Zomrel Nick Holonyak (1928-2022)

23.09.2022


Americký vynálezca, priekopník LED technológie, syn rusínskych prisťahovalcov 

Nick Holonyak zomrel 18. septembra 2022 v Urbane, Illinois. 
Profesor Urbana-Champaign University of Illinois mal 93 rokov.

Holonyakovi sa pripisuje vývoj prvej praktickej LED-diódy s viditeľným svetelným spektrom, ktorá sa v súčasnosti bežne používa na celom svete v žiarovkách, displejoch zariadení a laseroch. 

Jeden z prvých výskumníkov v oblasti polovodičových materiálov a priekopník v oblasti optoelektroniky – zariadení, ktoré premieňajú elektrinu na svetlo alebo naopak – Holonyak prispel aj k technológiám domácich stmievačov, laserov, ktoré poháňajú prehrávače CD a DVD, komunikačné linky z optických vlákien a ďalšie elektronické a komunikačné zariadenia. 

Dvaja prezidenti ocenili Holonyaka národnými medailami – George W. Bush Národnou medailou za technológiu a inováciu v roku 2002 a George HW Bush Národnou medailou za vedu v roku 1990 za „jeho prínos ako jedného z najplodnejších vynálezcov národa v tejto oblasti. polovodičových materiálov a zariadení“

Nick (Nickolas, Nykolaj, po otcovi) Holonyak sa narodil 3. novembra 1928 v Zeigler, Illinois. Syn rusínskych prisťahovalcov (z Československa, Podkarpatskej Rusi) pracoval na Illinois Central Railroad, než sa stal prvým vo svojej rodine, ktorý dostal vyššie vzdelanie. Bakalársky, magisterský a doktorandský titul získal v Illinois. Potom pracoval pre Bell Labs, US Army Signal Corps a General Electric, v roku 1963 nastúpil na Univerzitu v Illinois.

Počas práce v General Electric, 9. októbra 1962, Holonyak predviedol prvú diódu vyžarujúcu viditeľné svetlo. Zatiaľ čo infračervené LED diódy boli predtým vyrobené z materiálu arzenid gália, Holonyak vytvoril kryštály fosfidu arzenidu gália na výrobu LED, ktorá by vyžarovala viditeľné červené svetlo.

„Je dobré, že som bol inžinier a nie chemik. Keď som im išiel ukázať svoju LED diódu, všetci chemici v GE povedali: „To nemôžete urobiť. Keby ste boli chemikom, vedeli by ste, že to nebude fungovať.“ Povedal som: 'No, práve som to urobil a vidíte, funguje to!'“ povedal Holonyak v rozhovore v roku 2012.

Na Univerzite v Illinois pracoval Holonyak na katedre, ktorú viedol John Bardeen,  v odbore elektrotechnika, počítačové inžinierstvo a fyzika. Holonyak bol Bardeenovým prvým postgraduálnym študentom, doktorát získal v Illinois v roku 1954 a naďalej úzko spolupracoval s Bardeenom, dvojnásobným nositeľom Nobelovej ceny, až do Bardeenovej smrti v roku 1991. V roku 1977 Holonyak a jeho študenti demonštrovali prvý "quantum-well" laser, teraz sa používa v optických vláknach, CD a DVD prehrávačoch a lekárskych diagnostických prístrojoch.

Holonyak vyvinul techniku ​​na premenu svetla v čipoch arzenidu gália, čo je vývoj umožňujúci počítačovým čipom prenášať informácie svetlom. S kolegom profesorom z Illinois Miltonom Fengom Holonyak tiež vyvinul tranzistorový laser, tranzistor so svetelným aj elektrickým výstupom, ktorý umožnil vysokorýchlostné komunikačné technológie novej generácie.

„Stratili sme legendárneho člena našej rodiny z Illinois, ktorý doslova každého viedol k tomu, aby videl svet novým a lepším spôsobom,“ povedal kancelár Robert J. Jones.

Okrem svojho výskumu bol Holonyak známy svojou dokonalosťou v mentorstve a oddanosťou svojim študentom. Mnohí z jeho bývalých študentov pokračovali v tvorbe vlastných priekopníckych príspevkov do oblasti optoelektroniky.

Po Holonyakovi zostala jeho manželka Katherine, s ktorou bol ženatý viac ako 60 rokov.

Medzi jeho početné ocenenia patrí Cena kráľovnej Alžbety za inžinierstvo (2021), Draperova cena Národnej akadémie inžinierstva (2015), Cena Lemelson-MIT (2004), Globálna cena energie z Ruska (2003), Inštitút elektrotechniky a elektroniky Engineers Medal of Honor (2003), Japonská cena (1995), Cena Národnej akadémie vied za priemyselné využitie vedy (1993) a Cena Charlesa Hard Townesa od Optical Society (1992).

Holonyak bol členom Národnej akadémie inžinierstva, Národnej akadémie vied a Národnej akadémie vynálezcov, ako aj členom Americkej akadémie umení a vied, Medzinárodnej spoločnosti pre elektrické a elektronické inžinierstvo, Americkej fyzikálnej spoločnosti, Optická spoločnosť Ameriky a zahraničný člen Ruskej akadémie vied.

Viac na WIKIPEDIA: https://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Holonyak

LIZ AHLBERG TOUCHSTONE, BIOMEDICAL SCIENCES EDITOR
preklad: Google translate 

zdroj:
https://news.illinois.edu/view/6367/1920044460

foto: Nick Holonyak
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


UEFA/FIFA vŷdala prykaz brankarom kľačaty na jedňim koliňi, kiď penaltu ide kopaty temnoskoryj fotbalysta...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať