Spomínali na obete Tokajíckej tragédie, historickému miestu vracajú dôstojnosť

13.12.2022


Po zásahu fašistickými guľkami padli k zemi. Matky, manželky či deti už nikdy nevideli synov, manželov ani otcov. Na obete jedného z beštiálnych činov II. svetovej vojny na našom území budú môcť blízki spomínať dôstojnejšie.

Píšeme o smutne známej Tokajíckej tragédie, ktorá sa v tejto malej dedinke v okrese Svidník stala 19. novembra 1944. „Mamka hovorila: raňajky som pripravila, nedeľa bola, ani som len nepomyslela na to, že taká tragédia sa stane. Mamka už cítila, že je niečo zlé, keď videla, že ich vedú hore ulicou,“ povedala nám Alžbeta Medvedzová, ktorá mala v novembri 1944 len jedenásť mesiacov a o tom, čo sa v Tokajíku stalo, jej neskôr rozprávala mama.

34 chlapov vyvliekli za dedinu. Popravu akoby zázrakom prežili len dvaja z nich. Fašisti potom Tokajík vypálili. „Za napomáhanie obyvateľov obce partizánskym jednotkám,“ ozrejmil riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič. Dedinka Tokajík pri Stropkove sa radí medzi obce ako Kľak či Ostrý grúň. Po druhej svetovej vojne tu všetko vybudovali odznova. „Tokajík patrí medzi vyše sto obcí na Slovensku, ktoré od novembra 1944 až do marca 1945 boli buď vypálené alebo obyvatelia boli vyvraždení. Práve Tokajík bol jeden z prvých,“ doplnil ešte Miloslav Čaplovič.

Pamätník obetí tokajíckej tragédie obnovili pred dvoma rokmi. Na rad prišlo aj smutne známe miesto za dedinou. „Dlho bolo spustošené, zničené zábradlie bolo, nebol dobrý prístup, keď išli napríklad vozíčkari,“ priznala starostka Tokajíka Jana Medvecová. Teraz tomuto miestu tragédie prinavrátia dôstojnú a pietnu podobu tak, aby bolo dlhé roky mementom fašistických zverstiev.

„Oplotenie nové, komplet úprava pre imobilných, nové chodníky, takisto pomník a pamätník. V budúcnosti tu budeme inštalovať v spolupráci s obcou Tokajík aj ďalšie expozičné prvky, ktoré budú vypovedať o tejto tragédii,“ povedal už spomínaný riaditeľ Vojenského historického  ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič, na ktorého slová reagovala starostka Jana Medvecová. „Aj tí turisti, čo chodia, tak bude pre nich také potešenie trošku, že je to vynovené, lebo väčšinou sa každý sťažoval na to.“

32 mužských obetí vyčíňania fašistov si v Tokajíku pripomínajú každoročne v novembri. Inak tomu nebolo ani tohto roku, keď sa v Tokajíku 23. Novembra konali pietne akty kladenia vencov y kytíc. Medzi účastníkmi spomienkového stretnutia boli aj členovia a členky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov zo Svidníka a okolia.

Nechýbala čestná stráž a hudba Ozbrojených síl SR. Pamiatke vyvraždených mužov sa v Tokajíku poklonili aj prednostovia okresných úradov v Stropkove a vo Svidníku Peter Harvan a Michal Iľkanin.

Na Tokajík ani tohto roku nezabudol ani Vladislav Sluk. Bývalý svidnícky mestský poslanec, dlhoročný pedagóg a stolný tenista na Facebooku v deň pietnej spomienky na obete Tokajíckej tragédie napísal: „Od malička pravidelne každý rok som s otcom chodil  pokloniť sa obetiam Tokajskej tragédie a ja v tom pokračujem celý život. Tam som sa narodil v školskom byte v novovybudovanej škole v rodine učiteľa. Aj keď v 5-tich rokoch sme sa odsťahovali, starší a rovesníci si radi spomínajú a vždy sa radi stretneme. Škoda, že škola chátra.“

(ps)

foto: Návrat do vypálenej dediny
zdroj: https://www.wikiwand.com/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ňaňku, koly už vyšmaryte z balkona toty stary sanky...?
-Ne možu Marčiko, bo to istoričnyj artefakt našoj familiji, prosto legenda...!
Rano jem ťa na nych vozyv do školky a večur zajs mene tvoja mamka na nych ťahala z korčmy...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať