Začiatok obnovy Warholovho múzea stále nie je jasný. Skomplikovala to aj pandémia

20.04.2021


Pridala sa k tomu zmena vlády.

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW), jediné svojho druhu v Európe, je na kompletnú obnovu pripravené.

Pôvodné plány však skomplikovala najmä zlá pandemická situácia v súvislosti s ochorením covid-19.

Peniaze mali prichádzať postupne
V októbri 2019 odklepla vláda Múzeu moderného umenia Andyho Warhola 7,1 milióna eur na kompletnú rekonštrukciu budovy.

Finančné prostriedky na obnovu sa mali uvoľňovať postupne.

Predpokladaný termín uvoľnenia prvej časti bol stanovený na január 2020.

Nepriaznivá pandemická situácia v súvislosti s ochorením covid-19, zmena vlády, ale aj zdĺhavá byrokracia spôsobili, že prvú splátku vo výške dvoch miliónov eur uvoľnili zriaďovateľovi múzea, Prešovskému samosprávnemu kraju (PSK), až koncom vlaňajšieho septembra, teda o osem mesiacov neskôr, než sa očakávalo.

Začali už pochybovať
Podľa riaditeľa MMUAW Martina Cubjaka bolo v počiatkoch realizácie projektu otázne, či pôvodné uznesenie vlády ostane vôbec platné.

„Zatvoril sa svet, prišla nová vláda a koronavírus sa stal témou číslo jeden. My v múzeu sme iba čakali, ako sa veci vyvinú, rešpektovali sme spoločensky naliehavý problém a vedeli sme, že otvárať v tomto čase otázku rekonštrukcie múzea by bolo maximálne nevhodné,“ povedal.

Začiatok prác je nejasný
Síce s oneskorením, ale predsa len bol pôvodný plán prijatý a v januári tohto roka zriaďovateľ múzea získal ďalšie štyri milióny eur.

Pôvodne plánované ukončenie prác v roku 2022 sa však nenaplní. Stále nie je jasné, kedy sa rekonštrukčné práce začnú. Všetko závisí od verejného obstarávania, ktoré odštartuje v júni.

„Môže to trvať napríklad štyri mesiace, ale aj rok,“ zdôrazňuje riaditeľ Cubjak.

Situáciu komplikuje suma investície, presahujúca čiastku päť miliónov eur.

V praxi to znamená, že celé verejné obstarávanie ide cez európsky vestník a do súťaže o hlavného zhotoviteľa stavby sa môžu prihlásiť nielen slovenské firmy, ale aj spoločnosti z Európskej únie.

Podľa Cubjaka je najpravdepodobnejší začiatok stavebných prác na jar budúceho roka. Aktuálne sa čaká na dokončenie realizačného projektu, na ktorom pracuje Technická univerzita v Košiciach.

Futuristické centrum
Warholovo múzeum sídli v budove z minulého režimu, ktorá dlhodobo slúžila ako kultúrny dom. Na účely múzea nie je podľa riaditeľa Cubjaka vhodná.

Plánovaná rekonštrukcia je komplexná, týka sa interiéru aj exteriéru.

Zahŕňa výmenu okien a dverí, zateplenie objektu, nový klimatizačný a bezpečnostný systém.

Obnova znamená nielen zavedenie moderných technológií, ale aj rozšírenie expozícií o diela, ktoré pre nedostatok výstavnej plochy dlhodobo uskladnili v depozite.

Návštevníkom bude k dispozícii letné kino, oddychová zóna priamo na streche a novinkou budú interaktívne zážitkové exponáty.

V budove vznikne aj nový priestor slúžiaci na besedy, workshopy a multimediálne prezentácie.

Novovzniknutému projektu budú vládnuť minimalizmus a funkčnosť zároveň.

Múzeum sa stane centrom kreativity a oddychu pre všetky vekové kategórie.

„Veríme, že rekonštrukcia prinesie regiónu rozvoj a naštartuje lokálnu ekonomiku. Ide o jednu z najväčších investícií v meste vôbec, dúfame, že obyvateľom mesta prinesie inšpiráciu na podnikanie v cestovnom ruchu,“ dodal riaditeľ Cubjak.

FREDERIKA LODOVÁ

Zdroj: 
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22641684/zaciatok-obnovy-warholovho-muzea-stale-nie-je-jasny-skomplikovala-to-aj-pandemia.html

Foto: PSK

Aktuality

Zobraziť všetky
10.05.2021

Rodák z Podkarpatské Rusi. Neznámý příběh československého podvodníka století. Špion, byznysmen i mediální magnát v jedné osobě

Ian Robert Maxwell, vlastním jménem Abraham Leib Hoch, později užíval jméno Ján Ludvík Hoch, (10. června 1923, Slatinské Doly, ČSR (dnes část ukrajinské obce Solotvina) – 5. listopadu 1991, poblíž Kanárských ostrovů, místo pohřbení - židovský hř…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2021

Vihorlatské múzeum na prahu novej sezóny naživo aj online

HUMENNÉ. Pandemické opatrenia na dlhší čas uzatvorili aj kultúrne inštitúcie. Jednou z nich je Vihorlatské múzeum. Už niekoľko mesiacov funguje v online priestore. Avšak to nebráni pracovníkom vo vytváraní  zaujímavých projektov, ktoré si návštevn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2021

DO SNINY SA VRÁTI SALVADOR DALÍ

SNINA. Najznámejší predstaviteľ surrealizmu, španielsky maliar, sochár, fotograf, vlastným menom Salvador Dominigo Felipe Jacinto Dalí Domenech v máji zavíta do Galérie Andrej Smolák v podobe litografického diela Fluor Dalí. Tento obraz tu už bo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.05.2021

Dejiny kresťanstva. Holá pravda o najranejších kresťanských spisoch

Niektoré listy, ktoré k nám došli pod Pavlovým menom a ako také boli akceptované antickými kresťanmi, neboli nadiktované Pavlom. Holá pravda o najranejších kresťanských spisoch Ilustračná fotomontáž zvitku s Ježišovou tvárou v pozadí. Zdroj:…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.05.2021

Historik: Do divízie SS vstúpili aj ukrajinskí dobrovoľníci

Nemeckú armádu spočiatku tvorili nielen čistokrvní Nemci, čo zodpovedalo Hitlerovej predstave o takzvanej čistej rase, ale neskôr do nej pribudli aj príslušníci iných národov Európy. „Vo východoeurópskom priestore bola 14. divízia Waffen SS 'Hal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.05.2021

Fotografie oživili pamiatky rusínskych obcí

REGIÓN. Mladá 25-ročná fotografka MÁRIA GALIŠINOVÁ sa rozhodla prostredníctvom projektu zvečniť rusínsku kultúru. Síce pochádza z Bratislavy, sama o sebe tvrdí, že sa srdcom cíti „celoslovensky“, keďže jej mama sa narodila v Piešťanoch a otec je…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Včera večur o 21:00h, bez vyhološiňa vojny, pryviz domiv susid zverchu svojomu synovi klavir...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať