ROZHOVOR: Vedec z STU: Mobil pri uchu niekoľko hodín denne je stokrát horší ako ísť po ulici s 5G anténou

11.06.2020


V rozhovore sa dočítate aj:

-koľko staníc by sme potrebovali na pokrytie Námestia SNP v Bratislave 5G sieťou;
-ako vplýva 5G sieť na zdravie;
-v akom štádiu je 5G sieť na Slovensku;
-či bude 5G sieť vyžadovať kúpu nového smartfónu.

Odpovedal Gregor Rozinaj (G. R.), riaditeľ Ústavu multimediálnych informačných a komunikačných technológií Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, a Martin Rakús (M. R.), ktorý je zástupcom riaditeľa ústavu pre pedagogiku.

Obaja odborníci sa dlhodobo venujú informačným a komunikačným technológiám. Rozinaj prednáša spracovanie multimédií a číslicové spracovanie signálov, Rakús prednáša o architektúre 4G a 4G+ sietí a projektovaní bezdrôtových komunikačných sietí.

Čo je 5G sieť?

G. R.: Nová generácia mobilnej komunikácie. Predchádzajúcu sieť 4G prekonáva o niekoľko rádov. 5G poskytuje vyššiu rýchlosť, kvalitu prenosu, čo najmenšiu latenciu, čiže rýchlu odozvu, a nižšiu chybovosť.

M. R.: Pre 5G je typická masívna komunikácia stroj – stroj, ultraspoľahlivé spojenie, vhodné napríklad pri vykonávaní chirurgických operácií robotmi na diaľku, a rýchlejší prenos dát, čo sa dá využiť napríklad vo virtuálnej realite. Takéto možnosti síce existujú už dnes, ale žiadna z nich v rozsahu, ktorý by poskytovala 5G sieť. 4G predpokladá maximálne 100-tisíc IoT zariadení (IoT, internet of things, internet vecí – pozn. red.) na kilometer štvorcový, zatiaľ čo 5G až milión, čiže desaťnásobok. Ide však len o teoretické úvahy a predpokladám, že v praxi to bude asi menej.

Ako dlho by som sťahoval video v 4G a 5G sieti?

M. R.: Ak by ste mali 15-gigové video, cez 4G by ste ho sťahovali 240 sekúnd, no cez 5G len 6 sekúnd. Zatiaľ ide len o teóriu a predpokladám, že reálne to bude asi dvojnásobok času, čiže 12 sekúnd.

Nestačí nám 4G sieť? Prečo vôbec potrebujeme 5G?

G. R.: 4G technológia dozrela a už sa nedala výrazne zlepšovať, len drobnosťami. 4G vyčerpala svoje možnosti a prišiel nový nápad, ako komunikovať.

Som bežný užívateľ internetu – odpisujem na mejly, čítam spravodajské weby, chodím na sociálne siete a pozerám YouTube. Pocítim výrazne zvýšený komfort, keď by som prešiel na 5G sieť? 

M. R.: Podľa mňa nie. Rozdiel by ste pocítili možno vtedy, ak by ste mali superinteligentnú domácnosť a cez telefón by ste ovládali svetlá, kúrenie a všetky ostatné ovládateľné veci v domácnosti. No popravde, dá sa to aj so 4G. Keď sa študentov na prednáškach pýtam, čo im v 4G telefóne chýba a čo by chceli navyše, odpovedia, že im nechýba nič.

Načo teda zavádzať 5G sieť?

G. R.: Sieť 5G prišla skôr ako požiadavky používateľov. Ale aplikácie a služby pre 5G sieť sa už pripravujú a na dohľad sú veci, ktoré sa bez 5G nepohnú.

Ktoré sú to?

G. R.: Poviem o našom projekte. Na fakulte pracujeme na teleprezenčnej videokonferencii, inak povedané virtuálnom teleporte. Doteraz prebiehala videokonferencia tak, že účastníci sedeli doma, pozerali sa do monitora a nemali vzájomné miesto stretnutia. Videokonferencia budúcnosti je o tom, že sa dohodneme, že sa stretneme napríklad u nás na fakulte, ale neprídete sem. Bude tu veľa kamier a v kancelárii sa objaví váš avatar alebo hologram. Doma si nasadíte VR okuliare a budete sa obzerať okolo seba po miestnosti na fakulte. Samozrejme, aj doma budete potrebovať sústavu kamier, ktorá vás bude snímať.

So 4G sieťou by to nešlo?

G. R.: Technológia predpokladá stovky kamier. Ak by sa chceli rozhliadať viacerí účastníci, bavíme sa o silnom dátovom toku. Samozrejme, môžeme urobiť obmedzenú teleprezenčnú konferenciu, ktorá sa zmestí do 4G siete, ale ak by sme chceli viac funkcionalít, potrebovali by sme veľké dáta, na čo by sa nám hodila práve 5G sieť.

Robotik František Duchoň z STU pre Denník N povedal, že o 5G sieť má záujem najmä priemysel, ktorý ju bude vyžadovať hlavne preto, lebo generuje čoraz viac dát. Ako sa pozeráte na využitie 5G v priemysle, ale aj v autonómnych autách alebo v internete vecí?

G. R.: Už teraz je v priemysle obrovské množstvo zariadení a bude ich čoraz viac. 5G tlačí naozaj najmä priemysel. Čo sa týka autonómnych áut, v princípe môžu fungovať nezávisle od siete. No ak máme autonómne autá riadiť naozaj inteligentne, 5G sieť budú vyžadovať.

Pri internete vecí záleží skôr na čo najmenšej latencii, čiže na rýchlej odozve. Ak chcem v reálnom čase ovládať nejaké zariadenie v domácnosti, nepotrebujem prenášať obrovské obrazy alebo videá a primárne potrebujem, aby bola reakcia na príkaz rýchla. Aj cez LTE (Long Term Evolution, štvrtá generácia mobilnej dátovej siete 4G – pozn. red.) si môžete zapnúť žiarovku. Ale natívne nie je sieť 4G prispôsobená na to, aby ste posielali takéto povely pre veľa zariadení. Pri 4G sieti sa pamätalo na to, aby zachovala hlas a bolo to o multimédiách, aby sme mohli prenášať obrázky a videá v dobrej kvalite. Pri 5G zachovávame hlas aj obraz a pridávame k tomu internet vecí, prípadne ďalšie funkcionality. Rozširuje sa portfólio služieb. Kedysi bol telefón iba pre hlas a esemesky, no postupne sa k tomu nabaľovali ďalšie služby. Niečo také platí aj pre 5G, ktorá pamätá na internet vecí alebo internet ľudí, že aj my budeme zapojení do internetu.

Čo znamená internet ľudí? Mali by sme zariadenia, ktoré by napríklad sledovali náš zdravotný stav?

M. R. Ľudia by mohli mať na tele senzory, ktoré by napríklad cukrovkárom monitorovali stav cukru. Údaje by sa posielali priamo do nemocnice.

G. R.: Aplikácií je veľa – môžete napríklad sledovať deti, či prišli v poriadku do školy, alebo starých rodičov, či sú zdraví. Je to o tom, že ľudia chcú informácie, ktoré nevedia získať inak: „Teraz vás vidím a počujem, ale chcem vás vidieť a počuť aj vtedy, keď budete 500 kilometrov ďaleko.“ Ľudia sa boja, že budú začipovaní, ale strach pramení z obavy zo zneužitia. Ak veríme v spravodlivú spoločnosť, tak nemusíme mať fóbiu zo zneužitia. Samozrejme, opatrnosť je namieste. Keď človek nerobí zlé veci, prečo by moji blízki nemohli vedieť, že som napríklad v Dúbravke? Mám ťažkú alergiu na osy. Ak by ma tam poštípala osa, bol by som rád, aby vedeli, kde som a že mi treba urýchlene pomôcť.

Nepanujú obavy zo zneužitia dát?

G. R.: Služby musia byť bezpečné, aby sa k informáciám nedostali nepovolaní. Čo máme na výber? Chceme mať spoločnosť, ktorá bude informovaná alebo spoločnosť, ktorá bude zahmlená? Odpoveď je jasná – chceme informovanosť. Ak niekto zistí, že som mimo domova a bude ma chcieť vykradnúť, je to o tom, aby zasiahol tretí informovaný subjekt a zabránil tomu. Isté citlivé údaje požaduje každá spoločnosť a je na diskusiu, kde je hranica.

M. R.: Nemyslím si, že by v budúcnosti malo dôjsť k únikom informácií od výrobcov k tým, ktorí by ich potenciálne zneužili. Vezmite si autá. Vaše auto má otvorený softvér. Ide o štandardy, ktoré si môže ktokoľvek načítať. Čo si načítať nemôže, sú kódy, ktoré používa konkrétny výrobca áut. Keďže sú tieto kódy neprístupné, vaše auto nemôže ovládať niekto cudzí. Ak by ich mal, ovládať by mohol akékoľvek auto. Podľa mňa je to rovnaká situácia.

V akom štádiu je 5G sieť na Slovensku?

G. R.: V Banskej Bystrici sa testuje pilotná 5G sieť. Vytvoriť sieť pre celé Slovensko alebo Európu nie je vôbec jednoduché, aj preto očakávam, že sa operátori budú spájať.

M. R.: Nasadenie 5G siete má dve fázy. Prvá sa označuje ako NSA, čiže „non-stand alone operation“. Znamená, že máte dve základňové stanice a dva hardvéry pre 4G a 5G, ktoré budú pokope. Užívateľské dáta by šli cez 5G sieť a na signalizáciu, čiže ovládanie, by sa využila ešte 4G sieť. Druhá fáza je SA, čiže „stand-alone operation“. V takom prípade bude 5G plne oddelená od 4G a siete nebudú kompatibilné. Táto fáza sa však na Slovensku podľa mojich informácii netestovala. Očakávam, že druhá fáza sa spustí v rokoch 2025 až 2030. Vývoj 5G sa začal súbežne so 4G. Nie je to tak, že začne nová generácia a tie staré zomrú. Staré sa podporujú ešte dlho po tom, čo príde nová generácia. Pri zavedení 5G sa vypne 3G, ale 2G sa ešte nejaký čas nevypne.

Prečo sa 2G nevypne hneď?

M. R.: Na Slovensku sa používajú státisíce SIM kariet na 2G, ľudia si nimi ovládajú napríklad kúrenie na chate. Nemôžete ich ľuďom zrušiť. Ale 3G sa dá zrušiť, lebo je pokryté v 4G.

Koľko staníc by sme potrebovali na pokrytie ulice alebo námestia?

M. R.: Môj študent robil na Námestí SNP v Bratislave simulácie pre pokrytie 5G sieťou. V súčasnosti je námestie pokryté klasickým LTE na frekvencii napríklad 800 megahertzov. Ak by sa na námestie dali bunky 5G siete nastavené na 39 gigahertzov, mali by krátky dosah. Vyriešiť sa to dá takzvaným „beamformingom“, čo znamená, že bunka vie, kde sa nachádzate, a natočí na vás lúč. Takýmto spôsobom sa dosah pokrytia zvýši. V takom prípade by sme na pokrytie Námestia SNP potrebovali päť staníc.

Koľko antén 4G siete pokrýva Námestie SNP?

M. R.: Tri bázové stanice od jedného mobilného operátora. Stanice sú na strechách domov. 5G by museli byť na lampách. Všetky stanice musia byť prepojené optikou, čo podstatne komplikuje celú situáciu. Na Slovensku máme štyroch hlavných operátorov. Ak by chcel každý z nich pokryť Námestie SNP, bolo by na ňom 20 staníc a ku každej z nich by sa musel vykopať kábel s vlastnou optikou. To nie je celkom možné a operátori sa asi budú musieť dohodnúť, minimálne dvaja, ale skôr všetci.

Vyzerá to tak, že 5G sieť vyžaduje veľmi zložitú infraštruktúru.

M. R.: Simulácia, o ktorej bola reč, sa robila na frekvencii 39 gigahertzov, ale potom sú aj frekvencie 55 až 72 gigahertzov, čo by dosah ešte zredukovalo. Takúto infraštruktúru je naozaj problém vybudovať, aj preto to ešte nie je. Doteraz sa všetky generácie mobilnej siete tlačili ľuďmi, lebo zákazníci chceli mať lepšie služby. 5G tlačí skôr priemysel.

Prečo pracuje 5G sieť s vyššími frekvenciami?

M. R.: Sú teoretické limity, ktoré hovoria, aké široké musí byť pásmo, aby ste preniesli istý počet bitov za sekundu. Keď sa dostanete do oblasti gigabitov za sekundu, so šírkou pásma niekoľko megahertzov to preniesť nedokážete. Vyššie nosné frekvencie umožňujú použiť prenosové pásmo so šírkou niekoľko sto megahertzov. Akoby ste cestu z dvoch pruhov rozšírili na veľkú diaľnicu. Do čoraz vyšších frekvencií sa ide aj preto, lebo tie nižšie sú už obsadené. Spektrum je superkomodita. Nemusíte ho ťažiť ako ropu, ale je x-krát drahšie ako ropa alebo plyn, lebo je to informačný priestor, ktorý neviete vyrobiť, ak je spektrum obsadené. V takom prípade ho môžete len odkúpiť. Aj preto idú ceny hore.

Čo sa týka frekvencií, kde je fyzikálna hranica, za ktorú sa už nedá ísť?

M. R.: Dnes je ťažko odpovedať, či je svetlo hornou hranicou, pokiaľ môžeme ísť, alebo s frekvenciami možno ísť ešte vyššie. Svetlo je také isté elektromagnetické žiarenie, ako emitujú mobilné telefóny, len s oveľa vyššou frekvenciou. Keď sa obsadia všetky frekvencie až po svetlo, jediný možný evolučný krok bude, že zmeníme binárny systém na nebinárny. Keď sa vyčerpajú hranice binárneho sveta, čiže nuly a jednotky, bude sa musieť prejsť do viacstavového kvantového sveta.

Ako bude fungovať pokrytie na miestach, ktoré nie sú husto obývané?

M. R.: Pokryjú sa len tie oblasti, ktoré sa operátorovi oplatia, lebo ich ľudia zaplatia – minimálne v čase nasadenia systému.

Mohol by som si ako súkromník postaviť vlastnú 5G stanicu?

M. R.: To by ste asi nezaplatili, lebo by ste museli vybudovať kompletnú sieť. Nie je to len o vysielacej anténe, zosilňovači a malej prenosovej stanici. Je za tým celá sieť, zložitý hardvér a softvér, ktorý s tým súvisí.

Čiže to nie je o tom, že si len postavím stanicu a mám 5G sieť?

M. R.: Zďaleka nie. Bežná firma by to nezaplatila, bavíme sa o desiatkach miliónov eur, možno stovkách.

Čo umožňuje prechod z jednej generácie mobilnej siete na druhú?

M. R.: Teoretické základy sú staré a sú z minulého storočia. Už vtedy sa vedelo, že sa to dá spraviť, ale nedalo sa to spraviť tak, aby ste mali telefón v súčasnom rozmere.

G. R.: Ako ľudstvo sa učíme. Vývoj novej siete je spojený aj s novými technológiami, ktoré sme ešte pred desiatimi rokmi nemali. No je tu aj dopyt – kedysi nebola potreba pripojiť veľké množstvo zariadení na kilometer štvorcový, dnes už je.

Nebude 5G sieť negatívne vplývať na ľudské zdravie, ak na takom malom úseku, ako je Námestie SNP, potrebujeme až päť staníc?

M. R.: Ak sa tam ľudia nebudú zdržiavať dlho, zaručene sa im nič nestane.

A čo ak sa tam budú zdržiavať dlho?

M. R.: Vyžiarená výkonová hustota klesá so štvorcom vzdialenosti. Ak ste od antény dva metre, žiarenie bude štyrikrát slabšie, ako keď ste od nej jeden meter. Antény by boli namontované tak, aby nemohlo dôjsť k hygienickým rizikám, keďže použité vysielacie výkony sú relatívne malé. Keď je anténa na lampe, ktorá má výšku štyri metre, zabezpečíte, aby boli ľudia chránení.

G. R.: Nie sme lekári, ale technici. Sme zodpovední za to, aby sa vytvoril kvalitný signál a aby sa doň dostalo čo najviac informácií. Na vplyv na zdravie sa treba opýtať lekárov alebo fyzikov. Je to aj otázka osobného nastavenia – sú aj takí ľudia, ktorí v spálni nechcú mať ani zástrčku, lebo je z toho elektrický smog.

Nové technológie pre 5G siete, prednáška Milana Ťapajnu zo SAV. Zdroj – YouTube/CVTI
https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=2vsEdVYe4l0&feature=emb_logo


Milan Ťapajna z Elektrotechnického ústavu SAV v nedávnej prednáške v CVTI povedal o vplyve 5G na ľudské zdravie, že „vysoké frekvencie sa od človeka odrážajú a nič mu nespôsobujú“. Ak vieme, že 5G bude používať vysoké frekvencie, znamená to, že obavy o negatívny vplyv na ľudské zdravie zmiznú?

M. R.: Účinky žiarenia sa delia na tepelné a netepelné. Tepelné má napríklad mikrovlnka, ktorá ohrieva. Mobilný telefón na dvoch gigahertzoch používa frekvenciu ako mikrovlnka. Potom máte netermické efekty, ktoré nespôsobujú ohriatie tela, ale môžu spôsobiť iné procesy v tele. Povedal by som, že výskum v tejto oblasti stále prebieha, a netrúfam si povedať žiadne definitívne závery.

Koľko by vyžarovala 5G stanica napríklad v porovnaní s mikrovlnkou?

M. R.: Výhodou mikrovlnky je tienenie. Síce smaží, ale tienenie zabraňuje tomu, aby sa smažilo aj okolie. Z tohto dôvodu je mikrovlnka bezpečnejšia ako napríklad mobil.

Ťapajna z SAV v prednáške v CVTI hovoril aj to, že žiarenie z 5G sietí je také slabé, že by do mobilu neprešlo ani cez prsty, preto bude v 5G smartfónoch mnoho antén. Čo vy na to?

M. R.: Zdravotné vplyvy netepelných efektov ešte nedokážeme posúdiť. Čo sa týka antén, už teraz máte v smartfóne šesť antén, štyri na telefonovanie, jednu na GPS a jednu na Wi-Fi. Je to starý koncept, na ktorom sa ide 10 či 15 rokov.

G. R.: Je pravda, že vyššie frekvencie znamenajú menší dosah a priepustnosť. Rádiá, ktoré boli na dlhých vlnách, mali dosah na obrovské vzdialenosti. Kvalitu 5G siete ovplyvňuje veľa faktorov vrátane počasia.

V Spojenom kráľovstve, ale aj inde ľudia podpálili niekoľko desiatok staníc pre 5G. Je to o strachu z nového a neznámeho?

M. R.: Vyžarovanie mobilom, ktorý máte pri uchu niekoľko hodín denne, je stokrát horšie, akoby ste šli po ulici alebo Námestí SNP s 5G. To isté platí pre bezdrôtové slúchadlá v ušiach. Ľudia sa 5G určite nemusia báť. Príslovie „všetkého veľa škodí“ možno aplikovať asi na všetko – keď to človek preháňa s bežným mobilom, je to zlé. Je diametrálny rozdiel, či denne telefonujete štyri hodiny alebo desať minút. Ak by ľudia používali hands-free, je to stokrát lepšie, ako keď telefonujú s mobilom pri uchu.

Krotíme hoaxy: 5G siete nešíria vírusy ani nezabíjajú vtáky. Zdroj – YouTube/Denník N
https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=TXfhzU3YXzo&feature=emb_title

Je možné, aby 5G sieť šírila nový koronavírus?

M.R.: 5G bude šíriť vzduchom rádiové vlny, čiže kontinuálnu zmenu magnetického pola na elektrické a naopak. To je všetko. Vírusy sú najjednoduchšie „organizmy“ – je to biologický materiál, ktorý môžete vidieť pod mikroskopom. Elektromagnetickú vlnu pod mikroskopom neuvidíte. Nie je to vec, je to zmena poľa. S vírusom je to niečo neporovnateľné. Čiže 5G sieť nemôže šíriť koronavírus.

G. R.: Na túto tému sa šíria rôzne hoaxy. Sú to nevedecké konšpiračné teórie. Ak by to tak bolo, určite by sa to stalo účinnou zbraňou vojenského priemyslu.

Technológie pre 5G sa vyvíjajú aj v Číne, aj z tohto dôvodu sa hovorí o možnom bezpečnostnom riziku. Čo na to hovoríte?

M. R.: Je teoreticky možné, že by výrobca hardvéru na diaľku dokázal monitorovať prevádzku sietí, kam odpredal svoje produkty. Na druhej strane, v Európe sú veľmi šikovní ľudia, ktorí by takému nakladaniu s dátami vedeli zabrániť.

M. R.: Číňania dali na 4G technológie dumpingové ceny. Bolo obdobie, keď to dali za 30 percent ceny popredného európskeho výrobcu. Tomu sa nedalo konkurovať. Čo sa týka sieťových technológií mobilných sietí, niektorí operátori na Slovensku prechádzajú od Huawei na americké Cisco.

Bude 5G sieť vyžadovať kúpu nového smartfónu?

M. R.: Na NSA, čiže „non-stand alone operation“ prevádzku 5G siete, je už na trhu okolo 20 mobilov. Reálne sa vám kúpa takého smartfónu oplatí až vtedy, keď bude 5G sieť hotová. Presná lokalizácia alebo priama komunikácia medzi mobilmi je už v 4G sieti. Takáto funkcia zaujíma aj u nás milióny alebo státisíce ľudí. Ak však operátori zistia, že nové funkcie, ktoré ponúka 5G, by chcelo „desať“ ľudí, nepôjdu do toho. Je to o peniazoch a tvrdom biznise.

Ktoré krajiny sú priekopníkmi v 5G?

M. R: Južná Kórea a Amerika. V Európe Švajčiarsko a Škandinávia. V Škandinávii ako prví spravili masívnu mobilnú sieť, Nokia tam založila tradíciu. Keď bola sieť 1G, v Škandinávii mali státisíce účastníkov, zatiaľ čo ostatné krajiny ako Spojené štáty v tom čase mali len desiatky tisíc. Budovanie mobilných sietí v Škandinávii vyplýva z miestnych podmienok – ľudia tam žijú veľmi ďaleko od seba a nebolo možné, aby sa k jednému domu kopal 100-kilometrový kábel.

V Japonsku už vyvíjajú 6G sieť. Ako sa líši od chystanej 5G siete?

M. R.: Mali by byť päťkrát rýchlejšie ako 5G. Vízia plánovaného spustenia v Japonsku je rok 2030.

Tešíte sa na príchod 5G?

G. R.: Teším sa, som zástanca pokroku. Samozrejme, všetko treba používať s mierou a potom sa 5G nemusíme báť. 5G nevnímam ako problém, ale výzvu. Každý pokrok prináša isté nebezpečenstvo. Vezmite si autá. Nezabíjajú ľudí? Zabíjajú. Tak čo spravíme? Budeme jazdiť na koňoch? Alebo budeme jazdiť na autách s tým, že spravíme všetko možné pre zvýšenie bezpečnosti na cestách? Snažme sa využívať autá a snažme sa ich navrhnúť tak, aby sme redukovali škody. To isté platí aj pri 5G. Áno, žiarenie môže mať aj negatívne účinky, ale ide o to, aby sa systém navrhol tak, aby sa minimalizovali. 5G je pokrok, ktorý prináša nové možnosti, ale je to niečo za niečo. 5G siete žiaria, ale robme to tak, aby sme sa snažili o maximálnu bezpečnosť. Ak bude na nejakej ploche viac malých antén pre 5G a budeme vedieť, že môžu predstavovať zdravotné riziko do vzdialenosti 10 centimetrov, potom sa im vyhneme.

M. R.: Na 5G sieť sa teším z technologického hľadiska. Doteraz to bolo tak, že z prijatých štandardov, napríklad o rýchlosti prenosu dát, sa reálne aplikovala zhruba polovica. Pri 5G sieti ma zaujíma, čo všetko sa reálne zavedie. 5G má napríklad ambíciu zlepšiť pokrytie na okraji bunky. Toto sa rieši aj pri 4G a 3G, ale v prípade 5G by chceli na okraji bunky zabezpečiť až gigabit prenosovej rýchlosti. Podľa mňa je to utópia, aj preto som zvedavý, čo sa reálne podarí. Z technologického hľadiska používa 5G tie isté princípy a mechanizmy, ktoré sa používajú v 4G na prenos dát, lebo momentálne nič lepšie nemáme. Čiže nie je to revolúcia, ale evolúcia 4G. Revolúciou bol prechod z 3G na 4G, lebo 3G používal iný systém a technologicky sa nedalo ísť ďalej.

OTAKAR HORÁK

Zdroj:
https://dennikn.sk/1903569/vedec-z-stu-mobil-pri-uchu-niekolko-hodin-denne-je-stokrat-horsi-ako-ist-po-ulici-s-5g-antenou/

Foto:
Odborníci na multimediálne informačné a komunikačné technológie z STU, Gregor Rozinaj (vľavo) a Martin Rakús. 
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Kaźda nevŷkurena cygaretľa prodovžuje váš robočyj deň o pjať mynut...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať