Rusínske piesne vo vrecku

Rusínske piesne vo vrecku
16.05.2020

HUMENNÉ. Aj okres je jedným z regiónov, kde tradične žijú Rusíni a kde sa po stáročia formovala tradičná rusínska kultúra. Občianske združenie molodŷ.Rusynŷ sa podujalo sprístupniť rusínske ľudové piesne prostredníctvom mobilnej aplikácie s rovnomenným názvom molodŷ.Rusynŷ. Aplikáciu, v ktorej nájdete viac ako tisíc nielen rusínskych piesní aj z hornozemplínskeho regiónu, si môžete zadarmo stiahnuť cez Google play. Mobilnú aplikáciu pre operačný systém Android vyvinul Peter Jarinčik, rodák zo Šambrona a zároveň predseda o z. molodŷ.Rusynŷ.

Aplikácia umožňuje jednoduché vyhľadávanie podľa názvu alebo typu piesne, stala sa tak všestrannou, modernou, ľahko použiteľnou a vždy dostupnou zbierkou rusínskych piesní vo vrecku. Touto formou chce rusínska mládež osloviť predovšetkým svojich rovesníkov, ktorí tento spevník ocenia na rôznych typoch podujatí ale aj širokú verejnosť, keďže používanie smartfónov je dnes bežnou záležitosťou. V aplikácii nájdete aj informácie o združení molodŷ.Rusynŷ, rusínsku abecedu i krátke poviedky na každý deň od známeho spisovateľa Jozefa Kudzeja.

Ďalšou zaujímavou sekciou sú tipy na čítanie, ktoré pripravuje autorka článku, Lýdia Budayová Chovancová, rodáčka zo Starej Ľubovne. Vďaka tejto apke sa dozviete aj o pripravovaných podujatiach OZ molodŷ.Rusynŷ. Jednoduchý a praktický slovník, ktorý aplikácia ponúka, aktívne využívajú spisovatelia, prekladatelia a novinári píšuci v rusínskom jazyku. Aplikácia pomáha šíriť a rozvíjať rusínsku kultúru a je živou formou ako sprístupniť toto bohatstvo najmä mladej generácii. Dokonca aj Kancelária Preidenta Slovenskej republiky pozitívne reagovala na používanie aplikácie.

Občianske združenie pripravuje aj ďalšie funkcionality, ktoré bude do aplikácie priebežne dopĺňať. Cieľom je zabezbečiť aj offline dostupnosť praktických funkcionalít, ku ktorým patrí určite aj spevník do vrecka. 

Lýdia Budayová Chovancová,
o. z. molodŷ.Rusynŷ
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality