Srbský apoštolský exarchát

18.12.2018


Gréckokatolíci v Srbsku sa nachádzajú takmer výlučne v regióne Vojvodina severne od Belehradu.

V dôsledku rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch minulého storočia vytvorili Srbsko a Čierna Hora nový štát, najskôr ako „Juhoslovanská zväzová republika“, potom ako „Srbsko a Čierna Hora“, až nakoniec v roku 2006 Čierna Hora vyhlásila nezávislosť. Križevacký gréckokatolícky biskup (Chorvátsko), ktorého jurisdikcia do roku 1991 zahŕňala všetkých gréckokatolíkov v bývalej Juhoslávii, sa ocitol „v zahraničí“. Čeliac pastoračným potrebám gréckokatolíckych veriacich v Srbsku a Čiernej Hore pápež Ján Pavol II. zriadil v roku 2003 apoštolský exarchát, ktorý mal svoje sídlo v Ruskim Krsture (po rusínsky Kerestur).  

Gréckokatolíci v Srbsku sa nachádzajú takmer výlučne v regióne Vojvodina severne od Belehradu. Vojvodinský región je rozdelený na tri obvody: Bačka, Syrmia (po chorvátsky Srijem, po srbsky Srem) a Banát. Rusíni prišli do obvodu Bačka (v tej dobe v južnom Uhorsku) v polovici 18. storočia. Prvé migrácie z území dnešného východného Slovenska siahajú do roku 1743. Treba pamätať na to, že až do roku 1918, keď bola založená Juhoslávia, boli Rusíni vo Vojvodine popri Rusínoch na území dnešného Slovenska a Maďarska súčasťou Habsburskej ríše a keď sa objavili vo vojvodinskom regióne, boli už v cirkevnom spoločenstve s Rímom. V roku 1751 postavili chrám a faru a o dva roky neskôr školu. Spočiatku kňazi, ako aj liturgické knihy a katechetický materiál pochádzali priamo z regiónu, odkiaľ pochádzali. Ich hlavné osídlenie bolo v Ruskim Krsture, no potom v roku 1803 gréckokatolícki veriaci založili komunity aj v Bačke, Syrmii a vo východnej Slavónii. Spočiatku podliehali jurisdikcii latinského kalocského biskupa, v roku 1777 bol zahrnutí do novej Križevackej eparchie, ktorej súčasťou boli až do zriadenia apoštolského exarchátu. Avšak počas druhej svetovej vojny, keď sa obvod Bačka na krátke obdobie vrátil do Uhorska, bola pre nich vytvorená apoštolská administratúra, zverená latinskému kalocskému biskupovi, ktorého in loco zastupoval vikár. Po vojne apoštolská administratúra Bačka bola premenená na vikariát v rámci Križevackej eparchie. V roku 1963 bol tento vikariát premenovaný na Vojvodinský vikariát a rozšírený na všetky farnosti rusínskej tradície, ktoré boli prítomné v Juhoslávii, a teda aj na farností vo východnej Slavónii. Rusíni predstavovali väčšinu gréckokatolíkov v Juhoslávii.

Zatiaľ čo Syrmia je dnes súčasťou Srbska a patrí do exarchátu, farnosti Slavónie sa nachádzajú v Chorvátsku, a teda spadajú pod križevackú jurisdikciu. Dvadsiateho ôsmeho augusta 2003 bol založený apoštolský exarchát, ktorý zjednocoval približne 23 000 veriacich v Srbsku a Čiernej Hore, ktorí boli zoskupení v 17 farnostiach obsluhovaných 18 kňazmi a 55 rehoľníčkami. Slávnostné uvedenie apoštolského exarchátu a intronizácia prvého exarchu sa konala 2. novembra 2003 v Katedrále svätého Mikuláša v Ruskim Krsture. 

Rusínski gréckokatolíci 
Gréckokatolícki veriaci v Bačke sa považujú etnicky za „Rusínov“, ktorí sú tradične známi ako „Rusnaki“. Na území Rakúskej ríše boli dlho označovaní ako „Ruténi“, pričom tento pojem má mnoho významov. Bol obvykle používaný na označovanie Ukrajincov, ktorí sa nachádzali mimo samotnej Ukrajiny. V nedávnych rokoch, hlavne po roku 1989, došlo k istému druhu rusínskeho národného prebudenia na Slovensku, na Zakarpatsku a v krajinách, kam emigrovali. No v Juhoslávii gréckokatolíci už niekoľko desaťročí rozvíjali rusínske národné povedomie, čo ich viedlo k zdôrazňovaniu svojej národnostnej odlišnosti od Ukrajincov. Tento stav bol podporovaný geografickou vzdialenosťou, ktorá ich delila od Ukrajiny, ako aj oficiálnym uznaním rusínskeho jazyka. V socialistickej Juhoslávii boli Rusíni uznaní ako samostatná etnická menšina, ktorá je odlišná od slovenskej a ukrajinskej menšiny. Rusíni mali právo používať vlastný jazyk v školách a masmédiách, čím bol podporovaný rozvoj rusínskej etnickej identity. Križevackí biskupi (ktorými počas celého 20. storočia, s výnimkou obdobia druhej svetovej vojny, boli vždy Rusíni) boli podobne ako kňazi a veriaci v Bačke podporovateľmi rusínskej etnickej identity a prispievali k vývoju vlastného jazyka a kultúry. V roku 1919 bola založená asociácia pre napomáhanie rusínskej kultúry, nazývaná Prosvita (Osvietenie), ktorá prežila až do roku 1914, pričom požívala aktívnu participáciu rusínskeho kléru.  

Smutne preslávený Gavriil Kosteľnyk
Gréckokatolícky kňaz Gavriil Kosteľnyk bol autorom prvej gramatiky rusínskeho jazyka v jeho dialektovom variante zóny Bačka (publikovaná v roku 1923). Následne sa stal kľúčovou osobnosťou dramatického pseudosoboru v roku 1946, ktorý viedol k rozvratu gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. V roku 1904 Kosteľnyk publikoval prvé literárne dielo v rusínskom dialekte Bačky s názvom Idilski venjec (Poetický veniec). V 60. a 70. rokoch pomocný biskup Ioakim Segedi publikoval rozličné knihy nielen o liturgických otázkach a dejinách cirkvi, ale aj o dejinách rusínskej komunity. V 80. rokoch boli s podporou biskupa Bukatka preložené do rusínčiny evanjeliá a v roku 2006 bol publikovaný rusínsky preklad celého Nového zákona.   

Križevackí biskupi boli horlivými podporovateľmi zriadenia oddelenej cirkevnej správy pre gréckokatolíkov rusínskej tradície, no nedalo sa to uskutočniť z dôvodu neprajných politických podmienok.

Takmer všetci Rusíni vo Vojvodine sú gréckokatolíci a len málo z nich prešlo do pravoslávnej cirkvi. Keďže nie sú Srbmi, Srbská pravoslávna cirkev sa nikdy nepostavila proti vytvoreniu exarchátu, aj keď v pravoslávnom prostredí nechýbali príslušné kritické hlasy. Ukrajinskí gréckokatolíci, ktorí predstavujú približne štvrtinu veriacich apoštolského exarchátu, prišli do tohto regiónu z Bosny na konci druhej svetovej vojny a z veľkej časti boli absorbovaní existujúcimi gréckokatolíckymi farnosťami.  

V dôsledku cirkevnej únie s Rumunmi existuje ešte niekoľko gréckokatolíckych farností v srbskom Banáte, cípe Vojvodiny: v roku 1924 boli začlenené do Križevackej eparchie a teraz patria do apoštolského exarchátu. Existujú aj malé gréckokatolícke komunity v Markovači a Vrsači, no neexistujú iné gréckokatolícke farnosti v Srbsku mimo hraníc Vojvodiny.  

Dekrétom Kongregácie pre východné cirkvi z 19. januára 2013 bola jurisdikcia apoštolského exarchátu ohraničená na územia Srbska. Terajším biskupom je Ďura Džudžar.

Publikované s láskavým súhlasom arcibiskupa Cyrila Vasiľa, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Z taliančiny preložil o. Ján Krupa.

Zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/38924/srbsky-apostolsky-exarchat

Foto:
Apoštolský exarcha Ďura Džudžar


Oriente Cattolico
Táto oficiálna publikácia Kongregácie pre východné cirkvi z roku 2018 prináša podrobné informácie o východných katolíckych cirkvách

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ňič. Paraska i Vasyľ v posteli.
- Vasyľu, vozmyj ňa ...!
- Spyj spokijno, ja nygde ne idu...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať