapyť sja z toho - to gluboko neščastlyvyj čolovik.
-Tot, chto vydyž kolo sebe 80procent samych durakiv a chosnuje z toho - to bohatyj i ščastlyvyj čolovik!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať