Poďakovanie speváckej  ikone - MÁRII  ČOKYNOVEJ

20.05.2019


HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín v minulom týždni vydalo CD “Piesne Márie Čokynovej”. Obsahuje najkrajšie a najobľúbenejšie skladby výnimočnej rusínskej speváčky, ktoré na jej počesť naspievali jej priatelia z Folklórneho súboru (FS) Chemlon Humenné a Súkromnej umeleckej školy Kudlovská – členovia speváckych skupín Bosoročky, Hačure a ich sólisti - Ľudovít Džubák, Vanda Marinčáková, Lívia Husťáková, Daniela Kerekaničová, Tamara Volochová, Viktória Kováčová a Veronika Andiľová. Bola pre nich veľkým speváckym, ale aj ľudským vzorom.

MÁRIA ČOKYNOVÁ (1947-2010) z Uble patrila a ešte i po svojej smrti stále patrí k najvýraznejším a doteraz neprekonaným osobnostiam rusínskeho spevu na Slovensku. Spev nikdy neštudovala, ale rusínsku ľudovú kultúru nasávala v rázovitom prostredí rodnej obce pri poľných prácach, počas rodinných a dedinských sviatkov. Jej prvou „učiteľkou“ a veľkým vzorom bola stará mamka Helena Palivodová a neskôr členky speváckej a zvykoslovnej skupiny Ubľanka, v ktorej pôsobila a istý čas ju aj viedla. Jej obrovský hlasový fond, neprekonateľné štýlové prevedenie, prirodzená muzikalita, spevácka inteligencia a interpretačná kreativita ju priviedli k spolupráci s vedúcim ľudovej hudby FS Chemlon Humenné Miroslavom Kerekaničom, ale i s hudobnými redaktormi Slovenského rozhlasu v Košiciach Františkom Slavkovským a Milanom Rendošom. Výsledkom boli mnohé rozhlasové nahrávky a nakoniec aj účinkovanie s Anderom z Košíc a ľudovou hudbou FS Chemlon Humenné v humorno-hudobnej televíznej relácii televízie Markíza Anderov rebriňák.

Bola speváckym zjavom, ktorý obohacoval dušu poslucháčov na mnohých festivaloch a hudobných podujatiach na Slovensku a v zahraničí. Nebála sa ani umeleckej konfrontácie a pravidelne sa zúčastňovala na postupových speváckych súťažiach. Bola laureátkou viacerých podujatí - festivalu zemplínskych ľudových spevákov Zempľin špiva, festivalu rusínskej ľudovej piesne Spevy môjho rodu, ale jej najväčším úspechom bol titul laureáta celoslovenskej súťaže hudobného folklóru v kategórii sólo-duo spev v Banskej Bystrici. Jej piesne znejú vo viacerých projektoch FS Chemlon Humenné – v tancoch z ubľanskej a uličskej doliny, speváckych blokoch, ale i na CD mužskej speváckej skupiny -„Hačure II.“, „Na zbojníckej svadbe“, „Ruthenyka“, na profilovom CD Ľudovíta Džubáka „Dolu našim valaľikom“ a dokonca v minulom roku jej piesne na svoje CD nahrali členovia krajanského súboru Nadejě v Paríži vo Francúzsku. Mala rada deti, najmä tie, ktoré spievajú.

Sama osobne pripravovala ubľanských detských spevákov na postupové súťaže a na časti festivalov Spevy môjho rodu a Zempľin špiva. Hudobný podklad na CD nahrali hudobníci ľudovej hudby FS Chemlon pod vedením primášky Mgr. art. Vierky Hajdukovej, výber, úprava piesní a hlasová príprava Miroslav Kerekanič, zvuková réžia Sergej Dolgoš, hudobná réžia Miroslav Kerekanič a Miroslav Dzijak. V roku 2020 uplynie 10 rokov od smrti Márie Čokynovej. Tento projekt je jedným z viacerých Vihorlatského múzea, FS Chemlon a Súkromnej umeleckej školy Kudlovská k zachovaniu pôvodnej rusínskej, ale i zemplínskej kultúry, v tomto prípade ubľanskej pesničky, ale zároveň aj pripomenutím si skutočnej celebrity rusínskej i zemplínskej kultúry Márie Čokynovej, speváčky celoslovenského významu a poďakovaním sa jej za to, že vôbec bola, že sme mali možnosť sa s ňou stretávať, počúvať a učiť sa z jej spevu, poďakovaním za naše umelecké, ale i ľudské obohatenie. „Marko, ďakujeme!!!“

Miroslav Kerekanič

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, ja hruba od tebe...
-Jak to možlyve, vaď iši zme dovjedna any ne spaly...
-Ja sama v šoku...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať