Pamätník na Dukle už má bronzovú sochu československého vojaka

02.07.2015

Pamätník československého armádneho zboru v Duklianskom priesmyku má definitívne podobu, akú mal v roku 1949 podľa architektonického návrhu architekta Jozefa Grusa.
 
28 metrov vysoký pamätník je súčasťou cintorína, kde je pochovaných 565 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Na predpolie pamätníka vlani v októbri osadili vernú kópiu pôvodnej sochy československého vojaka, ktorá sa, žiaľ, nezachovala. Sochu v deň osláv 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie slávnostne odhalil prezident republiky Andrej Kiska a jeden z priamych účastníkov bojov v Karpatsko-duklianskej operácii. Pripomeňme, že socha československého vojaka bola na predpolí pamätníka pri jeho postavení v roku 1949. Jej autorom bol český autor Jan Vítek. V päťdesiatych rokoch minulého storočia bola odstránená a zničená. Na určitý čas ju nahradilo súsošie dievčaťa, ktoré odovzdáva kyticu sovietskemu vojakovi v prítomnosti československého armádneho zboru od sochára Josefa Malejovského. V roku 1964 na predpolie pamätníka bolo osadené súsošie Žalujem od akademického sochára Jána Kulicha. Toto súsošie zobrazovalo matku, ktorej žiaľ tíši vojak Červenej armády.
 
Ako sme už spomínali, už vlani v októbri počas osláv Karpatsko-duklianskej operácie odhalili vernú kópiu pôvodnej sochy, no ani tá nebola definitívna. „Každý, ktorá pozná sochárske postupy, vie, že to takto prebieha. Najprv sa robí forma, sadrový odliatok a až postupne originál socha,“ vysvetlil riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič. Epoxidový model sochy československého vojaka bol predzvesťou toho, že socha bude o pár mesiacov taká, aká v skutočnosti bola. Tak sa aj stalo. Hoci na pohľad vyzerá nová socha, než tá, odhalená vlani v októbri, v skutočnosti je predsa len iná. 
 
„Táto socha je vyrobená z bronzu a bude tu už navždy, pretože doteraz tu bol model, ktorý bol použitý pri slávnosti,“ ozrejmil autor sochy, sochár Peter Mészároš. Bronzovú sochu československého vojaka vyrábali na základe dobových fotografií a už spomínaného epoxidového modelu. Na veľkom prívesnom vozíku sa osobným autom ju na Duklu viezli 414 kilometrov. Uložená bola na vreciach plnených slamou a na matracoch a zabezpečená tak, aby sa počas prepravy ani len trochu nepohla. Všetko však prebehlo bez najmenších problémov, nielen preprava, ale i samotná inštalácia sochy. „Táto bronzová socha je pevne ukotvená, bude tu, dúfajme, že stáročie. Váži 700 kíl a nie je možné ju odmontovať,“ vyhlásil sochár Peter Mészároš. Najprv však z predpolia pamätníka za pomoci žeriava odstránili spomínanú epoxidovú sochu, a potom rovnako za pomoci žeriava osadili tú bronzovú. „Treba to udržiavať, treba tie pamiatky chrániť,“ povedal jeden z obyvateľov Vyšného Komárnika.
 
Československý vojak na predpolí pamätníka dáva poctu zbraň a vzdáva úctu padlým spolubojovníkom. Hodnota sochy - vernej kópie tej pôvodnej, ktorá sa nezachovala, sa vraj vyčísliť nedá. „Pre nás je to hodnota morálna. Navrátili sme pamätník do stavu z roku 1949, nielen touto sochou, ale i odkrytím pôvodného štátneho znaku na vrchu pamätníka, čo sme zrealizovali už skôr, ale i celkovou opravou pamätníka ako takého,“ dodal riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič.
 
Dočasná socha v Duklianskom priesmyku takisto zostáva. Na pamiatku ju umiestnili do priestorov vyhliadkovej veže, kde je okrem iného umiestnené aj súsošie Žalujem od Jána Kulicha a pribudne tam aj kompletne zrenovované lietadlo AVIA B-33, ktoré bolo po vojne vyrobené v Československu v licencii Iljujšin. Toto lietadlo roky stálo a chátralo na podstavci pri Nižnom Komárniku a za dva roky ho leteckí mechanici vrtuľníkového krídla v Prešove dali do takmer letushopného stavu.
 
(ps)

Aktuality

Zobraziť všetky
29.06.2025

Zmluva, ktorá dramaticky zmenila dejiny Rusínov: 80 rokov od straty Podkarpatskej Rusi

  По русинськы, русин ТУ: #rusyn                    In English, english HERE:  #engl. Historická dohoda medzi Československom a Sovietskym zväzom z roku 1945 ukončila kapitolu rusínskej prítomnosti v rámci ČSR a otvorila cestu k nové…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

VOLOŠIN Augustin (*1874 †1944)

VOLOŠIN Augustin (*17. 3. 1874 Kelečín, dnes Ukrajina – †19. 7. 1945, Lefortovská věznice, Moskva, Rusko), řeckokatolický duchovní, pedagog, publicista, rusínský politik ukrajinského směru. Studoval na reálném gymnáziu v Užhorodě (1883–1892), teol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

BENEŠ Edvard (*1884 †1948)

BENEŠ Edvard (*28. 5. 1884 – †13. 9. 1948), český a československý politik a diplomat, ministr zahraničí ČSR (1918–1935), prezident ČSR (1935–1938), prezident v exilu (1940–1945), prezident ČSR (1945–1948). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

​​​​​​​TURJANICA Ivan (*1901 †1955)

TURJANICA Ivan Ivanovič (*25. 5. 1901 Rjapiď, dnes Ukrajina – †27. 3. 1955 Užhorod, Ukrajina), komunistický politik. Původním povoláním kominík. V roce 1917 narukoval do rakousko-uherské armády, po rozpadu monarchie se zapojil do komunistického …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

Keď si Stalin odhryzol z Československa: Pri Podkarpatskej Rusi sa ukázalo, o čo mu naozaj ide

ANDREJ ŠIMONČIČ ( jún 2020 ) Snahu obnoviť po druhej svetovej vojne Československo v jeho predmníchovských hraniciach pred 75 rokmi definitívne pochoval podpis zmluvy, ktorou sa územie Podkarpatskej Rusi stalo súčasťou Sovietskeho z…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.06.2025

Osvobození, nebo okupace?

prof. Ivan Pop V propagandistické válce, kterou Rusko rozpoutalo jako součást hybridní agrese proti Ukrajině, se čas od času objevuje také problematika Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny). Ruští propagandisté pro…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Mamko, mamk... tam u naši kopi sina - holy ľude...! kričiť Marčika na Parasku.
-To naisto dajaky dykune, ďivočko moja...!
-Hej, teta može i dyka, ale ňaňko náš - domašňij...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať