​​​​​​​Testovanie Veľa pochybností, ale aj dobrej energie, ktorá by nemala vyjsť nazmar

29.10.2020


Keď sa testovala Orava a Bardejov, chvíľu to vyzeralo nádejne. Že krajina má plán. Dokonca unikátny.

Trúfla si na testovanie dvoch regiónov, vyskúšala si to, vďaka tomu môže všetko dobre nastaviť a otestovať celú krajinu. A bude lepšie.

Vyzeralo to chvíľu ako svetlo na konci ponurého tunela. Vyzeralo to dokonca tak, že krajina má lídra, ktorý sa nebojí rozhodnúť sám, zoberie na seba riziko a urobí odvážne rozhodnutie. A môže mu to aj vyjsť.

Minulý víkend to vyzeralo fakt celkom dobre. Ľudia zo samospráv fungovali, prihlásilo sa dostatok dobrovoľníkov a všetko pevne v rukách držala rešpektovaná armáda.

Osobne prišli na vec dohliadnuť aj politici. Minister Krajčí odoberal vzorky, premiér Matovič v celotelovom bielom overale zapisoval údaje, minister Krajniak chodil v maskáčoch a minister Naď pôsobil veliteľským dojmom. Bola to hra na emócie, ale aj to občas treba.

A bol tam ešte jeden detail: tisícky ľudí ako dobrovoľníci. Isto, niektorí iba využili príležitosť zarobiť si, ale trúfam si odhadnúť, že u väčšiny bola motivácia iná: nejako krajine pomôcť, byť aktívny, zapojiť sa.

Keď sa oravská a bardejovská akcia skončila, ostal dobrý pocit. Až mierne euforický. Že niečo také dokážeme zorganizovať, že prišli aj tí starší, ktorí nemuseli, a dokonca sa na Oravu nahrnuli ľudia z iných regiónov, aby sa dali zadarmo otestovať.

V televíznych reportážach bolo vidno šikovných ľudí zo samosprávy, mužov a ženy činu, obetavých zdravotníkov a ľudí, ktorí trpezlivo stáli v radoch, nereptali, nenadávali, niektorí dali najavo aj vďačnosť.

Premiér nemal po víkende dôvod rušiť celoplošné testovanie. Tá eufória ešte pár hodín trvala.

Na sociálnych sieťach sa hneď potom začali objavovať hrdé statusy ľudí, ktorí sa prihlásili vo svojich mestách či obciach za dobrovoľníkov. Idú do toho, chcú pomáhať, chcú byť pri tom! V istých kruhoch akoby sa to stalo vecou cti. Fajn.

Lenže potom sa to začalo kaziť. Ozvali sa nahnevané hlasy starostov a primátorov, na ktorých plecia táto vec dopadla. Improvizovali a zhora dostávali chaotické predpisy. Bolo jasné, že tentoraz nebude dostatok vojakov, aby všetko držali pod kontrolou.

Stále chýbajú zdravotníci. Tisícky sa prihlásili, ale mnohí sú k akcii rezervovaní. Aj bez testovania pracujú v strese a strachu z nákazy. Nechcú ísť do zbytočného rizika či vyčerpania, aj kvôli svojim pacientom. Nehovoriac o zdravotníkoch z kolabujúcich nemocníc.

Na a potom sa ozvala prezidentka. Pozvala si odborníkov, aby s nimi vec prebrala. Je to už taký jej štýl. Až potom hovorí svoj názor.

-------

Prezidentka nevidí dôvod na zastavenie testovania (30.10.2020, zdroj: Pravda )  
Ako uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec v reakcii na výzvu šéfa opozičného Smeru, Čaputová momentálne nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania obyvateľstva. V tejto situácii je podľa prezidentky dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem. Takisto je podľa hlavy štátu dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní.
„Podľa prezidentky je v tejto situácii dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem a zároveň zúročiť doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov. Je preto aj dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní, aby v prípade záujmu mohlo byť otestovaných čo najviac občanov,“ uviedol pre TASR Strižinec.
Prezidentka však považuje za nevyhnutné upraviť podmienky na pohyb ľudí po plošnom testovaní tak, aby nevznikli dve kategórie občanov. „Tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo,“ skonštatoval jej hovorca.

-----

Bola natoľko taktná, že spustenú testovaciu akciu nekritizovala. Ale s jemnou ženskou diplomaciou dala najavo svoj odstup. Hovorila napríklad o obave, aby zdravotníci, ktorí budú na plošnom testovaní, nechýbali potom v nemocniciach a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

A skupina rešpektovaných odborníkov vydala spoločné vyhlásenie. Podpísali sa dôveryhodné mená: Klempa, Pastoreková, Krčméry, Čekan, Kollár, Celec, Visolajský, Bražinová... Ich odstup od plánu celoplošného testovania vidno výraznejšie. Hoci aj oni sú taktní, nechcú vzbudzovať zbytočné vášne v už aj tak dosť rozjatrenej spoločnosti.

Vyzývajú politikov, aby dôveryhodným spôsobom komunikovali s verejnosťou a aby rešpektovali pribúdajúce vedecké poznatky a aby sa vyhýbali „zľahčovaniu či nepresnostiam v terminológii a interpretácii dát, ktoré vyvolávajú pochybnosti.“ Je jasné, čo a koho mali na mysli.

Antigénové testy sa v tomto vyhlásení spomínajú skôr v súvislosti s „frekventovaným testovaním ohnísk“ ako v celoplošnom meradle. A ešte dodávajú: „V prípade pripravovaného celoplošného testovania považujeme za veľmi dôležité správne komunikovať výsledky verejnosti, najmä v kontexte súčasného poznania o limitáciách testov, a nespájať pojem infekčnosti s ich výsledkom.“

To pokojné vyhlásenie bez silných slov sa dalo čítať aj tak, že rešpektovaní odborníci neschvaľujú celoplošné testovanie antigénovými testami – a dávajú dôraz na iné alternatívy, ktoré sú už známe a overené.

Akoby nestačilo. Nepríjemná správa prišla tento týždeň aj z Česka. Tam vedci v spolupráci s lekármi urobili porovnávaciu štúdiu, aby zistili, či možno PCR testy nahradiť antigénovými testami. Skúmali sa aj tie testy, ktoré nakúpilo Slovensko. A na čo prišli? Celková senzitivita antigénových testov sa podľa českých zistení pohybuje pod hranicou 70 percent.

Aktualizácia pôvodného textu: Juraj Brecko a Martin Jaroš ma upozornili, že situácia s antigénovými testami je zložitejšia, ako naznačuje štúdia českých vedcov a lekárov spomínaná v články. Lebo ieto testy rýchlo a lacno zachytávajú väčšinu pozitívnych, ktorí idú potom do karentény. Pán Brecko okrem iného píše: "V Bardejove (okres) riadne PCR testy za 14 dni zachytili 1057 ludi, teda priemerne 75,5 na deň. Ag testy za 3 dni zachytili 1569, teda 523 na deň." A dodáva: "Ešte je veľmi zaujímavé sledovať denné  prírastky v okresoch kde bolo pilotné testovanie, Bardejov mal za včera len 56 pozitívnych, predtým to bolo v priemere 75 na deň."

Pán Jaroš pripomína: "To, či budeme používať antigénový test 1 alebo 2 (zo štúdie v Motole) a či senzitivita je 63 alebo 67 percent, je takmer jedno. Dáta z Motola nám hovoria, ze plošné testovanie má potenciál nahradiť všetky lockdowny, trasovania, obmedzenia podujatí atď. Antigénové  testy nám umožňujú fungovať takmer rovnako ako pred covidom (možno okrem barov, diskoték, aby sme obmedzili ´najsuperšíriteľské´ podujatia). Museli by sme však vyžadovať od svojej samosprávy, že svojich občanov každé dva týždne plošne pretestujú vo svojej obci alebo meste relatívne lacnými antigénovými testami (cca 5-6 eur/test)."


Opadla ďalšia vlna nadšenia, že náš unikátny experiment bude príkladom aj pre ostatné krajiny.

A ešte sa ozvala Slovenská lekárska komora. Isto, jej vedenie má v dôveryhodnosti svoje limity. Ale stačilo, že jej šéf Kollár bol aj so svojimi sugestívnymi gestami vo všetkých televíznych správach. Nahnevane kritizoval, že odborníci tu nemajú slovo a demonštratívne odmietol chodiť na rokovania Ústredného krízového štábu.

V mene komory vyzval vládu, aby ešte zvážila celoplošné testovanie. Je zrejmé, že Kollár tlmočil názor mnohých lekárov. Ani Matovičov protiútok proti dvom ľuďom z vedenia komory už veľa nezachránil.

Nemá to dobrý vývoj. Vláda vycítila, že loďka celoštátneho testovania mohutne nasáva vodu. A môže sa aj potopiť. Preto rýchlo nasadila lákadlo: slobodu. „Kto si urobí test a bude negatívny, bude môcť slobodnejšie žiť,“ vyhlásil premiér. Ale uveríme tomu?

Stačí sa poobzerať po okolí, všade sa sprísňujú opatrenia, tento týždeň oznámili sprísnený lockdown aj Nemecko a Francúzsko. Tak veľmi by sme si želali byť iní, úspešnejší ako sebavedomí Nemci či pyšní Francúzi, áno, chceli by sme byť opäť hrdí na svoju krajinu, tak ako na jar v prvej vlne.

Lenže veľké nádeje spojené s antigénovými testami sa pomaly rozplývajú. Ťažko sa nám s nimi lúči. Veď to bola celkom príjemná predstava, že Slovensko vyskúša inú cestu, bude pionierom nového prístupu, bude na chvíľu stredobodom pozornosti a možno sa prídu iné krajiny od nás učiť.

No nevyzerá to tak. Odpískať teraz testovanie by bola asi politická samovražda vlády. Asi treba len zaťať zuby a prejsť si ním, ale nespájať s ním priveľké vízie. Skôr byť opatrní a obozretní. Nebúchať šampanské a nerobiť oslavné párty.

Netrápi ma, aký to bude mať politický dosah. Myslím teraz najmä na tých nadšených dobrovoľníkov, ktorí sa zapoja. A dúfam v jedno: že napriek všetkej oprávnenej skepse nebudú mať napokon pocit, že ich obeta, vynaložená energia, ochota boli márne. Že sa dali nalákať do nezmyselnej akcie.

Lebo toto je teraz dôležitá vec: mnoho ľudí nechce iba sedieť doma, udržiavať odstup a nosiť rúško. Majú v sebe túžbu nejako krajine pomôcť v tomto boji. Ale ako? Ak nie ste zdravotník, lekár, biochemik či špičkový matematik, akú máte možnosť?

Iste, môžete si kúpiť v reštaurácii jedlo z okienka, nakupovať knihy, slovenskú módu... Ale stále ostáva veľa ladom ležiacej energie aj odhodlania zapojiť sa do toho boja proti pandémii. A áno, byť na chvíľu aj vlastencami. Ale ani tie rúška netreba šiť, tak čo sa dá robiť?

Celoplošné testovanie jednu možnosť ponúklo.

Keď už pre nič iné, aspoň pre to, aby títo odhodlaní dobrovoľníci nemali pocit, že pomáhali zbytočnej akcii, nemám chuť zhadzovať testovanie. Aby tá halda vzácnej energie, ktorú tí ľudia chcú dať pre dobro veci, nevyšla nazmar. Aby sa nezmenila na rozčarovanie, sklamanie a pocit, že už nič nemá zmysel.

Možno by bolo dobré zamyslieť sa nad tým, ako zmysluplne zapojiť všetkých, ktorí nechcú len sedieť doma v izolácii, pozerať, ako kolabujú nemocnice a čakať, akú finančnú podporu ešte dostanú od štátu. A nemajú ani chuť zavesiť na sieť ďalší antimatovičovský status.

Vlastenectvo môže byť občas prázdna „nabubrelá“ aktivita, ale môže to byť aj povznášajúca činnosť, ak sa preň nájde dobrý obsah.

Zdroj: 
https://www.postoj.sk/64380/vela-pochybnosti-ale-aj-dobrej-energie-ktora-by-nemala-vyjst-nazmar?

Foto:
Testovanie na jednej zo základných škôl v Bardejove 23. októbra 2020. 
Autor – TASR/Milan Kapusta

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Na dovoleňki jak doma. Dalo sja požyčity - bicigeľ, motor, psa i Parasku...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať