Prieskum nepotvrdil, že by sa vakcín najviac báli na východe. Sputniku V veria najmä dôchodcovia a naši Maďari

04.05.2021


Prieskum Focusu pre Markízu ukazuje, že len zhruba sedem percent ľudí hovorí, že veria iba Sputniku. To neznamená, že by sa ním dali aj zaočkovať, veľká časť z nich sa očkovať nechce.

Dôvera v očkovanie je na Slovensku stále vyššia, zaočkovať by sa dalo vyše 60 percent ľudí, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre diskusnú reláciu Na telo s Michalom Kovačičom na prelome apríla a mája urobila agentúra Focus.

Detailnejší pohľad na dáta nám ukazuje, že s odhodlaním zaočkovať sa iba Sputnikom V a žiadnou inou vakcínou to nie je zďaleka také ružové, ako sa to na prvý pohľad zdá. A tiež prieskum neukazuje, že by obyvatelia na východe krajiny menej verili vakcínam ako inde.

Doteraz dostalo aspoň prvú dávku 1,14 milióna obyvateľov Slovenska a záujem v čakárni výrazne nerastie. Bývalý šéf NCZI Róbert Suja odhadol, že môžeme mať problém prekročiť aj hranicu zaočkovanosti 40 percent.

Prípad Sputnik: Jediný prijateľný len pre 7 percent
Sputnik V je jedinou prijateľnou vakcínou len pre 7,3 percenta opýtaných, vyplýva z prieskumu.

Focus respondentom kládol nasledovnú otázku: V prípade, že budú na Slovensku dostupné nasledujúce vakcíny, do akej miery by bolo pre Vás prijateľné nechať sa nimi zaočkovať? Anketári menovali vakcíny od firiem Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson vakcínu Sputnik V a čínsku vakcínu Sinopharm, ktorá u nás nie je schválená a ani dostupná.

Jasným víťazom bola vakcína od Pfizeru, ktorá je úplne či skôr prijateľná pre 71,1 percenta opýtaných, nasledoval Sputnik (60,2 percenta), Moderna (58,8), Johnson & Johnson (56,3), AstraZeneca (29,4) a Sinopharm (24,6).

„Okrem prijateľnosti jednotlivých vakcín sme v danom mesiaci vypočítali aj kombinovanú premennú vo vzťahu ku Sputniku,“ vysvetľuje riaditeľ Focusu Martin Slosiarik. Tá podľa neho ukazuje, či je pre respondentov prijateľný len Sputnik, či je prijateľná len iná vakcína ako Sputnik, alebo či je prijateľný Sputnik a aj iná vakcína, prípadne ani jedna.

„Tieto dáta ukazujú, že napriek tomu, že stúpla celková prijateľnosť Sputnika z 53 na 60 percent, tak zároveň poklesol podiel respondentov, pre ktorých je prijateľný len Sputnik z 10,8 na 7,3 percenta.“ Tento pokles je výrazný, keďže je až tretinový.

Sociológ Slosiarik pri týchto číslach upozorňuje, že nevieme povedať, či by sa ľudia, ktorí pripúšťajú len Sputnik, ním aj skutočne zaočkovali, keby bola táto vakcína k dispozícii, teda či by to zmenilo aj ich všeobecný postoj k očkovaniu. Zo siedmich percent ľudí, pre ktorých je Sputnik jedinou prijateľnou vakcínou, sa až dve tretiny dnes neplánujú dať zaočkovať, hovorí riaditeľ Focusu.

Kombinovaná premenná, ktorú Focus z výsledkov prieskumu vypočítal, ukazuje aj ďalšie zaujímavé číslo. Tých, čo sa chcú dať zaočkovať akoukoľvek inou vakcínou okrem Sputnika, je výrazne viac – až 24,8 percenta.

Kto verí Sputniku? Ako jednu z viacerých či ako jedinú možnú očkovaciu látku by ju prijali v oveľa vyššej miere slovenskí Maďari. Kým vo februári bol prijateľný pre 53,4 percenta Slovákov a 54,5 percenta Maďarov, v apríli išlo o 58,6 percenta Slovákov a až o 73,5 percenta našich Maďarov. Pre túto menšinu je tak teraz ruská vakcína prijateľnejšia než Pfizer. V susednom Maďarsku už Sputnikom očkujú a hovorí sa aj o možnosti očkovať zahraničných Maďarov.

Obľúbenosť Sputnika stúpa s vekom. Kým v kategóriách 18 až 34 ide o polovicu opýtaných, v kategóriách nad 55 rokov ide už o dve tretiny ľudí. Podobné je to aj pri ľuďoch, ktorí by sa dali zaočkovať výhradne Sputnikom. Kým u mladších ľudí ide v priemere o päť percent, pri najstarších vekových kategóriách už ide o dvojnásobok. Podobné rozdelenie platí aj pre príjmové kategórie – nižšie príjmy znamenajú aj väčšiu toleranciu k Sputniku – a najviac priaznivcov má ruská vakcína medzi voličmi Smeru a Hlasu, či medzi priaznivcami odídencov od Kotlebu, teda strany Republika.

V Košickom kraji veria AstraZenece viac ako v Bratislavskom
Podrobné dáta prieskumu Focusu pre Markízu ukazujú aj detaily poklesu popularity britsko-švédskej vakcíny AstraZeneca. Jej prijateľnosť sa od februára dramaticky znížila zo 42,6 na 29,4 percenta. Skôr alebo úplne neprijateľná je teraz až pre 65,8 percenta opýtaných. Dôvera v AstraZenecu klesá v podstate u všetkých skupín obyvateľov Slovenska.

Prieskum nepotvrdzuje domnienky, že za nižším záujmom o očkovanie na východnom Slovensku môže byť vyššia nedôvera k niektorým z vakcín. Naopak, v Košickom a Prešovskom kraji má vakcína Pfizer nadpriemernú dôveru a v Košickom kraji je nadpriemerne prijateľná aj AstraZeneca. V Prešovskom kraji ide o mierny podpriemer, nie však o zásadne nižšie číslo.

S AstraZenecou sa spájajú obavy z krvných zrazenín najmä pri mladších ľuďoch. Tí jej však dôverujú viac než najstarší občania, ktorým sa vôbec nepodáva. AstraZeneca je prijateľná pre tretinu ľudí z najmladších vekových skupín, ale len pre necelú štvrtinu kategórie 65 plus, pre ktorú u nás nebola nikdy určená, zahraničné štúdie ale pre ňu neukazujú žiadne zásadné vedľajšie účinky.

Keď sa na dôveru k vakcínam pozrieme podľa voličov strán, viac ako 40 percent dôveruje AstraZenece medzi voličmi všetkých štyroch strán koalície. Výrazne menšiu dôveru v ňu majú voliči opozičných strán Smer, Hlas a ĽSNS.

Miro Kern

Zdroj: 
https://dennikn.sk/2376940/prieskum-nepotvrdil-ze-by-sa-vakcin-najviac-bali-na-vychode-sputniku-v-veria-najma-dochodcovia-a-nasi-madari/?ref=suv

Aktuality

Zobraziť všetky
25.06.2021

Pozvánka do Starej Ľubovne

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni |kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja| si Vás dovoľuje pozvať na uvedenie publikácie do života Chorovody na Slovensku Mgr. Katarína Babčáková, PhD. 25. jún| 15.30 h Múzeum ľudovej ar…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.06.2021

Výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa alebo riaditeľky KULT MINOR pozná termíny vypočutí, mená uchádzačov a členov výberovej komisie

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) pokračuje v otvorených výberových konaniach, v ktorých hľadá najschopnejších odborníkov alebo najschopnejšie odborníčky do čela svojich organizácií. Budúci pondelok (21.6.) a utorok (22.6.) sa uskutoční neverejné …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.06.2021

Rusínský „Mnichov“: Podkarpatská Rus není jen nostalgie, ale 76 let českého nesplaceného dluhu

PETR JAVŮREK / analýza předseda Enfant terrible Tchéquie Zatímco Němce po válce Edvard Beneš odsunul z Československa bez haléře na západ a Maďary chtěl stejně tak bez haléře odsunout na jih, Rusíny rovnou odsunul se vším majetkem i celou je…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.06.2021

Optácia obyvateľov Zakarpatska v československo – sovietskych vzťahoch v rokoch 1945 - 1947

Permanentný vojnový konflikt a latentné etnické napätie, ktoré komplikujú situáciu na Balkáne v priebehu 90. rokov nás nútia zamyslieť sa nad tým, či opatrenia, ktorými sa svetové spoločenstvo snaží vyriešiť balkánsku krízu, sú efektívne a či ti…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.06.2021

Zaspomínal na svoje gymnaziálne časy

HUMENNÉ. Návštevy škôl po rokoch od ukončenia štúdia sú milou tradíciou študentov. Takto prišiel na svoje stredoškolské časy zaspomínať aj Štátny tajomník ministerstva do pravy a výstavy – Jaroslav Kmeť. Gymnázium armádneho generála Ludvíka S…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.06.2021

Historická Ruthénia nie sú iba Poloniny, park tmavej oblohy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA Za Sninou, povedia vám, sa začína iný svet. Z ciest miznú bilbordy, posledný je na výjazde z mesta, vyzýva ľudí, aby sa v sčítaní obyvateľstva prihlásili k rusínskej národnosti. Na obchodoch sú dvojjazyčné nápi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Novyna z Labirce:
U muzykalňi grupi "Via Gra" vŷminyly bass-gitarystu, bo mu visyl talent...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať