Slovenskí biskupi pred voľbami: Sme znechutení z podvodov a korupcie

Slovenskí biskupi pred voľbami: Sme znechutení z podvodov a korupcie
22.02.2020

Už túto nedeľu sa bude v slovenských katolíckych kostoloch čítať vyhlásenie slovenských biskupov k parlamentným voľbám.

Biskupi v liste apelujú na ľudí, aby nielen išli voliť, ale si predtým aj prečítali volebné programy jednotlivých strán a tie konfrontovali s učením cirkvi. Informoval o tom portál Postoj.sk.

„Nenechajme sa strhnúť heslami, ktoré hrajú na emócie. Odolajme sloganom, ktoré vyvolávajú pocity ohrozenia. Zachovajme si pokoj a zdravý rozum. Na tých, ktorí podnecujú nepriateľstvo, si dajme pozor. Rýchle a radikálne riešenia sú príťažlivé, no reálny život je zložitejší,” upozorňujú.

Biskupi tiež pripomínajú, že do cieľa nevedú skratky, ale vytrvalosť. Preto podľa nich potrebujeme konštruktívne prístupy a skutočnú perspektívu.

Zároveň tiež pripomínajú, že je vážnym zlom podvádzať. A to nielen, keď ide o majetok, ale aj keď ide o človeka.

„Sme znechutení z podvodov a korupcie. Z materiálnej, aj morálnej. Nestrácajme však nádej!,” uvádzajú slovenskí biskupi.

Upozornenie aj pre Kuffu

Nie je pritom prvé vyhlásenie cirkevných predstaviteľov, ktoré sa dotýka blížiacich sa volieb.

Ešte v novembri minulého roka predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský a spišský diecézny biskup Štefan Sečka uverejnili stamovisko, v ktorom poznamenali, že angažovanie sa v politických stranách, hoci prostredníctvom druhých osôb, nie je primerané kňazskému stavu.

„Toto stanovisko sa v aktuálnych okolnostiach týka otca Mariána Kuffu, ale vo všeobecnosti aj každého klerika, ktorý by sa angažoval v činnosti alebo verejnej propagácii politických strán,” uviedli.

Tiež napísali, že úlohou kňaza je byť otcom všetkých veriacich, nie vodcom tých, ktorí sa hlásia k určitej strane.

„Ak v spoločnosti vznikne presvedčenie, že niektorý z kňazov, aj keď z úzadia, ovláda politickú stranu, je nevyhnutné, aby všetky svoje aktivity v tomto smere bezodkladne ukončil,” dodali biskupi.

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/766387/slovenski-biskupi-pred-volbami-sme-znechuteni-z-podvodov-a-korupcie/
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality