Pred 70 rokmi bola Prešovským soborom zrušená gréckokatolícka cirkev

28.04.2020


Spomienkové akcie sa presúvajú na neskorší termín.

PREŠOV. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v utorok pripomenula 70. výročie takzvaného Prešovského soboru, ktorým oficiálne a verejne vyvrcholila likvidácia gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu.

Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, sobor sa uskutočnil 28. apríla 1950 v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Bol na ňom prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do pravoslávnej cirkvi.

„Manifest ‚zrušil‘ jednotu gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíkov ‚láskavo‘ prijal pod svoju právomoc,“ pripomenul Pavlišinovič.

Akcia P

Ako ďalej dodal, na zhromaždenie nasmerovali straníkov, študentov, milicionárov, ale napríklad aj ženy, ktoré išli do Prešova na trh.

Násilne naň priviezli aj viacerých gréckokatolíckych kňazov.

ŠtB odviedla z prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa zadným vchodom do väzenia prešovského gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý sa stal mučeníkom komunistického režimu.

„Prešovský sobor bol vopred zinscenovaným zhromaždením, následkom ktorého bola gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákon. Bol to násilný zásah, známy ako Akcia P. Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich,“ zdôraznil Pavlišinovič.

Obnovená až po Pražskej jari

Všetok majetok gréckokatolíckej cirkvi sa previedol na pravoslávnu cirkev.

Gréckokatolícki kňazi boli najprv rôznymi sľubmi, neskôr násilne, presviedčaní, aby opustili svoju cirkev.

„Pretože v drvivej väčšine odolali nátlaku, boli uväznení a vyvezení do českého pohraničia so zákazom pobytu na Slovensku,“ uviedol Pavlišinovič s tým, že gréckokatolícka cirkev potom celých 18 rokov oficiálne neexistovala.

„Pretrvávala však v podzemí, vo svedectve jej biskupov, kňazov a mnohých veriacich. Jej činnosť bola obnovená až po Pražskej jari v roku 1968, ale po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a následnej normalizácii bola až do Nežnej revolúcie v roku 1989 štátnou mocou iba trpená,“ dodal.

Tabuľa pripomenie dve výročia

Sedemdesiate výročie tzv. Prešovského soboru malo byť sprevádzané viacerými spomienkovými udalosťami, ktoré sa však vzhľadom na aktuálnu situáciu neuskutočnia v plánovanom termíne.

V deň výročia bola pripravená slávnosť odhalenia pamätnej tabule na múre leopoldovskej väznice, kde na následky fyzického a psychického týrania zomrel dnes už blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič.

Toho po sobore vo vykonštruovanom procese odsúdil komunistický režim na doživotie, stratu všetkých občianskych práv a finančnú pokutu 200-tisíc korún za velezradu a špionáž.

Zomrel v deň svojich 72. narodenín 17. júla 1960.

Pamätná tabuľa tak bude pripomínať obe výročia – 70. výročie zrušenia gréckokatolíckej cirkvi a 60. výročie úmrtia mučeníka tejto cirkvi.

Odhalenie tabule bolo pripravované v úzkej spolupráci Prešovskej archieparchie a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, keďže biskup Gojdič sa počas 2. svetovej vojny podieľal na záchrane množstva Židov žijúcich na území vtedajšieho Slovenského štátu.

Za túto záchranu mu bol in memoriam udelený titul Spravodlivý medzi národmi a taktiež pamätná medaila, na ktorej sú vyrazené slová zo židovského Talmudu: „Ten, kto zachráni jeden ľudský život, zachráni svet“.

Spomienkové slávnosti sa presúvajú

Okrem odhalenia pamätnej tabule na leopoldovskej väznici sa mala v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity uskutočniť vedecká konferencia venovaná osobnosti biskupa Gojdiča.

Smutnému výročiu mala byť venovaná aj medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa mala 30. apríla uskutočniť na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.

Súčasťou programu konferencie malo byť odhalenie pamätnej tabule na budove PKO – Čierny orol, teda na mieste, kde sa pred sedemdesiatimi rokmi takzvaný Prešovský sobor zinscenoval.

„Vzhľadom na pokračujúci zákaz zhromažďovania a trvanie opatrení, ktoré zaviedli inštitúcie verejnej správy, sa všetky tieto spomienkové slávnosti posúvajú na neskorší termín,“ dodal Pavlišinovič.

SITA

Zdroj: 

https://presov.korzar.sme.sk/c/22393339/pred-70-rokmi-bola-presovskym-soborom-zrusena-greckokatolicka-cirkev.htm

Foto:
Biskupi Gojdič a Hopko v Stropkove 4. septembra 1949. 
(Zdroj: Archív prešovského arcibiskupstva)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Pohlavnyj organ chlopa, štafetovyj kolyk žyvota...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať