Zomrel Nick Holonyak (1928-2022)

23.09.2022


Americký vynálezca, priekopník LED technológie, syn rusínskych prisťahovalcov 

Nick Holonyak zomrel 18. septembra 2022 v Urbane, Illinois. 
Profesor Urbana-Champaign University of Illinois mal 93 rokov.

Holonyakovi sa pripisuje vývoj prvej praktickej LED-diódy s viditeľným svetelným spektrom, ktorá sa v súčasnosti bežne používa na celom svete v žiarovkách, displejoch zariadení a laseroch. 

Jeden z prvých výskumníkov v oblasti polovodičových materiálov a priekopník v oblasti optoelektroniky – zariadení, ktoré premieňajú elektrinu na svetlo alebo naopak – Holonyak prispel aj k technológiám domácich stmievačov, laserov, ktoré poháňajú prehrávače CD a DVD, komunikačné linky z optických vlákien a ďalšie elektronické a komunikačné zariadenia. 

Dvaja prezidenti ocenili Holonyaka národnými medailami – George W. Bush Národnou medailou za technológiu a inováciu v roku 2002 a George HW Bush Národnou medailou za vedu v roku 1990 za „jeho prínos ako jedného z najplodnejších vynálezcov národa v tejto oblasti. polovodičových materiálov a zariadení“

Nick (Nickolas, Nykolaj, po otcovi) Holonyak sa narodil 3. novembra 1928 v Zeigler, Illinois. Syn rusínskych prisťahovalcov (z Československa, Podkarpatskej Rusi) pracoval na Illinois Central Railroad, než sa stal prvým vo svojej rodine, ktorý dostal vyššie vzdelanie. Bakalársky, magisterský a doktorandský titul získal v Illinois. Potom pracoval pre Bell Labs, US Army Signal Corps a General Electric, v roku 1963 nastúpil na Univerzitu v Illinois.

Počas práce v General Electric, 9. októbra 1962, Holonyak predviedol prvú diódu vyžarujúcu viditeľné svetlo. Zatiaľ čo infračervené LED diódy boli predtým vyrobené z materiálu arzenid gália, Holonyak vytvoril kryštály fosfidu arzenidu gália na výrobu LED, ktorá by vyžarovala viditeľné červené svetlo.

„Je dobré, že som bol inžinier a nie chemik. Keď som im išiel ukázať svoju LED diódu, všetci chemici v GE povedali: „To nemôžete urobiť. Keby ste boli chemikom, vedeli by ste, že to nebude fungovať.“ Povedal som: 'No, práve som to urobil a vidíte, funguje to!'“ povedal Holonyak v rozhovore v roku 2012.

Na Univerzite v Illinois pracoval Holonyak na katedre, ktorú viedol John Bardeen,  v odbore elektrotechnika, počítačové inžinierstvo a fyzika. Holonyak bol Bardeenovým prvým postgraduálnym študentom, doktorát získal v Illinois v roku 1954 a naďalej úzko spolupracoval s Bardeenom, dvojnásobným nositeľom Nobelovej ceny, až do Bardeenovej smrti v roku 1991. V roku 1977 Holonyak a jeho študenti demonštrovali prvý "quantum-well" laser, teraz sa používa v optických vláknach, CD a DVD prehrávačoch a lekárskych diagnostických prístrojoch.

Holonyak vyvinul techniku ​​na premenu svetla v čipoch arzenidu gália, čo je vývoj umožňujúci počítačovým čipom prenášať informácie svetlom. S kolegom profesorom z Illinois Miltonom Fengom Holonyak tiež vyvinul tranzistorový laser, tranzistor so svetelným aj elektrickým výstupom, ktorý umožnil vysokorýchlostné komunikačné technológie novej generácie.

„Stratili sme legendárneho člena našej rodiny z Illinois, ktorý doslova každého viedol k tomu, aby videl svet novým a lepším spôsobom,“ povedal kancelár Robert J. Jones.

Okrem svojho výskumu bol Holonyak známy svojou dokonalosťou v mentorstve a oddanosťou svojim študentom. Mnohí z jeho bývalých študentov pokračovali v tvorbe vlastných priekopníckych príspevkov do oblasti optoelektroniky.

Po Holonyakovi zostala jeho manželka Katherine, s ktorou bol ženatý viac ako 60 rokov.

Medzi jeho početné ocenenia patrí Cena kráľovnej Alžbety za inžinierstvo (2021), Draperova cena Národnej akadémie inžinierstva (2015), Cena Lemelson-MIT (2004), Globálna cena energie z Ruska (2003), Inštitút elektrotechniky a elektroniky Engineers Medal of Honor (2003), Japonská cena (1995), Cena Národnej akadémie vied za priemyselné využitie vedy (1993) a Cena Charlesa Hard Townesa od Optical Society (1992).

Holonyak bol členom Národnej akadémie inžinierstva, Národnej akadémie vied a Národnej akadémie vynálezcov, ako aj členom Americkej akadémie umení a vied, Medzinárodnej spoločnosti pre elektrické a elektronické inžinierstvo, Americkej fyzikálnej spoločnosti, Optická spoločnosť Ameriky a zahraničný člen Ruskej akadémie vied.

Viac na WIKIPEDIA: https://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Holonyak

LIZ AHLBERG TOUCHSTONE, BIOMEDICAL SCIENCES EDITOR
preklad: Google translate 

zdroj:
https://news.illinois.edu/view/6367/1920044460

foto: Nick Holonyak
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Parobok Marči nukať hraty karty:
-Poď, budeme hraty o seks...
-A to jak?
-Kiď vyhram, tak sja z tobov vyspju...!
-A kiď ja vyhram...?
-Ta sja vyspyš ty zo mnov...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať