Rozpočet na obnovu Warholovho múzea nestačí. Chýbajú milióny

03.09.2021


Projekt musia škrtať, riaditeľ má obavy.

MEDZILABORCE. Nárast cien stavebných materiálov sa dotkol aj rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola. Odhadovaná suma stúpla až na 9,6 milióna eur. Župa musí škrtať, vedenie múzea má z toho obavu.

Dve z troch splátok sú už na účte kraja
Rekonštrukcia múzea kráľa pop-artu mešká. Hotová mala byť v septembri budúceho roku. Z múzea sa po nej má stať moderný kultúrny stánok hodný 21. storočia s interaktívnymi zážitkovými exponátmi, s oddychovou zónou či letným kinom.

Slovenská vláda na obnovu múzea, jediného svojho druhu v Európe, vyčlenila z rozpočtu 7,1 milióna eur. Zaviazala sa vyplatiť ju v troch splátkach, dve už má zriaďovateľ múzea, Prešovský samosprávny kraj, na účte.

Prvú splátku vo výške dva milióny eur prijala župa namiesto v januári až v septembri minulého roku, do 31. januára tohto roku prišli ďalšie štyri milióny.

„Podľa pôvodne schváleného uznesenia vlády a harmonogramu očakávame poslednú tretiu časť tranže v objeme 1,1 milióna eur do 31. januára budúceho roku,“ spresnila hovorkyňa prešovskej župy Daša Jeleňová.

Ceny narástli, dokumentáciu treba prehodnotiť
Zriaďovateľ má vydané stavebné povolenie, je vypracovaný realizačný projekt. V súčasnosti prebieha kontrola projektovej dokumentácie vrátane vyhotovenia oponentského posudku.

„Súbežne sa realizuje samotné prehodnotenie projektovej dokumentácie, keďže po dopracovaní realizačného projektu z dôvodu enormného nárastu cien stavebných materiálov stúpol celkový náklad stavby, a to až na odhadovaných 9,6 milióna eur,“ informovala Jeleňová.

Keďže stavba má byť z veľkej časti postavená zo železných konštrukcií, hodnotu zákazky negatívne ovplyvnili práve ceny tejto komodity na trhu.

„Aktuálne rokujeme s autormi projektu o možnostiach úpravy projektovej dokumentácie, aby sme splnili všetky požiadavky na zrealizovanie stavby a zároveň, aby neutrpel celý ideový zámer rekonštrukcie. Revízia jej rozsahu a plánovaného technického vybavenia má aktuálne priblížiť realizačný projekt k rozpočtovanej sume tak, aby boli znížené celkové náklady na požadovanú výšku, teda približne na 6,8 milióna eur s DPH,“ doplnila hovorkyňa.

Župa súčasne pripravuje podklady pre vyhlásenie verejného obstarávania na dodávateľa stavby. To sa začne po kontrole a úprave projektovej dokumentácie.

Obavy riaditeľa
Riaditeľ múzea Martin Cubjak nárast cien stavebných materiálov chápe, netají však obavy.

„Napriek tomu si však myslíme, že projekt v pôvodnej projektovej dokumentácii, ktorú máme, by mal byť realizovaný v plnom rozsahu, aby výsledok rekonštrukcie múzea bol naozaj viditeľný v jeho inovácii, nielen v inovácii stavebných a architektonických prvkov,“ hovorí.

Je presvedčený o tom, že ich obavy sú prirodzené a „čokoľvek sa škrtne, projekt utrpí“.

„Jedine, že to urobia tak šikovne, že to bude neviditeľné. Jednoducho, máme trochu obavy z toho, akým spôsobom sa bude škrtať, čo bude zachované a čo nie. Pre nás je dôležité, aby sa ľudia prišli pozerať na múzeum, v ktorom získajú nové zážitky na základe rôznych interakcií,“ hovorí.

Nestačia len nové omietky, schodiská, výťahy či nová vzduchotechnika.

„Exteriér s interiérom tvoria organický celok, aby bolo urobené na kľúč en bloc nové múzeum. Takto sme to prezentovali po celý čas. Toto sa ľuďom páčilo, toto presvedčilo aj vládu,“ zdôrazňuje.

Cubjak kvituje vyhotovenie realizačného projektu i oponentského posudku.

„Čím je projekt kvalitnejší, tým je manévrovací priestor vo verejnom obstarávaní pre „špekulantov“ menší. Bude to zodpovednejšia stavba,“ hovorí.

Optimistickí a trpezliví
Podľa optimistického scenára by sa práce mohli rozbehnúť už na jar budúceho roka. Trvať by mali 16 až 20 mesiacov.

„Už by bolo načase,“ vraví Cubjak.

Jedným dychom však dodáva, že sú napriek všetkému optimistickí a trpezliví.

„Viem, koľko práce to celé doposiaľ stálo, stál som pri zrode myšlienky. Keď si uvedomíme, že už pol druha roka žijeme s koronou, musím objektívne povedať, že je malý zázrak, že sa projekt zachránil a sumu 7,1 milióna eur nová vláda dodržala. Či sa zrealizuje o rok skôr, alebo neskôr, nezohráva už žiadnu rolu. Dôležité je to, aby sa rekonštrukcia urobila kvalitne a projekt sa zachoval v čo možno najväčšom pôvodnom rozsahu. Z toho máme vrásky,“ zdôrazňuje.

Idú v improvizačnom móde
Nejasný termín začiatku rekonštrukčných prác sťažuje múzejníkom plánovanie činnosti.

„Ideme v improvizačnom móde. Múzeá a galérie si väčšinou plánujú na rok dopredu, my však nevieme odhadnúť začiatok prác, preto plánujeme len na tri až štyri mesiace dopredu. Hľadáme tiež nové priestory, v ktorých budeme pôsobiť počas stavebných prác. Premiestniť celé múzeum bude nemalá robota, nebude to veru žiadna sranda,“ uzatvára riaditeľ Cubjak.

Jana Otriová

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22736739/obnova-muzea-krala-pop-artu-utrpi-zasiahnu-ju-skrty-stupli-ceny-materialov.html

Foto:
Martin Cubjak 
(autor: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Zyma, cholod... Kolo riky Laborec sydyť rybar, ucha mať bily od morozu a joho čapka len tak šmarena na leďi. Ide kolo ňoho ujko Vasyľ, pozdravkať i hvaryť:
-Ta ty oduriv, takoj soj navleč čapku, holovu perecholodyš...!
-No akurat, včera tu zadarmo rusyňsku borovičku nukaly a ja ne čuv...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať