Spomínali na obete Tokajíckej tragédie, historickému miestu vracajú dôstojnosť
Po zásahu fašistickými guľkami padli k zemi. Matky, manželky či deti už nikdy nevideli synov, manželov ani otcov. Na obete jedného z beštiálnych činov II. svetovej vojny na našom území budú môcť blízki spomínať dôstojnejšie.
Píšeme o smutne známej Tokajíckej tragédie, ktorá sa v tejto malej dedinke v okrese Svidník stala 19. novembra 1944. „Mamka hovorila: raňajky som pripravila, nedeľa bola, ani som len nepomyslela na to, že taká tragédia sa stane. Mamka už cítila, že je niečo zlé, keď videla, že ich vedú hore ulicou,“ povedala nám Alžbeta Medvedzová, ktorá mala v novembri 1944 len jedenásť mesiacov a o tom, čo sa v Tokajíku stalo, jej neskôr rozprávala mama.
34 chlapov vyvliekli za dedinu. Popravu akoby zázrakom prežili len dvaja z nich. Fašisti potom Tokajík vypálili. „Za napomáhanie obyvateľov obce partizánskym jednotkám,“ ozrejmil riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič. Dedinka Tokajík pri Stropkove sa radí medzi obce ako Kľak či Ostrý grúň. Po druhej svetovej vojne tu všetko vybudovali odznova. „Tokajík patrí medzi vyše sto obcí na Slovensku, ktoré od novembra 1944 až do marca 1945 boli buď vypálené alebo obyvatelia boli vyvraždení. Práve Tokajík bol jeden z prvých,“ doplnil ešte Miloslav Čaplovič.
Pamätník obetí tokajíckej tragédie obnovili pred dvoma rokmi. Na rad prišlo aj smutne známe miesto za dedinou. „Dlho bolo spustošené, zničené zábradlie bolo, nebol dobrý prístup, keď išli napríklad vozíčkari,“ priznala starostka Tokajíka Jana Medvecová. Teraz tomuto miestu tragédie prinavrátia dôstojnú a pietnu podobu tak, aby bolo dlhé roky mementom fašistických zverstiev.
„Oplotenie nové, komplet úprava pre imobilných, nové chodníky, takisto pomník a pamätník. V budúcnosti tu budeme inštalovať v spolupráci s obcou Tokajík aj ďalšie expozičné prvky, ktoré budú vypovedať o tejto tragédii,“ povedal už spomínaný riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič, na ktorého slová reagovala starostka Jana Medvecová. „Aj tí turisti, čo chodia, tak bude pre nich také potešenie trošku, že je to vynovené, lebo väčšinou sa každý sťažoval na to.“
32 mužských obetí vyčíňania fašistov si v Tokajíku pripomínajú každoročne v novembri. Inak tomu nebolo ani tohto roku, keď sa v Tokajíku 23. Novembra konali pietne akty kladenia vencov y kytíc. Medzi účastníkmi spomienkového stretnutia boli aj členovia a členky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov zo Svidníka a okolia.
Nechýbala čestná stráž a hudba Ozbrojených síl SR. Pamiatke vyvraždených mužov sa v Tokajíku poklonili aj prednostovia okresných úradov v Stropkove a vo Svidníku Peter Harvan a Michal Iľkanin.
Na Tokajík ani tohto roku nezabudol ani Vladislav Sluk. Bývalý svidnícky mestský poslanec, dlhoročný pedagóg a stolný tenista na Facebooku v deň pietnej spomienky na obete Tokajíckej tragédie napísal: „Od malička pravidelne každý rok som s otcom chodil pokloniť sa obetiam Tokajskej tragédie a ja v tom pokračujem celý život. Tam som sa narodil v školskom byte v novovybudovanej škole v rodine učiteľa. Aj keď v 5-tich rokoch sme sa odsťahovali, starší a rovesníci si radi spomínajú a vždy sa radi stretneme. Škoda, že škola chátra.“
(ps)
foto: Návrat do vypálenej dediny
zdroj: https://www.wikiwand.com/
Aktuality
Zobraziť všetky08.09.2024
Povstanie, ktoré bolo viac než slovenské a národné
Pripomíname si osemdesiat rokov od vypuknutia SNP.
Slovenské národné povstanie, jedno z najväčších ozbrojených povstaní v hitlerovskej Európe, patrí medzi najdôležitejšie udalosti v dejinách Slovenska.
Bolo výrazom odporu proti nacistickej…
08.09.2024
Dni a noci povstaleckej republiky
Život v rytme kanonád a cukor na prídel
Ktosi nazval územie, ktoré pred 80 rokmi obsadili odporcovia Tisovho režimu, „povstaleckou republikou“. Mala svoj parlament - Slovenskú národnú radu, koaličnú vládu - Zbor povereníkov a miestne samosprá…
08.09.2024
Bez SNP by podľa historika nevypukla Karpatsko-duklianska operácia
Karpaty plánovali prekročiť za 5 dní.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Bez Slovenského národného povstania (SNP) by nevypukla Karpatsko-duklianska operácia (KDO). Išlo o jednu z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny.
Cieľom operácie bolo poskytn…
06.09.2024
Rade vlády pre národnostné menšiny bude predsedať premiér
Zástupcovia jednotlivých národnostných menšín vytvoria v rade 27-člennú komoru.
BRATISLAVA. Predsedom Rady vlády SR pre národnostné menšiny bude predseda vlády, podpredsedom splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny.
Zástupcovia jedno…
05.09.2024
Prof. MUDr. Ján Židovský, DrSc., FIAC
(*20. marca 1921, Užhorod – †28. marca 1984, Štrbské Pleso)
Ján Židovský sa narodil 20. marca 1921 v Užhorode. Študoval na reálnom gymnáziu v Prešove, Banskej Bystrici a maturoval v Bratislave. V roku 1942 začal štúdium medicíny na Lekárskej fa…
04.09.2024
Pozvánka do Tallerhofu
V tomto roku pripadá 110. výročie internovania tisícov Lemkov v koncentračnom tábore v Tallerhofe v Rakúsku. Bol to prvý koncentračný tábor v Európe. Dostal sa tam veľký počet Lemkov, najmä spoločenských a politických činiteľov konca 19. a začia…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Vasyľu, čom mi davate falošny hrošy...!
-Ony nefalošny, to kopiji ovireny notarjom...
Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať