Vlakové spojenie Medzilaborce - Rzeszów chcú rozšíriť
Poľská strana navrhuje prevádzkovať linku aj v septembri, slovenská aj v piatok
Cezhraničná spolupráca
Cestovný ruch a jeho ďalší rozvoj bol témou stretnutia predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milana Majerského a maršálka Podkarpatského vojvodstva Wladyslawa Ortyla v sobotu 24. augusta v Medzilaborciach. Obaja partneri sa pritom vyslovili za rozšírenie letného víkendového vlakového spojenia medzi mestami Rzeszów a Medzilaborce. Túto možnosť na cesty využívajú stovky Poliakov, ktorých láka najmä Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Do múzea príde každý víkend okolo 400 návštevníkov.
„Poliaci majú záujem o moderné umenie Andyho Warhola, preto aj vzniklo toto vlakové spojenie, ktorým na Slovensko za sezónu prichádza vyše 2000 ľudí. Pomôže to slovenskej strane a Poliaci sa na druhej strane obohatia o to, čo je celosvetovo výnimočné v umeleckej oblasti," uviedol Majerský. Prianím vedenia samosprávneho kraja i mesta Medzilaborce je rozšírenie týchto spojov.
Zástupca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Marek Kasa, ktorý bol na rokovaniach prítomný, konštatoval pozitívny vývoj v počte cestujúcich, využívajúcich tieto vlaky. V aktuálnej sezóne dopravca zaznamenal už k 17. augustu viac prepravených cestujúcich - okolo 2000 - ako za celú minuloročnú sezónu. "Preto vidíme budúcnosť v tomto spojení. Samozrejme, zaznievajú rôzne návrhy, pán primátor Medzilaboriec chce rozšíriť jazdu vlakov o piatok, zástupcovia poľskej strany si predstavujú, že by vlaky mohli jazdiť aj v septembri. My ako dopravca sme pripravení a podporujeme to, avšak rozhodujúce slovo v objednávaní vlakov má na Slovensku ministerstvo dopravy," uviedol Kasa.
O záveroch zo stretnutia by sa tak malo v rámci rezortu ďalej rokovať. Ministerstvo zároveň navrhlo zriadiť autobusové prípoje z Medzilaboriec k dreveným kostolíkom zapísaným v zozname UNESCO, pričom požiadalo o spoluprácu samosprávny kraj s cieľom ešte viac zatraktívniť spojenie.
Sezónne spojenie ZSSK prevádzkuje na trati Medzilaborce – Lupkow – Sanok/Rzeszów a späť. Vlak, ktorý Poliaci volajú 'Vojak Švejk', premával od júla do septembra v soboty a nedele. Jazdu týmto vlakom zo stanice Nowy Lupkow – Medzilaborce si vyskúšali aj aktéri stretnutia – predseda PSK Milan Majerský a maršálek Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl.
(TASR)
Zdroj:
https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/aktuality/2019/novy-podadresar/vlakove-spojenie-medzilaborce-rzeszow-chcu-rozsirit.html
Aktuality
Zobraziť všetky20.07.2025
Příběh Ivana Mohority. Nebojovali jsme za připojení k SSSR, ale za Československo
Zradili jste nás!
autor: Mikuláš Kroupa
Československo nás zradilo, tvrdí Rusíni neboli obyvatelé Podkarpatské Rusi, která byla za první republiky součástí země. „Za připojení Podkarpatska k SSSR jsme nebojovali! Bojovali jsme za svobod…
17.07.2025
Volodymyr Mykyta (*1.2.1931 †16.7.2025)
Odišil do večnosti. Vičnaja jomu pamjať!
MIKITA, Vladimir; Mykyta Volodymyr (*1931, Rakošino, okres Mukačevo, bývalé Československo, dnes Ukrajina) je významný rusínsky maliar, národný umelec Ukrajiny a člen-korešpondent Akadémie u…
17.07.2025
Volodymyr Mykyta: „Keď v duši niet pokoja – začnem maľovať“
Volodymyr Mykyta sa narodil 1. februára 1931 v obci Rakošyno, v Mukačevskom okrese, na Podkarpatskej Rusi ako súčasti Československa, v rodine roľníkov.
Po skončení základnej školy nastúpil na mukačevské gymnázium, kde študoval do príchodu …
09.07.2025
Vatikán povolil mariánsky kult na hore Zvir, zjavenia však oficiálne neuznal
Dikastérium vydalo stanovisko k Litmanovej.
SITA
Tlačová agentúra
LITMANOVÁ. Vatikánske Dikastérium pre náuku viery v stredu zverejnilo oficiálne stanovisko k mariánskej úcte na hore Zvir v Litmanovej v okrese Stará Ľubovňa.
Týka sa údaj…
08.07.2025
Konec československé Podkarpatské Rusi
Jiří Plachý
Osvobozením nejvýchodnější části republiky Rudou armádou začal systematický tlak sovětských sil proti činnosti obnovených československých úřadů.
Před pětasedmdesáti lety, 22. ledna 1946, se zřízením Zakarpatské oblasti Ukrajin…
07.07.2025
Ako si Stalin odkrojil Podkarpatskú Rus. V hre bolo aj východné Slovensko
Viete, že Československo bolo jediným štátom protihitlerovskej koalície, ktorý vyšiel z druhej svetovej vojny s územnou stratou? Pritom Josif Stalin ubezpečoval prezidenta Edvarda Beneša, že sa obnoví v pôvodných hraniciach. Ale práve sovietsky …
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Plavať sobi korytnačka, na jej cherbeťi - zmyja.
-Zošmarju - ukusyť, rozdumuje korytnačka.
-Ukušu - zošmaryť, dumať zmyja.
Zazerajuči z boku - i tak vyzerať micne babske kamaratstvo.

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať