Unikátne Poloniny sú zanedbané. Heger si pozrel Starinu, sľubuje zmenu

03.11.2021


Regióny vedia, čo potrebujú, vraví.

STARINA, HUMENNÉ. Unikátnemu miestu na východe Slovenska má pomôcť plán obnovy.

V priestoroch vodárenskej nádrže Starina v Sninskom okrese to v utorok povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Niekoľko naj
Krásna príroda, bukové pralesy, ktoré chráni UNESCO, domov najväčšieho európskeho suchozemského cicavca zubra hrivnatého, najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe, najtmavšie miesto u nás. Všetko toto robí z Národného parku Poloniny jedinečné miesto.

Aj napriek tomu je park najmenej navštevovaný u nás. Región má zanedbanú cestnú infraštruktúru, mnohým obciam chýba vodovod a kanalizácia, kvári ich vysťahovalectvo, odchod mladých ľudí, nedostatok pracovných príležitostí.

Podľa premiéra Hegera by sa to malo zmeniť.

Na pomoc regiónu prichádza reforma národných parkov, ktorú podporí aj plán obnovy a odolnosti.

Národný park Poloniny a Národný park Muránska planina si podelia 16 miliónov eur.

Rada národného parku
Premiér Heger sa v sprievode štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču, štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Milana Kyseľa a generálnej riaditeľky sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Lívie Vašákovej prešiel vo vale vodárenskej nádrže Starina. Predtým navštívil stakčínske obecné múzeum.

Na Starine sa stretol so zástupcami miestnych samospráv, ochranárov či urbárnikov. Išlo o nulté stretnutie „rady národného parku“, ktoré majú vznikať po celom Slovensku.

Vo forme musia byť regióny
Mottom plánu obnovy podľa premiéra Hegera je „dostať Slovensko do formy“. Stane sa tak iba vtedy, ak sa dostanú do formy regióny.

Do krajiny má prísť 6,3 miliárd eur, sústrediť sa majú do piatich oblastí - zelená ekonomika, školstvo, zdravotníctvo, veda, výskum a inovácie, verejná správa a digitalizácia.

Podľa premiéra je dôležité, aby o investíciách rozhodovali ľudia priamo v regiónoch.

Plán obnovy je obrovskou príležitosťou pre východ Slovenska, ktorý má veľký potenciál. Má podporiť jeho rozvoj a zabrániť jeho ďalšiemu vyľudňovaniu.

Posledné štátne kravy u nás
Podľa štátneho tajomníka Kiču reforma národných parkov nepôjde proti obyvateľom, lesníkom ani poľovníkom.

Má priniesť rozvoj mäkkých foriem turizmu, nové pracovné miesta bez negatívneho dopadu na životné prostredie, rozvoj prírode blízkeho hospodárenia i zachovanie zamestnanosti v štátnom podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič.

Oba rezorty, životného prostredia i pôdohospodárstva, podpísali memorandum o spoločnom postupe v tejto oblasti.

Starosta Uliča Ján Holinka (SNS) zdôraznil, že kravy v Uliči sú poslednými „štátnymi kravami na Slovensku“, zamestnanci sa obávajú o prácu.

„Ľudia žijú v strachu,“ povedal.

Ten sčasti vyvoláva aj nedostatok informácií.

„Potrebujeme konkrétne kroky a konkrétne výstupy,“ dodal.

Predseda urbárskej spoločnosti Starina Dušan Drančák je presvedčený o tom, že prispôsobiť sa novej plánovanej reforme národného parku bude pre miestnych ťažké.

„Mnoho ľudí nakúpilo stroje na prácu v lese. Ak by mali prejsť na prírode blízke hospodárenie, museli by nakúpiť kone, aby pracovali tak ako pred sto rokmi naši dedovia a otcovia,“ povedal.

Za správne pokladá, aby obmedzenie ťažby v urbariáte štát finančne kompenzoval a spoločenstvo by sa venovalo odstraňovaniu kalamitnej situácie v lese.

Štátny tajomník Kyseľ ubezpečil, že Lesopoľnohospodársky majetok je dnes ekonomicky zastabilizovaný a tak to aj zostane.

„Venuje sa zmiešanej činnosti, aj lesníckej, aj poľnohospodárskej. Naďalej v tom bude pokračovať, ostane jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne a partnerom pre samosprávy,“ povedal.

Bez vody a kanála
Paradoxom je, že hoci majú Starinu na dosah ruky, v mnohých obciach okresu Snina chýba vodovod a kanalizácia.

Premiér Heger však zdôraznil, že z plánu obnovy sa financovať nebudú dať.

„Peniaze na ne naša krajina už dostala z eurofondov s prísľubom, že ich postaví do roku 2014. Nemáme ani vodovod, ani kanalizáciu, ani peniaze,“ povedal.

Primátorka Sniny Daniela Galandová (nezávislá) zdôraznila, že samosprávy sa pripravujú na vytvorenie kompatibilného komplexného riešenia pre rozvoj územia s využitím blízkosti Ukrajiny a Poľska.

Humenčania stavajú na cyklotrasy
Peniaze z plánu obnovy sa viažu na reformy. Priamo do regiónov potečie cez samosprávy a mimovládne organizácie 1,3 miliardy.

„Hovoríme o školstve, sociálnych službách, cyklotrasách, obnove historických budov,“ povedala Vašáková.

„V roku 2022 očakávame najviac výziev, rok 2023 bude rokom verejného obstarávania. Peniaze treba vyčerpať do polovice roka 2026,“ informovala.

Zdôraznila, že pri projektoch nie je potrebné žiadne spolufinancovanie.

„Potenciál vidím v oblasti zelenej infraštruktúry a podpore nemotorovej dopravy, čo znamená pokračovanie budovania cyklotrás. Aktuálne máme 4,6 kilometra a v realizácii je ďalší kilometer. Jednou z diskutovaných tém bola aj výstavba staníc pre elektromobily. Prvé finančné prostriedky z plánu obnovy by mali byť uvoľnené už v roku 2022. Musíme byť pripravení, aby sme sa mohli do výzvy zapojiť,“ povedal primátor Humenného Miloš Meričko (nezávislý).

Práve na pôde mestského úradu sa uskutočnilo spoločné stretnutie aj s ministrami zdravotníctva a spravodlivosti.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj: 
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22775874/unikatne-poloniny-su-zanedbane-heger-si-pozrel-starinu-slubuje-zmenu.html#storm_gallery_195746

Foto:
Heger v priestoroch vodárenskej nádrže Starina. 
(Autor: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Za namy upamjatniňa 75. ričnyci akcyji «Visla». Ne barz mi s’a choče...

75 rokiv tŷrvaňa akcyji «Visla», na što uvahu zvernula jedna z osib. І jedno, i druhje, dumam, pravyľne. O samŷm vŷseliňu povime, što s’a doveršŷlo, ale i «Visla» dale plŷne… to tiž fakt. Upamjatniňa prošly v subotu, 30. kvitňa/apriľa 2022 r., …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Modrá Marilyn trhala rekordy

Warholov portrét je najdrahšie predané americké dielo Slávny portrét Marilyn Monroe Andyho Warhola, známeho predstaviteľa pop kultúry so slovenskými koreňmi, sa stal najdrahším umeleckým dielom amerického umelca, aké sa kedy predalo na aukcii…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Smutný osud věčné periferie 

Legendami opředená Zakarpatská Ukrajina (bývala Podkarpatská Rus) budí vášně i v současné válce Kraj kolem Užhorodu po několik staletí tvořil periferii impérií či nově vzniklých národních států. Ať už byl znám jako Uherská Rus, Podkarpatsko, …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Do úradu uviedli nového gréckokatolíckeho apoštolského administrátora Petra Rusnáka

Vymenoval ho pápež František. PREŠOV. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uviedli v nedeľu 8. mája do úradu apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie bratislavského eparchu Petra Rusnáka. Vlady…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Zastupiteľstvo PSK rozdelilo poslanecké dotácie

Do regiónov pôjde 1,86 miliónov eur Tlačová správa Celkovo 530 projektov podporili krajskí poslanci v rámci Výzvy poslancov PSK. V štyroch programoch rozdelili dohromady 1,86 miliónov eur. Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (P…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

-Ujku Vasyľu, tiko mate kamaraťiv...?
-174 a od dvoch iši čekam potverdžiňa, kvitacyju...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať