Unikátne Poloniny sú zanedbané. Heger si pozrel Starinu, sľubuje zmenu

03.11.2021


Regióny vedia, čo potrebujú, vraví.

STARINA, HUMENNÉ. Unikátnemu miestu na východe Slovenska má pomôcť plán obnovy.

V priestoroch vodárenskej nádrže Starina v Sninskom okrese to v utorok povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Niekoľko naj
Krásna príroda, bukové pralesy, ktoré chráni UNESCO, domov najväčšieho európskeho suchozemského cicavca zubra hrivnatého, najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe, najtmavšie miesto u nás. Všetko toto robí z Národného parku Poloniny jedinečné miesto.

Aj napriek tomu je park najmenej navštevovaný u nás. Región má zanedbanú cestnú infraštruktúru, mnohým obciam chýba vodovod a kanalizácia, kvári ich vysťahovalectvo, odchod mladých ľudí, nedostatok pracovných príležitostí.

Podľa premiéra Hegera by sa to malo zmeniť.

Na pomoc regiónu prichádza reforma národných parkov, ktorú podporí aj plán obnovy a odolnosti.

Národný park Poloniny a Národný park Muránska planina si podelia 16 miliónov eur.

Rada národného parku
Premiér Heger sa v sprievode štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču, štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Milana Kyseľa a generálnej riaditeľky sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Lívie Vašákovej prešiel vo vale vodárenskej nádrže Starina. Predtým navštívil stakčínske obecné múzeum.

Na Starine sa stretol so zástupcami miestnych samospráv, ochranárov či urbárnikov. Išlo o nulté stretnutie „rady národného parku“, ktoré majú vznikať po celom Slovensku.

Vo forme musia byť regióny
Mottom plánu obnovy podľa premiéra Hegera je „dostať Slovensko do formy“. Stane sa tak iba vtedy, ak sa dostanú do formy regióny.

Do krajiny má prísť 6,3 miliárd eur, sústrediť sa majú do piatich oblastí - zelená ekonomika, školstvo, zdravotníctvo, veda, výskum a inovácie, verejná správa a digitalizácia.

Podľa premiéra je dôležité, aby o investíciách rozhodovali ľudia priamo v regiónoch.

Plán obnovy je obrovskou príležitosťou pre východ Slovenska, ktorý má veľký potenciál. Má podporiť jeho rozvoj a zabrániť jeho ďalšiemu vyľudňovaniu.

Posledné štátne kravy u nás
Podľa štátneho tajomníka Kiču reforma národných parkov nepôjde proti obyvateľom, lesníkom ani poľovníkom.

Má priniesť rozvoj mäkkých foriem turizmu, nové pracovné miesta bez negatívneho dopadu na životné prostredie, rozvoj prírode blízkeho hospodárenia i zachovanie zamestnanosti v štátnom podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič.

Oba rezorty, životného prostredia i pôdohospodárstva, podpísali memorandum o spoločnom postupe v tejto oblasti.

Starosta Uliča Ján Holinka (SNS) zdôraznil, že kravy v Uliči sú poslednými „štátnymi kravami na Slovensku“, zamestnanci sa obávajú o prácu.

„Ľudia žijú v strachu,“ povedal.

Ten sčasti vyvoláva aj nedostatok informácií.

„Potrebujeme konkrétne kroky a konkrétne výstupy,“ dodal.

Predseda urbárskej spoločnosti Starina Dušan Drančák je presvedčený o tom, že prispôsobiť sa novej plánovanej reforme národného parku bude pre miestnych ťažké.

„Mnoho ľudí nakúpilo stroje na prácu v lese. Ak by mali prejsť na prírode blízke hospodárenie, museli by nakúpiť kone, aby pracovali tak ako pred sto rokmi naši dedovia a otcovia,“ povedal.

Za správne pokladá, aby obmedzenie ťažby v urbariáte štát finančne kompenzoval a spoločenstvo by sa venovalo odstraňovaniu kalamitnej situácie v lese.

Štátny tajomník Kyseľ ubezpečil, že Lesopoľnohospodársky majetok je dnes ekonomicky zastabilizovaný a tak to aj zostane.

„Venuje sa zmiešanej činnosti, aj lesníckej, aj poľnohospodárskej. Naďalej v tom bude pokračovať, ostane jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne a partnerom pre samosprávy,“ povedal.

Bez vody a kanála
Paradoxom je, že hoci majú Starinu na dosah ruky, v mnohých obciach okresu Snina chýba vodovod a kanalizácia.

Premiér Heger však zdôraznil, že z plánu obnovy sa financovať nebudú dať.

„Peniaze na ne naša krajina už dostala z eurofondov s prísľubom, že ich postaví do roku 2014. Nemáme ani vodovod, ani kanalizáciu, ani peniaze,“ povedal.

Primátorka Sniny Daniela Galandová (nezávislá) zdôraznila, že samosprávy sa pripravujú na vytvorenie kompatibilného komplexného riešenia pre rozvoj územia s využitím blízkosti Ukrajiny a Poľska.

Humenčania stavajú na cyklotrasy
Peniaze z plánu obnovy sa viažu na reformy. Priamo do regiónov potečie cez samosprávy a mimovládne organizácie 1,3 miliardy.

„Hovoríme o školstve, sociálnych službách, cyklotrasách, obnove historických budov,“ povedala Vašáková.

„V roku 2022 očakávame najviac výziev, rok 2023 bude rokom verejného obstarávania. Peniaze treba vyčerpať do polovice roka 2026,“ informovala.

Zdôraznila, že pri projektoch nie je potrebné žiadne spolufinancovanie.

„Potenciál vidím v oblasti zelenej infraštruktúry a podpore nemotorovej dopravy, čo znamená pokračovanie budovania cyklotrás. Aktuálne máme 4,6 kilometra a v realizácii je ďalší kilometer. Jednou z diskutovaných tém bola aj výstavba staníc pre elektromobily. Prvé finančné prostriedky z plánu obnovy by mali byť uvoľnené už v roku 2022. Musíme byť pripravení, aby sme sa mohli do výzvy zapojiť,“ povedal primátor Humenného Miloš Meričko (nezávislý).

Práve na pôde mestského úradu sa uskutočnilo spoločné stretnutie aj s ministrami zdravotníctva a spravodlivosti.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj: 
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22775874/unikatne-poloniny-su-zanedbane-heger-si-pozrel-starinu-slubuje-zmenu.html#storm_gallery_195746

Foto:
Heger v priestoroch vodárenskej nádrže Starina. 
(Autor: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča pyše:
-Myle Bravo, poraď! Jak pojasnyty synkovi, že kiď jem ja v uniformi sestričky, ta joho ňaňkovi ne plano...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať