Pravoslávie. Ukrajinská pravoslávna cirkev sa osamostatnila od Moskovského patriarchátu

04.06.2022


Prerušila vzťahy s Ruskom a deklarovala „úplnú nezávislosť“. Médiá to označili za historický krok voči ruským duchovným autoritám.

Ukrajinská pravoslávna cirkev (UPC) spadajúca pod Moskovský patriarchát v piatok oznámila, že prerušuje vzťahy s Ruskom pre jeho inváziu na Ukrajinu, pričom deklaruje svoju „úplnú nezávislosť“ a osamostatnenie.

Informuje o tom agentúra AFP, ktorá to označila za historický krok voči ruským duchovným autoritám. UPC však oficiálne nevyhlásila svoju autokefáliu, upozornil ukrajinský portál The Kyiv Independent.

„Nesúhlasíme s postojom moskovského patriarchu Kirilla... k vojne,“ uviedla UPC vo vyhlásení. Zverejnila ho po zasadnutí svojej rady zameranom na agresiu Ruska voči Ukrajine, na ktorom vyhlásila „plnú nezávislosť a autonómiu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi“.

Na zasadnutí boli podľa agentúry Kathpress biskupi, kňazi, rehoľníci, ale aj laici. Pre ruskú cirkev by bola strata ukrajinskej vetvy s miliónmi veriacich a duchovných ťažkou ranou.

Komplikované a neexistujúce vzťahy
„Snem odsudzuje vojnu ako porušenie Božieho prikázania ‚Nezabiješ!‘ a vyjadruje sústrasť všetkým, ktorí trpia v tejto vojne,“ uvádza sa vo vyhlásení, podľa ktorého boli vzťahy UPC s moskovským vedením od vyhlásenia stanného práva na Ukrajine „komplikované alebo neexistujúce“.

Snem zároveň apeloval na ukrajinské úrady a orgány Ruskej federácie, aby pokračovali v mierových rokovaniach a hľadali „silné a rozumné slovo, ktoré by mohlo zastaviť krviprelievanie“.

Na zasadnutí rozoberali aj novú pastoračnú výzvu, keďže počas troch mesiacov vojny z Ukrajiny odišlo do zahraničia asi šesť miliónov ľudí. Podľa Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi ide najmä o Ukrajincov z južných, východných a stredných oblastí krajiny.

Cirkev dostávala v poslednom období žiadosti o zriadenie ukrajinských pravoslávnych farností v zahraničí. Súvisí to so skutočnosťou, že mnohí veriaci zostanú natrvalo za hranicami a na Ukrajinu sa nevrátia.

Snem je podľa vyhlásenia presvedčený, že „Ukrajinská pravoslávna cirkev nemôže nechať svojich veriacich bez duchovnej starostlivosti“. Rada cirkvi zároveň prisľúbila zriadenie „cirkevných spoločenstiev“ mimo ukrajinského územia.

Putinova invázia a jej podpora zo strany Kirilla stavali Moskvou podporovanú cirkev na Ukrajine do čoraz neistejšej pozície. Stovky jej kňazov podpísali v uplynulých týždňoch otvorený list s výzvou, aby Kirilla postavili pred cirkevný tribunál.

Hlava Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, metropolita Onufrij, osobne nevystúpil proti svojmu „šéfovi“ v Moskve, od začiatku invázie však vyjadruje jasnú podporu ukrajinskej armáde a pravidelne vystupuje s kázňami o jej padlých vojakoch.

Ukrajinská cirkev pod tlakom, reagujú z Moskvy
Tlačový tajomník moskovského patriarchátu Vladimír Legoida prostredníctvom telegramového účtu vyhlásil, že zatiaľ „nedostali žiadne oznámenie od Ukrajiny“. Povedal, že sa v Moskve modlia za zachovanie jednoty ruskej cirkvi.

„Ukrajinská pravoslávna cirkev je vo veľmi ťažkej situácii a je pod tlakom z rôznych strán – od úradov, schizmatikov, nacionalisticky zmýšľajúcich predstaviteľov určitej časti verejnosti, médií,“ napísal Legoida.

Dodal, že v situácii, keď sa „vonkajšie sily snažia zničiť jednotu Ruskej pravoslávnej cirkvi“, by bolo zo strany Moskovského patriarchátu „nezodpovedné púšťať sa do podrobného komentára k rozhodnutiam prijatým v samosprávnej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi“.

Moskovský patriarchát naďalej odmieta kritiku za postoj k vojne a podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby,“ vyhlásil arcibiskup Hilarion Alfejev, ktorý je vedúci oddelenia vonkajších vzťahov moskovského patriarchátu.

Putinovo úsilie zlyhalo, myslí si analytik
Bezpečnostný expert a publicista John Schindler upozornil, že práve politika Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi je pre Kremeľ jadrom problému. „Dnešná správa je zničujúcou ranou pre Putina, Kirilla a Ruskú pravoslávnu cirkev Moskovského patriarchátu,“ napísal Schindler na sociálnej sieti.

„Putinovo úsilie udržať Ukrajinu silou v ‚ruskom ortodoxnom svete‘ oficiálne zlyhalo,“ dodal.

Nemecká teologička a expertka na východnú Európu Regina Elsner označila rozhodnutie rady UPC za „pôsobivé“. Povedala, že ukrajinské pravoslávie sa tak oslobodí „od toxických účinkov Moskvy, aj keď cesta k náboženskému mieru na Ukrajine sa ešte len začína“, citovala ju agentúra Kathpress.

Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu bola dosiaľ oficiálne lojálna voči ruskému patriarchovi Kirillovi, ktorý vyjadril jasnú podporu ofenzíve prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine.

Na Ukrajine došlo v roku 2019 k ďalšiemu rozkolu pravoslávia, keď sa od moskovského vedenia v dôsledku krokov Kremľa v tejto susednej krajine  – anexie Krymu a podpory separatistov v Donbase – oddelila Pravoslávna cirkev Ukrajiny (PCU).

Nejednota v ukrajinskom pravosláví
Snem cirkvi vyjadril aj „hlboké poľutovanie nad nedostatkom jednoty v ukrajinskom pravosláví“. Kritizoval aj nedávne počínanie konštantínopolského patriarchu na Ukrajine.

Autokefálna, čiže nezávislá, Pravoslávna cirkev Ukrajiny pod vedením metropolitu Epifanija, založená s podporou ekumenického patriarchátu v Konštantínopole, stojí v protiklade s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, na ktorej čele stojí metropolita Onufrij.

Rada cirkvi však nevylúčila obnovenie dialógu s Pravoslávnou cirkvou Ukrajiny. Stanovila si však tri zásadné podmienky.

Po prvé, aby PCU zastavila konfiškovanie kostolov UPC a nútené presuny farností do ich pôsobnosti. Po druhé, aby si PCU uvedomila kanonický status, a po tretie, aby umožnila vyriešiť hierarchiu v cirkvi a zároveň obnoviť apoštolskú postupnosť svojich biskupov.

Juraj Brezáni

Zdroj:
https://www.postoj.sk/106891/ukrajinska-pravoslavna-cirkev-spadajuca-pod-moskvu-prerusila-vztahy-s-ruskom

Foto: 
Pravoslávni duchovní kráčajúci pred vojnou zničeným chrámom. 
Zdroj:Twitter

Aktuality

Zobraziť všetky
30.06.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.06.2022

Výsledky sčítania týkajúce sa národnosti a ďalšej národnosti zrátajú

Interpretácia sčítania bude podkladom aj pre rozšírenie zoznamu obcí, v ktorých majú príslušníci národnostnej menšiny právo používať v úradnom styku menšinový jazyk. Výsledky v Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 týkajúce sa národno…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.06.2022

Prešov. Pozvánka do múzea

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove pripravuje výstavu „Rusíni v zbierke obrazov Petra Mikulu“. Zberateľstvo je ušľachtilým a krásnym koníčkom. Hoci si to neuvedomujeme, zberateľmi sme vlastne skoro všetci. Obrazne povedané, už od Noema…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.06.2022

Objavte Poloniny: Zažite rusínsku svadbu aj panenskú prírodu

Poloniny sú najtmavšou oblasťou na Slovensku. Pre mestského človeka znejú Poloniny priam exoticky. Aj ho lákajú, aj tak trochu strašia. Je to príliš veľké neznámo. Ale najvýchodnejší národný park na Slovensku treba zažiť. A raz nestačí. A …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.06.2022

V obci Miroľa si pripomenuli 450. výročie prvej písomnej zmienky

V obci Miroľa si v nedeľu 5. júna pripomenuli 450. výročie prvej písomnej zmienky o  obci. Po dlhšej dobe obec znovu ožila, pretože do nej smerovalo veľké množstvo ľudí z blízkeho, ale aj vzdialenejšieho okolia, ktorí prišli podporiť túto jedinečn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.06.2022

Jubilujúci Jozef Rodák

  PaedDr. Jozef Rodák, 13.6.1943, Krajná Poľana, okr. Svidník. historik, dlhoročný riaditeľ Vojenskélho múzea vo Svidníku V roku 1947 sa jeho rodičia presťahovali do obce Dobroslava vo svidníckom okrese, kde prežil detstvo a mladé roky. Je abs…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Žviduje sja ujko Vasyľ svojoho znamoho-policajta?
-A teper ťažko bŷty policajtom?
-Bars ťažko, nova doba, nova technika, reforma, vedomosty, boj z korupcyjov a iši nam i pyšťkŷ (pyšťalkŷ) vzjaly...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať