R4 potrebujeme dostavať až k poľskej hranici, reaguje Majerský na plán

17.05.2021


Neupauer: Roky čakáme na obchvat.

PREŠOVSKÝ KRAJ. Ministerstvo dopravy a výstavby nedávno zverejnilo harmonogram výstavby ciest. Sú v ňom spísané cestné komunikácie, ktoré sa majú v nasledujúcich rokoch stavať, prípadne dokončiť.

Pre Prešov to znamená, že by sa do niekoľkých rokov mohla nadobro odkloniť tranzitná nákladná doprava zo sídliska Sekčov.

Podľa viceprimátora Prešova Pavla Neupauera (KDH) cesty v Prešove nie sú na aktuálnu dopravnú záťaž stavané a vozidlá ich tak poškodzujú.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský (KDH) dokumentu vyčíta, že sa v ňom nevenuje dostatočná pozornosť úsekom R4.

Cesty v Prešovskom kraji
Ministerstvo určilo poradie, aké majú cesty na celom Slovensku. Vychádzalo pritom z dát o dopravnej intenzite a zo strategických zámerov v regiónoch.

„Harmonogram tieto priority usporadúva podľa možností štátneho rozpočtu pre každé rozpočtové obdobie a podľa realizovateľnosti. Je to dynamický dokument, ktorý sa v čase mení, no kritériá zostávajú objektívne a nestranné,“ vysvetľuje minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina).

V Prešovskom kraji budú dokončené najmä rozostavané stavby D1 Prešov, západ - Prešov, juh, R4 Prešov I. etapa a preložka cesty I/68 v obci Plavnica (Stará Ľubovňa).

Tesne pred vyhlásením verejnej súťaže je aj druhá etapa R4, ktorá pomôže najmä doprave v Prešove.

V kraji pôjdu v najbližších rokoch peniaze aj na ďalší úsek R4 Lipníky – Kapušany, na preložku cesty I/66 Huncovce – Kežmarok a do zoznamu sa dostala aj cesta Veľká Lomnica – Huncovce.

Eurofondy zase poslúžia na preložky ciest I/68 Sabinov a I/15 Stropkov.

Neupauer: Ešte tento rok
Veľká pozornosť sa v Prešovskom kraji doteraz upriamovala najmä na úseky R4, ktorá vedie až po hranice Poľska a odkláňala by dopravu z miest a obcí.

Po tom, ako bolo odkladané vyhlásenie súťaže na druhú etapu R4 Veľký Šariš - Kapušany, ktorá spolu s prvou etapou vytvorí celý severný obchvat mesta, Prešovčania zneisteli.

Nakoniec bol tento projekt zaradený do harmonogramu s tým, že bude financovaný v najbližších rokoch.

Rezort plánuje vyhlásiť súťaž v lete tohto roka a úsek by mohol byť dokončený v roku 2026.

„Najdôležitejšie je, aby ministerstvo vypísalo verejné obstarávanie ešte tento rok. Čím dlhšie sa to bude odkladať, tým to bude komplikovanejšie,“ hovorí viceprimátor Neupauer.

Podľa neho je akákoľvek časť vonkajšieho obchvatu mesta veľkým prínosom pre dopravu v meste, keďže komunikácie na sídliskách sú už poškodené.

Prvé zmeny už čoskoro
Momentálne sú vo výstavbe dva úseky obchvatu Prešova. Diaľničný obchvat má byť dokončený ešte tento rok a prvá etapa R4 Prešov – Veľký Šariš má byť podľa zmluvy hotová v marci 2023.

Podľa viceprimátora by sa tak už tohto roku mala dopravne odľahčiť ulica Obrancov mieru.
„Juhozápadný obchvat Prešova, ktorý je súčasťou diaľnice D1, a severný obchvat Prešova, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R4, sú pre naše mesto životne dôležité. Kým tieto komunikácie, vrátane druhej etapy severného obchvatu, nebudú dobudované, nepodarí sa nám dostať tranzitnú dopravu preč zo sídlisk a z vnútromestských ciest. Tieto cesty nie sú dimenzované na takúto záťaž. Tisícky kamiónov, ktoré denne prechádzajú cez Prešov, komplikujú dopravu, spôsobujú upchávanie hlavných ťahov, ohrozujú chodcov a poškodzujú naše komunikácie, ktoré nestíhame opravovať.“

Čakanie Prešovčanov
Viceprimátor nový systém plánovania výstavby diaľnic na základe dát víta.

„Dokument má určite svoje opodstatnenie, pretože je dôležité mať jasne zadefinované priority vo výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest na niekoľko rokov dopredu. Rovnako dôležité však bude, aby sa úseky ciest podľa harmonogramu aj reálne pripravovali a následne budovali. Prešovčania čakajú na dobudovanie diaľnic v našom regióne a obzvlášť mestských obchvatov už dlhé roky."

V harmonograme však podľa neho chýba príprava a dobudovanie celej R4 až po hranice s Poľskom.

„V harmonograme sa okrem druhej etapy R4 spomína iba úsek Lipníky – Kapušany, ktorý by chceli začať pripravovať na budúci rok. To však nestačí. Prešovský región potrebuje mať funkčnú celú R4 až po poľské hranice. “

Majerský: Odrádzame investorov
Nový spôsob plánovania výstavby rýchlostných ciest a diaľnic považuje za správny i župan Majerský. Zároveň pripomína, že netreba zabúdať na potreby východného Slovenska.

„Chýbajúca sieť diaľnic a rýchlostných ciest odrádza potenciálnych investorov od pôsobenia v tomto regióne, a tak prichádzame o potenciálne pracovné miesta. Práve zoznam priorít je dôležitý a jeho zostavenie považujeme za rozumný krok, avšak medzi kritériá výberu stavieb treba uviesť aj sociálne potreby s dopadom na ďalšie odvetvia súvisiace a nadväzujúce na dopravu a logistiku,“ hovorí Majerský.

Podľa predsedu je pre kraj najdôležitejšia dostavba rozostavaných úsekov R4 a výstavba nových úsekov v celej dĺžke až po hranicu s Poľskom.

„Taktiež považujeme za dôležité modernizovať a rekonštruovať cesty I. triedy na našom území, vítame rekonštrukcie cesty I/18 v úseku Prešov – Hanušovce nad Topľou. V rebríčku sa nachádzajú aj iné cesty I. triedy, avšak na nižších priečkach. Veríme, že modernizáciou by mohli prejsť aj úseky cesty I/21 a ďalšie, ktorých technický stav si to vyžaduje.“

Základné priority
V harmonograme vidí Majerský rezervy.

„Medzi základné nedostatky patrí nízka priorita úsekov R4, stavba je rozdelená do 10 úsekov, pričom sa mnohé nachádzajú nižšie a ich výstavbe aktuálne nie je prikladaná potrebná priorita. Veríme, že práve táto stavba by sa mala zaradiť medzi základné priority v celej dĺžke, vo všetkých úsekoch.“

Rovnako považuje pre Prešovský kraj za dôležité opraviť aj ďalšie úseky ciest.

„V rámci cestnej siete ciest I. triedy vidíme potrebu rekonštruovať cestu I/21 (Lipníky - Svidník - Vyšný Komárnik, pozn. red.) v niektorých úsekoch, doplniť ďalšie úseky na ceste I/77 (Spišská Belá – Svidník, pozn. red.), avšak teší nás, že v harmonograme sú úseky, ktoré si rekonštrukciu vyžadujú," doplnil prešovský župan.

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22664232/r4-potrebujeme-dostavat-az-k-polskej-hranici-reaguje-zupan-majersky-na-plan-vystavby-ciest.html

Foto ilustračné
Obchvat Prešova
zdroj: Korzár

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Molodyj poručik falatok v nočňi službi popyv, potim tverdo zaspav. Rano ho budyť telefon a v ňim mylyj ženskyj holosok.
-Pan poručik, dobre ranko, chočete sex po telefoňi...?
-Hej, jak by ňet...
-Dobri, perepajam načalnyka ...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať