Spomínali na obete Tokajíckej tragédie, historickému miestu vracajú dôstojnosť

13.12.2022


Po zásahu fašistickými guľkami padli k zemi. Matky, manželky či deti už nikdy nevideli synov, manželov ani otcov. Na obete jedného z beštiálnych činov II. svetovej vojny na našom území budú môcť blízki spomínať dôstojnejšie.

Píšeme o smutne známej Tokajíckej tragédie, ktorá sa v tejto malej dedinke v okrese Svidník stala 19. novembra 1944. „Mamka hovorila: raňajky som pripravila, nedeľa bola, ani som len nepomyslela na to, že taká tragédia sa stane. Mamka už cítila, že je niečo zlé, keď videla, že ich vedú hore ulicou,“ povedala nám Alžbeta Medvedzová, ktorá mala v novembri 1944 len jedenásť mesiacov a o tom, čo sa v Tokajíku stalo, jej neskôr rozprávala mama.

34 chlapov vyvliekli za dedinu. Popravu akoby zázrakom prežili len dvaja z nich. Fašisti potom Tokajík vypálili. „Za napomáhanie obyvateľov obce partizánskym jednotkám,“ ozrejmil riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič. Dedinka Tokajík pri Stropkove sa radí medzi obce ako Kľak či Ostrý grúň. Po druhej svetovej vojne tu všetko vybudovali odznova. „Tokajík patrí medzi vyše sto obcí na Slovensku, ktoré od novembra 1944 až do marca 1945 boli buď vypálené alebo obyvatelia boli vyvraždení. Práve Tokajík bol jeden z prvých,“ doplnil ešte Miloslav Čaplovič.

Pamätník obetí tokajíckej tragédie obnovili pred dvoma rokmi. Na rad prišlo aj smutne známe miesto za dedinou. „Dlho bolo spustošené, zničené zábradlie bolo, nebol dobrý prístup, keď išli napríklad vozíčkari,“ priznala starostka Tokajíka Jana Medvecová. Teraz tomuto miestu tragédie prinavrátia dôstojnú a pietnu podobu tak, aby bolo dlhé roky mementom fašistických zverstiev.

„Oplotenie nové, komplet úprava pre imobilných, nové chodníky, takisto pomník a pamätník. V budúcnosti tu budeme inštalovať v spolupráci s obcou Tokajík aj ďalšie expozičné prvky, ktoré budú vypovedať o tejto tragédii,“ povedal už spomínaný riaditeľ Vojenského historického  ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič, na ktorého slová reagovala starostka Jana Medvecová. „Aj tí turisti, čo chodia, tak bude pre nich také potešenie trošku, že je to vynovené, lebo väčšinou sa každý sťažoval na to.“

32 mužských obetí vyčíňania fašistov si v Tokajíku pripomínajú každoročne v novembri. Inak tomu nebolo ani tohto roku, keď sa v Tokajíku 23. Novembra konali pietne akty kladenia vencov y kytíc. Medzi účastníkmi spomienkového stretnutia boli aj členovia a členky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov zo Svidníka a okolia.

Nechýbala čestná stráž a hudba Ozbrojených síl SR. Pamiatke vyvraždených mužov sa v Tokajíku poklonili aj prednostovia okresných úradov v Stropkove a vo Svidníku Peter Harvan a Michal Iľkanin.

Na Tokajík ani tohto roku nezabudol ani Vladislav Sluk. Bývalý svidnícky mestský poslanec, dlhoročný pedagóg a stolný tenista na Facebooku v deň pietnej spomienky na obete Tokajíckej tragédie napísal: „Od malička pravidelne každý rok som s otcom chodil  pokloniť sa obetiam Tokajskej tragédie a ja v tom pokračujem celý život. Tam som sa narodil v školskom byte v novovybudovanej škole v rodine učiteľa. Aj keď v 5-tich rokoch sme sa odsťahovali, starší a rovesníci si radi spomínajú a vždy sa radi stretneme. Škoda, že škola chátra.“

(ps)

foto: Návrat do vypálenej dediny
zdroj: https://www.wikiwand.com/

Aktuality

Zobraziť všetky
15.09.2023

P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI

MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava. Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття  Keď sa Soviets…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.09.2023

Rozhovor: Kto sú Rusíni?

Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá. Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.09.2023

Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa

Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.09.2023

Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2023

Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2023

Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo

Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci. Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Vasyľ - labirskŷj zmerzlynar:
-Prystupte blyže, tu sja lyže...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať