V Brazílii napísal zákon ChatGPT

07.12.2023


Politika ohromil svojimi nápadmi. Chatbot mal text hotový za 15 sekúnd.

Ešte v októbri 36-členná mestská rada v Porto Alegre jednomyseľne odhlasovala návrh zákona, ktorý obyvateľov brazílskeho mesta oslobodil od výdavkov za výmenu ukradnutých vodomerov.

Po tom, ako zákon preverili viaceré výbory rady, vstúpil do platnosti 23. novembra. Jeho predkladateľ, člen rady Ramiro Rosário, však už o šesť dní neskôr prišiel s priam bombovou informáciou: Nová legislatíva nevzišla z brainstormingu a politických diskusií. Celý návrh zákona napísal ChatGPT, výkonný jazykový model spoločnosti OpenAI.

Podľa Rosária chatbotu trvalo približne 15 sekúnd, kým spracoval príkaz, ktorý mal 250 znakov, použil svoje algoritmické kúzlo a vypľul zákon. Rosáriovi by tento proces za normálnych okolností trval približne tri dni. Výsledok podľa neho ukázal, ako môže byť umelá inteligencia užitočným nástrojom na optimalizáciu a zlepšenie verejných služieb.

Prvý brazílsky zákon vytvorený pomocou ChatGPT však spustil v tejto juhoamerickej krajine diskusiu, ktorá sa rozprúdila po celom svete: Pripravuje sa spoločnosť na budúcnosť, v ktorej automatizácia nahradí človeka?

„Vraciam sa k tej fráze, ktorá sa v tejto téme už stala akýmsi klišé: Umelá inteligencia nikoho nenahradí, ale všetci by sme mohli byť nahradení tými, ktorí vedia používať umelú inteligenciu,“ povedal Rosário pre denník Washington Post. „Takže sa musíme pripraviť aj na túto možnosť.“

Rosário, ktorý sa sám vyhlasuje za technologického nadšenca, chcel podľa svojich slov preniesť „diskusiu okolo začiatku veľkej technologickej revolúcie“ do politickej a verejnej sféry. Rosário bol celé mesiace zaplavovaný sťažnosťami svojich voličov na to, že im boli účtované poplatky pri krádeži vodomerov, ktoré vlastnilo mesto, a chcel s tým niečo urobiť.

V článku sa dočítate:
Ako Rosário postupoval pri tvorbe nového zákona.
Kedy sa Rosário priznal, že návrh vytvoril chatbot.
O reakciách politikov v Brazílii.
Chatbot mal vlastný nápad

V júni si Rosário sadol k počítaču, otvoril ChatGPT a zadal príkaz: „Vytvorte pre mesto Porto Alegre zákon, ktorý pochádza od zákonodarcu, a nie od výkonnej moci, a ktorý zakazuje Mestskému oddeleniu vodovodov a kanalizácií účtovať majiteľovi nehnuteľnosti poplatok za nový vodomer, ak starý ukradli.“

Chatbot priniesol návrh s odôvodnením a ôsmimi pododdielmi. Rosário bol podľa svojich slov „ohromený“. Najviac „prekvapujúca“ časť? Rosário povedal, že ChatGPT prišiel s dvoma nápadmi, ktoré mu nikdy nenapadli: Stanoviť 30-dňovú lehotu na výmenu ukradnutých vodomerov a v prípadoch, keď sa táto lehota nedodrží, oslobodiť vlastníkov nehnuteľností od platenia účtov za vodu.

„Ak by som postupoval podľa bežného postupu, trvalo by niekoľko dní, kým by som si sadol so svojím tímom a právnikmi,“ povedal.

„Ale za zlomok tohto času si AI vo svojej databáze vyhľadala najlepšie referencie týkajúce sa osvedčených postupov pri vypracovávaní účtov v krajine aj mimo nej. Išlo o bezprecedentný proces návrhu zákona vypracovaného AI. Priniesol návrhy, ktoré boli v súlade so zásadami a hodnotami môjho mandátu. Vedel som, že ho musím podpísať.“

Rosário predložil text na schválenie 7. júna.

ChatGPT ako model strojového učenia kombinuje tréning od ľudí so znalosťami získanými z rôznych zdrojov vrátane Wikipédie, kníh, spravodajských článkov a vedeckých časopisov. Analyzuje otázky a vytvára odpovede predpovedaním toho, čo nasleduje vo vete - v podstate spracúva obrovské množstvo údajov a odvodzuje vzťahy medzi slovami v texte.

Hoci ho používatelia využívajú rôznymi spôsobmi - pri písaní vysokoškolských esejí, tvorbe textov v štýle Eminema, písaní biblických veršov vysvetľujúcich, ako odstrániť sendvič s arašidovým maslom z videorekordéra - odborníci varovali pred spoliehaním sa na ChatGPT, pretože má sklon produkovať v lepšom prípade drobné chyby a v horšom prípade zjavné dezinformácie.

Minimálne zmeny
Oddelenie Rady pre tvorbu právnych predpisov revidovalo pôvodný návrh Rosária a prispôsobilo jeho znenie typickému štýlu používanému v právnych predpisoch. Podľa kópií textu pred a po, ktoré preskúmal denník Post, však urobilo len minimálne zmeny a nemalo námietky voči žiadnej časti obsahu.

V skutočnosti zo záznamov dokonca vyplýva, že pracovník mesta, ktorý text analyzoval, navrhol zmeniť a doplniť existujúci zákon o vode a kanalizácii v Porto Alegre z roku 1987 o podkapitoly z Rosáriovho návrhu.

Po ďalšom preskúmaní v súdnom a ústavnom výbore rady 18. októbra rada hlasovala za Rosáriov zákon, ktorý krátko nato definitívne schválil starosta Porto Alegre.

O týždeň neskôr Rosário na sociálnych sieťach odhalil svoje tajomstvo na sociálnej sieti X: „Prvý brazílsky zákon vytvorený výlučne umelou inteligenciou je v platnosti v Porto Alegre!“

Jeho kolegovia boli ohromení, povedal. Niektorí boli fascinovaní. Iní odsudzovali nedostatok transparentnosti.

Predseda Rady Hamilton Sossmeier najprv pre miestne médiá povedal, že hoci používanie umelej inteligencie nie je výslovne zakázané, myslí si, že by to mohlo vytvoriť „nebezpečný precedens“.

Sossmeier potom zmenil názor. „Začal som čítať hlbšie a videl som, že, bohužiaľ alebo chvalabohu, toto bude trend,“ uviedol neskôr podľa agentúry Associated Press.

Rosário povedal, že spočiatku držal používanie ChatGPT v tajnosti, pretože „mnohí kolegovia majú stále predsudky voči umelej inteligencii a nechcel riskovať, že konkrétny a prospešný zákon nebude odhlasovaný len preto, že ho napísal chatbot“. Dodal, že jeho experiment navyše „ukázal, aké výhody môžeme dosiahnuť, ak túto technológiu použijeme“.

Rosário vidí v umelej inteligencii nástroj, ktorý sa dá „využiť v prospech verejnosti, ak budeme informovaní o osvedčených postupoch“. Poukázal na to, že mestská rada nedávno schválila dva zákony, ktoré už boli v platnosti, a prijala aj návrhy zákonov, ktoré sa neskôr ukázali ako protiústavné, pričom uviedol, že využitie AI by mohlo pomôcť zákonodarcom lepšie analyzovať politické návrhy.

Navyše dodal, že revolúcia v oblasti AI „sa v skutočnosti nelíši od zmien, ktoré priniesol internet a počítače. Pamätáte si, ako sa všetci báli, že nás ovládnu počítače? Nuž, pozrite sa, aké užitočné boli doteraz.“

Washington Post, María Luisa Paúl

zdroj:
https://tech.sme.sk/c/23253402/v-brazilskom-meste-schvalili-zakon-z-dielne-chatgpt-bude-to-trend-tvrdi-politik.html

foto: AI GPT-4
zdroj: yandex.ru

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, tvoja Paraska byla vo Francyji...?
-Ňi, to ja ju navčyv...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať