Umenie Podkarpatskej Rusi 1919 – 1938 / Československá stopa

16.09.2019



Náś knižný tip: Československý svet v Karpatoch 

Výstavný projekt so zameraním na maliarstvo a sochárstvo Podkarpatskej Rusi v rokoch 1919 – 1938 prezentuje umeleckú produkciu krátkej periódy dvadsiatich rokov, kedy bolo územie Podkarpatskej Rusi súčasťou nového štátneho útvaru Čechov a Slovákov. Výstave predchádza vedecko-výskumná a bádateľská práca, ktorá sa zameriava na dejiny medzivojnového obdobia v konfrontácii s košickou a európskou modernou.

Vytvorená kolekcia diel predstaví verejnosti, okrem klasikov podkarpatskej školy (Bokšaj, Erdélyi, Manajlo) i doposiaľ menej známych lokálnych autorov, ktorý sa pohybovali na českej, slovenskej a ukrajinskej kultúrnej scéne (Špálová, Virágh, Beregi, Hromnický, Pokorný, Mondičová, Kulec, Příhoda, Angyal, Fiala, Hudeček). Okrem umelecko-historickej analýzy diel jednotlivých protagonistov sa koncepcia výstavy bude mierne opierať aj o zložité dejinné skutočnosti, ktoré formovali spoločenské, kultúrne a politické pozadie daného regiónu. Súčasťou výstavy budú dobové fotografie a rôzne archívne materiály, ktoré budú paralelne ilustrovať život v Košiciach a Užhorode, ako významných kultúrnych centier východnej časti prvej republiky. Výstava zároveň reaguje na sté výročie pripojenia územia Podkarpatskej Rusi k Československu, ktoré si pripomíname v roku 2019. Ambíciou projektu je prierezovým štýlom predstaviť širokej verejnosti doposiaľ málo prebádanú oblasť našich dejín umenia a integrovať tak umenie Podkarpatskej školy do československého dejepisu umenia. Pripravovaná odborná koncepcia výstavy sa opiera o pokračovanie projektu Košickej moderny. Viacerí predstavitelia medzivojnovej stredoeurópskej moderny svojimi aktivitami prispievali k utváraniu kultúrneho života na Podkarpatskej Rusi (Foltýn, Schiller, Benka, Alexy). Protagonisti podkarpatskej školy, ktorá vznikla v Užhorode a ich kultúrne aktivity sú vhodnou paralelou k vzdelávacím činnostiam v Košiciach (Krónova škola) a v Prahe (Ukrajinské štúdio) v medzivojnovom období.

Krátka epizóda spoločného štátneho útvaru Čechov, Slovákov a Rusínov zanechala v česko-slovenskom umení (literatúra a výtvarné umenie) nezmazateľnú stopu, ktorej inšpiráciu nachádzame práve v etnografickom, topografickom a folklórnom prostredí územia Podkarpatskej Rusi. Predmetná téma má silný edukačný potenciál a populárno-náučným štýlom predstaví verejnosti doposiaľ málo, resp. vôbec neprezentované umenie v širších, nadregionálnych súvislostiach.

otvorenie výstavy: 2. 10. 2019 o 18:00
trvanie výstavy: 3. 10. 2019 – 23. 2. 2020
Východoslovenská galéria, Alžbetina 22
kurátor: Miroslav Kleban

Zdroj:
https://vsg.sk/pripravovane-vystavy/umenie-podkarpatskej-rusi-1919-1938-ceskoslovenska-stopa/

Foto:
Obraz Vojtecha Erdélyiho

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Calyj žyvot sja včiju - na pomylkach ľudy, kotry dotrymujuť moji rady...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať